Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Ev Kırlangıç Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Ev Kırlangıç Kuşları, Ev Kırlangıç Kuşları nedir, Ev Kırlangıç Kuşları hakkında bilgiler, Ev Kırlangıç Kuşları özellikleri, Ev Kırlangıç Kuşları bakım, Ev Kırlangıç Kuşları beslenmesi, Ev Kırlangıç Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Ev Kırlangıç Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Ev Kırlangıç Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Ev Kırlangıç Kuşları Nedir

Ev kırlangıcı (Delichon urbicum), kırlangıçgiller (Hirundinidae) familyasından göçmen bir kırlangıç türüdür.

Ev Kırlangıç Kuşları Hakkında Bilgiler

Avrupa, Kuzey Afrika ve ılıman Asya bölgelerinde ürer; kışları ise Sahraaltı Afrika’ya ve tropikal Asya bölgelerine göçer. Uçarken yakaladığı böceklerle beslenir dolayısıyla böceklerin çok bulunduğu iklimlerin olduğu yerlere göç eder. Başı ve üst tüyleri mavidir, kuyruksokumu ve alt tüyleri ise beyazdır. Hem açık alanlarda hem de insanların yaşadığı yerlerde bulunur. Doğu ve güney Asya bölgelerine endemik olan Delichon cinsinin diğer iki türüne benzer özelliklere sahiptir. Kabul edilmiş iki alt türü vardır. Ev kırlangıcının hem bilimsel hem konuşma dilindeki adı insan tarafındna yapılan yapıları kullanmasından gelmektedir. Binaların saçakları altında kapalı kap şeklinde çamurdan yuvalar yapar ve genellikle koloniler şeklinde bulunurlar. Yuvaların altında kuş pislikleri sorun yaratabilmektedir.

Ev Kırlangıç Kuşları Özellikleri

Erişkin ev kırlangıcının batıda yaşayan ırkının ortalama uzunluğu 13 cm, kanat genişliği 26–29 cm, ortalama ağırlığı 18,3 gramdır. Tepe ve sırt kısmı parlak çelik mavisidir, sırt kısmındaki mavilik kuyruk sokumuna gelmeden bir bantla sona erer. Kuyruksokumu ve göğüs kısmı bembeyazdır. Kanatlar kahverengi uzun ve sivri; kuyruk çatallıdır. Kısa bacakları, beyaz tüylerle kaplıdır. Gagası küçük ve siyah, gözleri kahverengidir. Ayak parmakları ve ayağının tüysüz bölgeleri pembedir. Her iki cins de benzer dış görünüşe sahiptir. Genç kuşlar duman grisi rengindedir ve ve kanat tüylerinin uçları ve kenarları beyaz renkli olabilir. Doğuda yaşayan D. u. lagopodum ırkı batıda yaşayan ırktan, beyaz kuyruksokumunun kuyruğun daha ötesine kadar uzamasıyla ayrılır.

Ev Kırlangıç Kuşları Yaşam Alanları

Şehirlerde, köylerde ve açık alanlarda koloniler kurar. İnsana yakın yerlerde; çiftlikler, köyler, küçük yerleşimler ve bunun dışında kaya duvarları, mağaralar ve taş ocaklarında yuva yapar, yuvasını çoğunlukla dik bir köşeye iliştirir. Çamurdan örülen yuvasını yarın bir çanağa benzer. Yuvasını tavana yapıştırır yuva girişi tavana değer. Ev kırlangıçları diğer kırlangıç türlerinden birkaç gün sonra Avrupa’ya varır. Bu genellikle Nisan ayına denk gelir. Sabit olarak önceki yıl inşa ettikleri yuvalara geri dönerler ve yuvayı onarır veya yeni bir tanesini yuvanın yakınına yaparlar. Kırlangıçların ilkbahar ve sonbaharda yaptığı göçlerde uğrak yerleri farklıdır. Ötüşü “Z” biçiminde ıslıklı bir cıvıltıdır.

Ev Kırlangıç Kuşları Beslenmesi

Uçuşu sırasında sinek ve böcekler ile beslenir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap