Evde Dordurma yapımı ve tarifi

Kolay Dondurma Tarifi

Merhabalar
Yaz gelsin yaz gelsin derken gelen yaz ve sıcaklarla birlikte çocuklarla birlikte ilk aklımıza geleni dondurmamızı yaptık. Maraş dondurması kadar yoğun ve sert bir dondurma hayal etmeyin, sonuçta evde yapılmış dondurma ancak bu kadar oluyor. Çocuklarımın devamlı  hastalık(bademcik) halleri olduğundan dolayı bu kolayca eriyen ev yapımı dondurmayı daha çok tercih ediyorum. Bu sayede onlar mutlu bende kısmen huzurlu oluyorum. İşte ev yapımı dondurma.

dondurma

KOLAY SADE DONDURMA

1 kilo süt yaklaşık 5 bardak
2,5 bardak şeker
2 tatlı kaşığı sahlep
kremalı için 1 bardak krema (Arzu ederseniz kullanmadan yapabilirsiniz)

Evde kolay dondurma tarifi:

Malzemelerin hepsini iyice karıştırın ve sahlep için 10 dakika bekletmelisiniz. Kremaya arzunuza kalmış ama kullanırsanız daha yoğun bir lezzeti oluyor. Dondurmayı 10 dakika beklettikten sonra ocağa alın ve sürekli karıştırarak pişirin. Zaten 5 dakika sonra hemen koyulaşacaktır. Ocaktan aldığımız dondurma karışımını soğuduktan sonra geniş bir kapta buzdolabına koyun. Buzluğa koyacağınız dondurmayı plastik değilde metal bir kaba koyarsanız daha çabuk donacaktır. Her yarım saatte bir buzluktan alıp dondurmayı karıştırın ve tekrar dolaba koyun. Bu işlemi her yarım saatte bir yapın. 5 Kere tekrarlamanız yeterli, yani  2,5 saat sürecektir. Daha sonra da bir 2,5 saat daha karıştırmadan buzlukta bekletin. Yani yaklaşık 5 saat kadar sonra dondurma hazırdır. Dondurmayı yapmaya sabahtan başladık sabırsızlıkla beklediler ve öğleden sonra  afiyetle yediler.
Meyveli yapmak için ise arzu ettiğiniz meyveyi küçük küçük doğradıktan sonra ilk aşamada tüm malzemeleri karıştırırken ekleyin.

Dondurmanın püf noktaları: Sade dondurma yaparken sütü koyulaştırmak için sahlep kullanılır. Eğer yoğunlaşmış süt bulabilirseniz sahlepsiz yapabilirsiniz fakat bildiğim kadarıyla burada yok. Sütü şekerle uzun süre kaynatarak yoğunlaşmış süt elde edebileceğiniz söyleniyor ama ben denemedim.
İyi dondurma yapabilmek için tam yağlı keçi sütü yada inek sütü ile mükemmel dondurmalar yapabilirsiniz.
Sahlep koyduktan sonra sütü 10 dakika bekletirseniz sütünüz yoğunlaşmış olacaktır.

Kakaolu dondurma

Kakaolu çikolatalı dondurma yapmak için ise yine aynı tarife başta yaptığımız tüm malzemeleri koyarken sadece tepeleme 3 yemek kaşığı kakao eklemelisiniz.
Çikolata parçalarını arzunuza kalmış bir ölçüde ocaktan aldıktan sonra yani soğumaya bırakmazdan önce ekleyip karıştırın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir