Evde Çekirdekten Hurma Ağacı Nasıl Yetiştirilir ?

0

Sayfanın Konusu ;Çekirdekten hurma ağacı yetiştirme,evde hurma ağacı yetiştirme, evde hurma nasıl yetişir,hurma ağacı nerelerde yetişir,hurma ağacı erkek dişi nasıl anlaşılır,hurma ağacı ve palmiye arasındaki fark,hurma ağacı yaprağı,yaş hurma çekirdeği çimlendirme,trabzon hurma çekirdeği nasıl çimlendirilir,

Hurma Ağacı sıcak havalara uygun bitkidir. Ancak Bitkinin istekleri karşılandığı doğrultusunda evimizde yetiştirebiliriz. Hurma ağacını evde yetiştirebilir ve güzel bir salon bitkisi olur.

Çekirdekten kolayca hurma ağacı yetiştirebiliriz. Hurma çekirdeği kuruyana kadar sıcak suda bekletin çimlenmesini sağlayın. Suyun sürüklendiğini basit yolunu bulmak için şiştiğini görmektir.

Hurma tohumlarını en az 3 gün boyunca bir bardak suyun içerisinde bekletin.

Hurma çekirdeği şiştikten sonra kabın içine ıslak talaşın içine koyun ve talaş nemli kalsın. 1 ay sonra hurma ağacı filiz verecektir ve bitki 10 cm olunca kum karıştırılarak torf içine alıp yetiştirmeye devam edin.

Sonra uygun bir saksıya tohumları ekin.

Tohum Filizlendikten Sonra!

Hurma filizlendikten sonra toprakta yeşil sivri bir şekilde çıkar diğer tohumlar gibi iki yapraklı değil yuvarlak ve ortası sivridir.

Filizlenmiş hurmalar yazın haftada 1 kere sulanır.

Hurma ağacı 5 yaşına gelene kadar her sene saksıyı genişletmeniz gerekir. 5 Seneden sonra saksıyı 3 senede bir değiştirin.

Hurma ağacını güneş ışığından koruyun ve çok karanlık yerde de tutmayın. Etrafında bol ışık almalıdır.

Hurma bitkisini suladığınız su çok sıcak olmayacak soğukta olmayacak oda sıcaklığında dinlendirilmiş olacak.

Bazen hurmalar susuzluğa alıştırılır.

Not: 15-20 gün içerisinde çimlenir bazıları ise sonradan çimlenir.

Yetiştirdiğim Hurma Ağacı 1,5 Yılda Bu kadar gelişti.

Erkek hurma ağcından alınan polenler dişinin konması gereken yerine … Hurmanın gelişimi sadece tepesindeki “gummar” denilen yerden olur.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.