Anasayfa » TARİHİ OLAYLAR » Ertuğrul Fırkateyni Faciası

Ertuğrul Fırkateyni Faciası

Japonlar Dünyanın Tartışmasız En Büyük Milletlerindendir.

18 Eylül 1890 Tarihinde Japonya Karasularında Batan Ertuğrul Fırkateyni İçin Japonların Düzenlediği Cenaze Töreni…

Ertuğrul Fırkateyni Faciası

Sultan Iı. Abdülhamid Han, 1887 Yılında Japonya İmparatorunun Yeğeninin Bir Savaş Gemisiyle İstanbul’u Ziyaret Etmesinin Ardından Japonya’ya Bir Heyet Gönderilerek İade-İ Ziyaret Yapılmasını Emretmişti. Bu Ziyaret İçin İstanbul Tersanelerinde Yapılan Ertuğrul Fırkateyni Seçildi.
Kafile Başkanı Albay Osman Bey, Gemi Komutanı Da Yarbay Ali Bey’di. Gemide Özel Olarak Seçilen 56’Sı Subay Toplam 609 Mürettebat Vardı. O Yıl Bahriye Mektebini Bitiren Genç Teğmenlerin Tamamı Da Gemiye Alınmış Ve Bu Uzun Gezide Tecrübelerini Artırmaları Hedeflenmişti.
Gemi, 11 Ay Sonra 7 Haziran 1890 Tarihinde Japonya’nın Yokohama Limanına Vardı.
Japon İmparatoru, Türk Amiralini Ve Heyetini Görkemli Bir Şekilde Karşıladı.
Ertuğrul Fırkateyni, Japon Sularında Kaldığı Üç Ay Boyunca Etrafındaki Binlerce Japon Kayığına 50 Kişilik Bandosuyla Konserler Verdi. Nihayet Geri Dönüş Yolculuğu İçin Hazırlıklar Tamamlandı. Yola Çıkılacağı Gün Japon Bahriyesinin Tayfun Uyarısına Rağmen, Ertuğrul Fırkateyni Planlandığı Gibi 15 Eylül 1890 Tarihinde Yokohama Limanı’ndan Ayrıldı. Kushimoto Açıklarında Tayfuna Yakalanan Ertuğrul Firkateyni 16 Eylül 1890’Da Kayalara Çarparak Battı. Kazadan Sadece 69 Denizci Kurtulabildi, Amiral Osman Bey De Dahil Diğer Mürettebat Hayatını Kaybetti.

Ertuğrul Fırkateyni’nin Trajik Sonu Türk-Japon Halklarını Yakınlaştırdı. Yöre Halkı, Kazadan Kurtulanlara Büyük Yardım Ve Yakınlık Gösterdi. Torajiro Yamada İsimli Bir Japon, Şehit Yakınları Ve Kazazedeler İçin Yardım Kampanyası Düzenledi. Toplanan Para Aynı Kişi Tarafından Dönemin Padişahına Teslim Edildi. Hayatta Kalan 69 Denizci, Japonya İmparatorunun Talimatıyla Hiei Ve Kongo İsimli İki Askeri Gemi İle İstanbul’a Gönderildi.

Kazada Ölenlerin Anısına Kushimoto’da Bir Anıt Yapılmıştır.

Yorum yapın