Anasayfa » İLGİNÇ BİLGİLER » Az Bilinen Faydalı Şeyler

Az Bilinen Faydalı Şeyler

Bu gün size daha önce çok duyulmayan ama öğrendiğinizde hem hayatınızda uygulayabileceğiniz hemde ufkunuzu genişletecek olan az bilinen bilgiler paylaşmak istiyoruz.

 

Abd’de 1910’lu yıllarda çocuklar posta ile gönderilirlerdi. posta ile gönderilen çocukların elbiselerine posta pulu ve gönderilen adres yapıştırılırdı. yaklaşık olarak 35 cent gibi bir ücret ile küçük yaştaki çocuklar posta sistemiyle akraba ziyaretlerine gönderilirlerdi. bu akraba ziyaretlerinin çoğunluğu genelde büyükanne ve büyükbabaya gönderilen çocuklar oluştururdu. bu uygulama birkaç yıl sonra yasaklanmış ve bu olay tarihi kayıtlara geçmiştir.

Dünya üzerinde bir yıl içerisinde en çok insan ölümüne neden olan hayvan türleri sırasıyla;
köpekbalığı 10
kurt 10
aslan 100
fil 100
hipopotam 500
timsah 1000
tenya 2000
bağırsak solucanı 2500
tatlı su salyangozu 10000
öpücük böceği 10000
köpek(kuduz) 25000
yılan 50000

yüze uygulanan sıcak, soğuk, basınç, duyularının beyne 5. kraniyel sinirle iletilirken 10. kraniyel sinir olan vagus siniriyle komşuluk yapması ve bu siniri de uyararak parasempatik sinir deşarjını uyarması. parasempatik sinir deşarjı bilmeyenler için vücudun dinginliğini sağlayan yat dinlen sindir mottosuyla hareket eden sinir sistemi bölümüdür. bu bize neyi kazandırır:
sinirden saç baş yolmak aslında fazla sempatik deşarja neden olan sinirlenmeyi saç çekme yoluyla kompanse etmeye çalıştığımızın göstergesi
sınav dönemi stresliyken sivilce sıkmak, dişleri gıcırdatmak dudakları kanatana kadar kopartmak, siyah nokta sıkmak yine aynı amaca hizmet ediyor.
yine dur bir çay içelim harareti alsındaki veya kötü haber alındığında soğuk bir su iç de yine aynıdır.
alna yapılan masaj veya göz diplerine hafifçe bastırmak da keza bu şekilde rahatlatır ve uyku geririr.


Youtube’un Android’de arka planda çalışması. Youtube uygulamasına değil Youtube.com’a giriyoruz. masaüstü görünüme geç diyoruz. videoyu açıyoruz. home ekrana geçiyoruz. home ekrana geçince video pause olacak. hemen üst barı aşağı kaydırıp play butonuna basıyoruz ve video arka planda oynamaya devam ediyor

Arıların kovan içi sıcaklığı 35 derecedir. bu dört mevsim böyledir. şayet sıcaklık 30 dereceye düşürse soğuktan ölürler veyahut 40 dereceye çıkarsa bu sefer aşırı sıcaktan ya sakat kalırlar ya ölürler.

peki arılar bu değeri(35 derece) nasıl korurlar?

35 derecenin altına indiğini hissettikleri an bir araya gelirler ve titremeye başlarlar.

bu hareketleri ortamı ısıtmaya yetecektir ve sıcaklık olması gereken değere tekrardan çıkacaktır. ortalama sıcaklığın üzerine çıktığı zaman ise tüm arılar kanat çırpmaya başlayarak adeta yelpaze görevi görürler ve yüksek sıcaklığı tekrardan olması gereken sıcaklığa düşürürler..

sabahları içilen limonlu suyun faydası.
sandığımdan daha faydalı çıktı. bir nevi hayata dair iksir.

-öncelikle limonlu su normal suya göre daha lezzetli.
-sabah uyanmakta zorluk çekiyorsan, kahvenin alternatifi. düzenli kullanımda hissedilen enerji farkını görürsün.
-gripsavar. bağışıklığı düzenliyor.
-böbrek ve bağırsak sağlığında yardımcı eleman.

cilt içinde çok faydalı deniliyor.

Yorum yapın