Eşitlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

0
542

eşitlik ile ilgili kompozisyon, eşitlik ile ilgili kompozisyon örnekleri, eşitlik ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 eşitlik ile ilgili kompozisyon, 2021 eşitlik ile ilgili kompozisyon örnekleri, eşitlik ile ilgili kısa kompozisyonlar, eşitlik ile ilgili kompozisyon ödevleri, saygı ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Toplumsal eşitlik, belirli bir toplum veya yalıtılmış bir grup içerisindeki tüm insanların belli açılardan aynı statüye sahip olmaları durumu. Bizde size eşitlik ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Eşitlik ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, eşitlik ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Eşitlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Eşitlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Eşitlik insanlık içindir. Her insan toplum içinde hak ve adalet karşısında eşit görülmelidir. İnsanların en temel hakları bir üçüncü göz tarafından izlenildiği zaman ikisinin de haklar bakımından eşit olduğunun kabullenmesi olur.

Yaşadıkları her yerde eşit haklara ve özelliklere sahip olmak isterler. Tanınan hak ve özgürlükler başkası tarafından işgal edilerek ellerinden alınmasını istemezler. Eşitlik kavramı insan olarak bir görülmesi, farklı gözle bakılmayarak hayatın her alanında eşit görülmesidir. Eşitlik ilkesi gereğince toplumda yaşayan tüm insanlar eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasının simgesidir. Eşit bir millet huzurlu, rahat ve refah içinde yaşanması sağlanabilir. Eşit olan halk her zaman yönetime bağlı kalarak ülkesinin kalkınması için çabalarda bulunurlar.

Anayasamızda bireylerin birbirlerine karşı eşitliği sağlayan maddelere sahiptir. Hukuk ve devlet gözünde halkın eşitliğini birbirlerine karşı saygı göstermesi gerektiğini vurgular. Toplumların eşit olması bireylerin birbirine saygı duymasının en büyük nedenlerindendir. Toplumsal olarak barış, gelişme ve kalkınma eşitlikten geçer.

Eşitlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Eşitlik ve adalet en önemli değerlerdir. Bir toplumun inşa edilmesinde ve kültür değerlerinin korunmasında, milli kimlik ve şahsiyetin olgunlaşıp nesiller boyu devam etmesinde eşitlik ve adalet değerleri sosyal değerler olarak ortaya çıkmaktadır.

Eşitlik, insanların kanunlar önünde ya da yazılı kurallar önünde eşit haklara sahip olması anlamına gelir. Adalet ise herkesin hakkettiğini elde etmesi anlamına gelir. Bu nedenle eşitlik ve adalet aynı kavramlar değildir. Eşitlik eş pay etme anlamı taşıdığı gibi hak etmeyene fazlasını verme, hak edene azını verme anlamlarına da gelebilir. Bu tür uygulamaların yaşanmasına da neden olabilir.

İnsanlar aynı yaşadığı ortamlarda her birinin aynı haklara sahip olmalarını talep ederler ve kendi sahip olduğu hak ve özgürlüklerinin başkaları tarafından ihlal edilmesini istemezler. Bu durumda da ortaya “eşitlik” kavramı ortaya çıkar. Eşitlik ilkesine göre bir toplumdaki ya da bir ortamdaki tüm insanlar eşittir yani aynı hak ve özgürlüklere sahiptir. Toplumlarda bireylerin hak ve özgürlükleri kanun ve anayasalarla güvence altına alınmıştır.

Eşitlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here