Elefantiyazis Sendromu Hakkında Bilgiler

0
301

Elefantiyazis Sendromu, Elefantiyazis Sendromu nedir, Elefantiyazis Sendromu hakkında bilgiler, Elefantiyazis Sendromu özellikleri, Elefantiyazis Sendromu tedavisi, Elefantiyazis Sendromu belirtileri, Elefantiyazis Sendromu ölümcül mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Mikropsi Sendromu hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Elefantiyazis Sendromu ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Fil Hastalığı Hakkında Bilgiler

Elefantiyazis Sendromu Nedir

Fil hastalığı ya da elefantiyazis, Wuchereria bancrofti ve Brugia malayi adlarındaki ipliksi solucanların neden olduğu, en çok tropikal bölgelerde görülen bir hastalıktır. Bazen lenf ödemi (lymphedema) için de “fil hastalığı” adı kullanılır.

Elefantiyazis Sendromu Hakkında Bilgiler

Halk tarafından bilinen ismi fil hastalığıdır. Elefantiyazis rahatsızlığı vücudun çeşitli bölgelerinin orantısız bir şekilde büyümesi olayıdır. Nadir görülen bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Öte yandan Doktor Michael Cohen’in anlattıklarına göre bu rahatsızlığa yakalanan yaklaşık 200 kadar insan bulunmaktadır. Solucanların üreme biçimleriyle bıraktığı larvaların, sivrisineklerle taşınması sonucu insanlara geçen bu rahatsızlık lenf damarlarını tıkayarak iltihaplanmaya yol açmaktadır. Bunun sonucunda özellikle ayak ve bacaklarda aşırı şişme görülür. Fil hastalığı, aynı zamanda kanser dokusunun lenf yollarını tıkamasıyla veya ameliyatta lenf yollarının hasar görmesiyle de gerçekleşebilir. Akan sıvının çoğalması ya da dolaşıma girmeyip deri altı ve doku aralıklarına yayılmasıyla vücudun belirtilen bölgelerinde, ek olarak kol ile yüzde şişmelere neden olur.

Elefantiyazis Sendromu Belirtileri Nelerdir

Fil hastalığının en tipik belirtisi deride, deri altı dokularında ve lenf bezlerinde meydana gelen aşırı kalınlaşma ve büyümedir. Olası diğer belirtiler şunlardır:

  • Kol veya bacakta dolgunluk hissi, deride gerginlik, el bileği veya ayak bileği ve parmakların hareketliliğinin azalması
  • Giysi, bilezik, saat, yüzük, ayakkabı, çorap, gibi eşyaların dar gelmesi ve iz bırakması
  • Ateş, titreme
  • Genel sağlık durumunda bozulma, halsizlik
  • İdrarda süt kıvamı, beyazlama
  • Penisin deri gerisinde kalması, esnekliğini kaybetmesi, ağrıması, yanması
  • Vajinanın kalça ile birleştiği yerde büyüme, şişme
  • Bazı kadınlarda göğüste büyüme
  • Dalak veya karaciğerde büyüme
Fil Hastalığı Hakkında Bilgiler

Elefantiyazis Sendromu Tedavisi Nedir

Lenf ödem için bilinen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavinin amacı ise, etkilenen bölgede oluşan şişliğin azaltılması ve hissedilen acının kontrol altına alınmasıdır. Fil hastalığının çeşitli tedavi türleri bulunur. Bunlar; Fil hastalığında insan vücudunda gelişebilen solucan ve kurtlara karşı etkili antelmintik ilaçlar kullanılır. Hastalıktan dolayı etkilenmiş uzvun hafif egzersizlerle hareket ettirilmesidir. Bu egzersizler, lenf sıvısının boşaltımını kolaylaştırabilir ve bireyin gündelik işlerinde yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here