Anasayfa » SAĞLIK » Enfarktüs Vücutta Nasıl Görünür ?

Enfarktüs Vücutta Nasıl Görünür ?

Enfarktüs, Enfarktüs nedir, Enfarktüs hakkında bilgiler, Enfarktüs özellikleri, Enfarktüs belirtileri, Enfarktüs nedenleri, Enfarktüs tedavisi, Enfarktüs vücutta nasıl görünür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Enfarktüs hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Enfarktüs hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Enfarktüs Nedir ? Enfarktüs nedenleri nelerdir ?, Enfarktüs belirtileri nelerdir ? Enfarktüs tedavisi nedir ? Enfarktüs vücudun hangi bölgelerinde görünür ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Enfarktüs

Enfarktüs Nedir ?

Bir organın kan sızıntısıyla dolmasına enfarktüs denir. Bir bölgenin besleyici atardamarı bir pıhtı ile tıkanır. Bu pıhtı, kan akımında yavaşlamaya ardından o bölgede kanlanma azlığına yol açar ve bunun sonucunda enfarktüs gerçekleşir. Son aşama doku ölümünün gerçekleşmesidir. Enfarktüs, vücuttaki herhangi bir organda oluşabilir ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Bununla birlikte, arteryal kan damarının arterlerde plak oluşumuna neden olan bir hastalık olan ateroskleroz en sık görülenidir. Bu bozukluktan muzdarip bir kişi plak rüptürü yaşarsa, arter yüzeyi üzerinde bir kan pıhtısı oluşur. Bu, doğru kan akışını önler. Ardından, pıhtının arteri daha da ilerlemesine ve ek kan damarlarını bloke etmesine neden olur. Bu tıkanıklık kan dolaşımı ve dolayısıyla oksijen akışının kısıtlanması nedeniyle doku ölümüne neden olur. Enfarktüsler beyaz veya kırmızı olarak sınıflandırılır. Beyaz enfarktüslere anemi denirken, kırmızı enfarktüslere hemorajik denir. Organta gerçekleşen kanamanın derecesi, durumun beyaz veya kırmızı olarak sınıflandırılıp bırakılmadığını belirler. Dalak, kalp ve böbrekler gibi katı organlarda görülenler beyazdır çünkü bunlar arterdeki bir tıkanıklığın sonucudur ve çoğunlukla trombositleri içerir. Bununla birlikte akciğer enfarktüsü kırmızıdır, çünkü bu organda daha fazla kırmızı kan hücresi bulunmaktadır.

Enfarktüs Vücutta Nasıl Görünür ?

Enfarktüs
Enfarktüs

Yorum yapın