Anasayfa » Aile ve Çocuk Eğitimi » Evde 1 Yaş Eylenceli Çocuk Oyunları

Evde 1 Yaş Eylenceli Çocuk Oyunları

Evde 1 Yaşındaki Çocukların Eylenceli vakit Geçireceği Oyunlar 

Bebeğinizi eğlendirmek, sizinle bağ kurması ve dünya hakkında öğrenmesi için aşağıda sıraladığımız eğitici ve öğretici oyunlardan deneyebilirsiniz. Tabi ki bu oyunları bebeğinizin seveceği şekilde ya da kendinize göre değiştirebilirsiniz.

1. Ce-eee

Küçük bebeklerle oynanabilecek, hemen herkesin bildiği, oynadığı en kolay oyun! Yüzünüzü elinizle saklayıp sonra ceee diye açıyorsunuz. 9 aylık olana kadar bebekler  yüzünüzü elinizle sakladığınız zaman orada olduğunuzu algılayamazlar. O yüzden saklanıp ortaya çıkma durumu onları çok eğlendirir. Ayrıca sizin ortadan kaybolunca tekrar geleceğiniz hissini edinirler. Bu da onlara güven verir. Oyuna iyice alışınca bu sefer kendileri sizin elinizi yüzünüzden çekmeye başlarlar. Bu oyunu farklı şekillerde de oynamayı deneyin, bezini değiştirirken arkanıza saklayıp çıkarmak ya da kıyafetlerini giydirirken saklayıp ortaya çıkarmak gibi.

2. Taklit Yapma

Bebeğiniz agu bugu tarzı sesler çıkarıyorsa, onunla taklit yapma oyunu oynayabilirsiniz. Mimiklerini ve çıkardığı sesleri taklit ederek iletişim becerilerini geliştirirsiniz. Ona mimiklerinde ve çıkardığı seslerde eşlik etmeniz, kendine güvenini arttıracak, cesaretlendirecektir.

3. Dans Etme

Bütün bebekler güvende hissetmek ve duygusal ihtiyaçları için sarılmaya ihtiyaç duyarlar. Bebeğinizle birlikte kucakta onun hareketlerine uyarak dans edin. Değişik stiller ve taklitler yaparak bebeğinizi güldürüp eğlendirirsiniz. Eğer bebeğiniz yorgun ve isteksizse, daha yavaş bir dans istiyor olabilir. Sakinleşmesine de yardımcı olur.

4. Otobüs Kamyon Jip Biiip !

Bu oyun da tam bebeklere göre. Dokunma duyusu, el koordinasyonu ve gülmesi için güzel bir oyundur. Bu sözleri söylerken her birinde sağ ve sol yanaklara, çeneye ve en son da buruna düğme gibi basılır.

 

5. Parmak Kaç

Bu oyun hem çok basit hem de çok eğlencelidir. Siz söylerken çocuklar hem sayı saydığınızı hem de parmak isimlerini duyarlar. Parmak hareketleriniz de hoşuna gidecektir. Şarkısı da vardır. Sözleri şöyledir:

Baş parmağım, baş parmağım nerdesin? (İki el arkaya saklanır.) Buradayım (İki elin baş parmağı önde karşılıklı tutulur.) Nasılsın efendim? ( Bir elin baş parmağı diğer baş parmağa doğru eğilerek hareket ettirilir.) Teşekkür ederim (Diğer baş parmak hareket ettirilir.) Parmak kaç, parmak kaç (Önce sağ el, sonra sol el sıra ile arkaya saklanır.)

Sırasıyla diğer parmak isimleriyle tekrar söylenir.

6. Tekerlemeler Söyleme

Bebekler sevdikleri tanıdıkları kişilerin seslerini dinlemeye bayılırlar. Ayrıca tekrarlayan kafiyeli cümlelerden de çok hoşlanırlar. Çocukların hoşuna gidebilecek tekerlemelerden bulun ve tekrar tekrar söyleyin. Banyoda, araba kullanırken, her zaman söyleyebilirsiniz. Bebeğinizi eğlendirmek ve dil gelişimi için çok yararlıdır.

7. Fış Fış Kayıkçı

Bu şarkılı ve hareketli oynanan bir oyundur. Elele tutuşulur ve karşılıklı olarak, fış fış kayıkçı şarkısı söylenerek, kendinize doğru çekip ve itersiniz.

Bir süre bu şekilde devam edildikten sonra oyun biter. Şarkısının ritmi ve hareketler sayesinde bebeğin dil gelişimi ve hareket egzersizi için faydalıdır. Ayrıca dinlediklerinin anlamını kavrar. Sözleri böyledir;

Fış fış kayıkçı Kayıkçının küreği Hop hop eder yüreği Akşama fincan böreği Sabaha bayram çöreği Aman aman kayıkçı Çabuk çabuk kayıkçı Evde benim etim var Bir yaramaz kedim var Kedim eti yerse Vay başıma gelenler

 

8. Beş kardeş oyunu

Bu oyun bebeğinizin motor gelişimi için yararlı ve çok eğlencelidir. En bilinen oyunlardandır. Şöyle oynanır;

Beş minik kardeş varmış ( Beş parmak gösterilir )

Bir kuş görmüşler

Bu tutmuş ( Baş parmak tutulur, sağa sola sallanır )

Bu temizlemiş ( İşaret parmağı tutulur, sallanır )

Bu pişirmiş ( Orta parmak tutulur, sallanır )

Bu yemiş ( Yüzük parmağı tutulur, sallanır )

Bu da ( Küçük parmak tutulur )

“Hani bana, hani bana ?” demiş. ( Küçük parmak sallanır )

“gıdı gıdı, gıdı gıdı “ Bebeğinizi gıdıklarsınız..

 

9. Sar makarayı oyunu

Bu oyun da bebeğinizin motor gelişimi için yararlı ve çok eğlencelidir. Sözleri ve hareketleri şöyledir;

Sar sar makarayı ( Eller önde tutulur, birbiri çevresinde yün sarar gibi döndürülür )

Çöz çöz makarayı ( Devinim tersine yapılır )

On kilo yağ ( İki el on parmak açılarak ileriye uzatılır )

On kilo bal ( Aynı devinim yinelenir )

Yala yala bitmez ( Avuçları yalama devinimi yapılır )

Beşi sana ( Beş parmak açılır ve çocuğa gösterilir )

Beşi bana ( Beş parmak açılır ve göğse konur )

Kediye cık cık ( Yok anlamına gelen cık cık sesi çıkarılır, Baş ve ellerle yok devinimi yapılır )

 

10. Top oyunu

Oturabilen bebeğinizle yerde top oyunları oynamak da hem eğlenceli hem de el göz koordinasyonu ve motor gelişimi açısından uygundur. Çocuğunuzu oturtun ve önüne doğru topu yuvarlayın.

Diğer Yaş Gurubu Çocuk Oyunları 

0 1 Yaş çocuk Oyunları

1 2 Yaş Çocuk Oyunları
2 3 yaş Çocuk Oyunları
3 4 yaş Çocuk Oyunları

Not : Yorum Yaparmısınız Rica etsek ,Sizlerde bildiginiz oyunları yazarmısınız?

Yorum yapın