Evde Saksıda Elma Nasıl Yetiştirilir

0
472

Evde saksıda çekirdekten elma nasıl yetiştirilir aşama aşama anlatımlı ve resimlerle birlikte püf noktalarını sizlere bu yazımızda anlatacağız.

Elma çekirdeği bardak içinde ıslak mendil

Evde mini mini elmalar yetiştirmenizin çok basit bir yolu var!

Elmanın çekirdeklerini ayıklayın.

Üst katmanını soyun.

Islak bir peçeteye sarın.

Poşet içinde karanlık bir ortamda 10 gün bekletin.

Filizlenmiş çekirdekleri toprağa gömme vakti!

Toprak her zaman nemli olmalı!

2 hafta sonra elma ağacınızın 5 cm kadar büyüdüğünü göreceksiniz.

Saksı elması

PÜF NOKTALAR NELERDİR

Doğru Elma Ağacı Nasıl Seçilir?

Elma ağacını tohumlardan yetiştirmek aslında kötü bir fikirdir. Bunun yerine eğer bulabilirseniz bir satıcıdan cüce veya yarı cüce aşılanmış ağaç satın almak aslında daha verimli sonuçlar elde etmeniz için daha faydalı olacaktır. Evinizde yetiştireceğiniz doğru elma ağacını seçmek için birkaç şey bilmeniz gerekir. Elma ağaçları daha çok bir anaç üzerine aşılanarak yetiştirilirler böylece hem hastalık ve zararlılara karşı dirençli, hem de daha verimli ağaçlara ancak bu yolla sahip olabilirsiniz.

Elma ağaçları genelde çapraz tozlaşma yöntemi ile ürerler bu nedenle tozlaşma için iki elma ağacı satın almanız gerekir. Sadece bir bitki yetiştirmeyi düşünüyorsanız, kendi kendine tozlanan çeşiti satın almalısınız.

Soğuklanma Süresini de Ayarlamalısınız.
Eğer çiçekler açan bir ağaca sahip olma planınız varsa elma ağaçlarının soğuklanma ihtiyacınıda karşılamalısınız. Bir elma ağacının soğuklanma süresi yaklaşık 7 C’de ortalama olarak 800-1000 saattir.

Elma Ağacını İçin Ne Tür Bir Saksı KullanmALIYIZ ?

Başlangıçta çok büyük bir saksıda elma ağacının yetiştirilmesine başlamayın. 20-25 cm derin ve geniş olan standart boyutlu bir saksıyla başlamak gayet yerinde bir seçim olacaktır. Her yıl saksının boyutunu yavaş yavaş değiştirin ve büyütün. Böylece bitkinin köklü olup olmadığını veya dikey kök büyümesini ne zaman durduracağını görüp bitkiniz hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Kullandığınız çeşite göre saksı genişliğiniz 40-50 cm arasında olduğunda artık saksı değiştirme işlemini bırakabilirsiniz. Bundan sonra, onu düzenli hale getirmek için zamanla budamak ve kökünü kırpmak zorunda kalacaksınız.

IşıĞIN ÖNEMİ

Diğer meyve ağaçları gibi, elma ağacı da güneşte büyümeyi sever. Saksınız için güneşli bir yer seçin, ancak rüzgar almayan bir yere de koymanız oldukça iyi olacaktır. Sıcak yaz günlerinde saksıyı öğleden sonra güneşten gölgelendirilen bir yere taşıyın.

Ayrıca, elma ağacınızın etrafında iyi hava dolaşımı bulunması gerekliliğini de unutmayın. Balkonunuzda veya eviniz içerisinde büyütüyorsanız, duvarların yakınına koymayın.

Sıcaklık NASIL OLMALI

Büyüyen elma ağacı serin kış ve yaz iklimlerinin tümünü ister. Sıcaklığın aynı kaldığı veya cokiyiabi.com çok sıcak olduğu yerde elma ağaçları yetiştiremezsiniz.

Sulama NASIL YAPILMALI

Saksılarda büyüyen elma ağaçları düzenli sulama ister. Genellikle, çiçek tomurcuklarının oluşması sırasında daha bol su vermelisiniz ve kışın sulamayı azaltmalısınız.

İLGİNİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hurmanın Faydaları ve Hakkında Herşey

Evde Saksıda Kivi Nasıl Yetiştirilir ? Püf Noktaları

Evde Saksıda Elma Nasıl Yetiştirilir.

Saksıda Evde Çekirdek’ten Limon Yetiştirme

Evde Saksıda Fesleğen Yetiştirme Adım Adım

Evde Saksıda Yeşil Soğan Yetiştiriciliği

Saksıda Evde Ofiste limon Portakal Fidan Nasıl Yetiştirilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here