Anasayfa » FİDANCILIK » Evde Saksıda Yeşil Soğan Yetiştiriciliği

Evde Saksıda Yeşil Soğan Yetiştiriciliği

Evde saksıda veya 5 litrelik su bidonlarında kova içinde yeşil soğan nasıl yetiştirilir sizlere farklı fikirler ile bu yazımızda anlatttık ,sizlerde evinizin balkonunda veya teras katınız var ise kolaylıkla kendi yeşil soğanınızı hormonsuz şekilde taze taze alıp yiyebilirsiniz.

Soğanlar, sağlıklı büyümek için gübreye ve besin değeri yüksek toprağa ihtiyaç duyarlar. Saksıda veya bahçede yetiştirmeniz fark etmez, soğanları toplamadan 20 gün önce sulamayı durdurmanız gerekir.

Evde su bidonunda veya saksıda yeşil soğan yetiştirme teknikleri fikirleri

Hepimizin mutfağında soğan vazgeçilmez bir gıdadır. Yemeklerimize çok güzel bir aroma verir ve birçok tarifte kullanılırlar.

Ayrıca sağlığımıza çok faydalı birçok özelliğe sahiptir. Sizi bu yazımızda evde soğan yetiştirmeyi öğrenmeye davet ediyoruz!

Soğan Yetiştirme ile İlgili Teknik Bilgiler

Soğan, yüzyıllardır yetiştiricilikte kullanılan bir bitki türüdür. Vücudumuz için birçok yönüyle faydalılardır. Soğanları gerekli koşulları sağladığınız sürece bahçede veya saksıda yetiştirebilirsiniz.

Evde su bidonunda veya saksıda yeşil soğan yetiştirme teknikleri fikirleri

Evde soğan yetiştirmek için gerekli koşullar şunlardır:

Soğanları doğrudan toprağa ekin.

Soğan yetiştirme mevsimleri ilkbahar, yaz ve kıştır; sonbahar değildir.

Soğanı yetiştirmek toplamda 4 ay sürer, tohumların ekiminden, toplamaya kadar geçen süre budur.

Saksıda yetiştirmek istiyorsanız, içinde en az 3 litre su olmalı ve saksı en az 20 santimetre derinliğinde olmalıdır.

Evde su bidonunda veya saksıda yeşil soğan yetiştirme teknikleri fikirleri

Bahçede yetiştiriyorsanız, her bitkinin birbirinden uzaklığı 15 cm olmalıdır; her sıranın arasındaki uzaklık da 40 cm olmalıdır.

Toprağın türü ile alakalı olarak, soğanın gübreye ve besin değeri yüksek toprağa ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz.

Genellikle turba kömürü, alüvyon ve biraz kumdan oluşan toprağı severler. Aşırı kumlu veya killi toprağı sevmezler.

Soğanın topraktan aldığı elementler potasyum ve fosfordur, fakat nitrojeni almazlar. Bu yüzden, soğanı ekmeden önce iyi bir katman gübre koymak önerilir.

Evde su bidonunda veya saksıda yeşil soğan yetiştirme teknikleri fikirleri

Soğanlar güneş alan yerleri severler, özellikle de çiçek soğanı yapılanmaya başladığı haftalarda.

Soğanlar yaşam döngüsü boyunca çiçek soğanı yapılanmadan önceki zamanı hariç, çok az miktarda suya ihtiyaç duyarlar. Toplamadan 20 gün önce su vermeyi durdurmak da önerilenler arasındadır.

Soğanları yapraklarının üst kısımları sarı renge büründüğünde toplayabilirsiniz. Bu soğanın olgunlaştığı anlamına gelir.

Evde su bidonunda veya saksıda yeşil soğan yetiştirme teknikleri fikirleri

Çiçek soğanını dokusuna zarar vermeden çıkarmak için küçük bir tırmık veya çatal kullanın.

Daha sonra birkaç gün yarı gömülü bırakın. Ardından, saksıdan veya bahçeden çıkararak 2 hafta güneş altında kurumasını bekleyin.

Evde su bidonunda veya saksıda yeşil soğan yetiştirme teknikleri fikirleri

Soğanları yabani otlardan uzak tutmak çok önemlidir. Bitkiyi ani nem değişimlerine de maruz bırakmayın çünkü soğan için zararlı olabilir.

Çiçek soğanının büyüme evresindeki ideal sıcaklık 15 ve 25°C arasıdır. Çilek, havuç, salatalık ve domateslerle birlikte büyüyebilirler fakat baklagillerle bir arada ekmeyin.

Evde soğan yetiştirmenin 3 dönemi

Yaz Sonu

Eğer bahçede sıra halinde ekilmişse, her bir bitkiyi birbirinden ayrı tutmak önemlidir. Saksı içinde ekilmişse, tohumlar rastgele ekilmelidir. Tohumları 1.5 cm gübre ile kaplayın ve yavaşça bastırın.

Kış

Kışın çok sert ve karlı geçtiği bölgelerde, önce fideleri büyütmek ve daha sonra onları serada, kapalı bahçe avlusunda veya evin içinde bırakmak önerilir.

Böylelikle, yazın transplantasyon yapabileceğiniz minik soğanlar elde edeceksiniz. Ardından bu soğanları kuru toprak içine koyup sıraları da fidelerin büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz.

İlkbahar

Soğanları ilkbaharda ekmek ancak arkasından gelen yaz yağmurlu ve serin olacaksa veya soğanları saklayacak yeriniz yoksa önerilir. Her bir bitkinin arasında 10 cm bulunmalıdır. Fideler 10 cm uzunluğuna geldiğinde saksıya ekilmelidir.

Yaz, tohumlar yerine çiçek soğanlarını toplamak için en iyi zamandır. Her bir sırada 15 cm’de bir delik açmanız gerekir, daha sonra bu deliklere çiçek soğanlarını yerleştirmelisiniz. Ardından üzerini toprakla kapatın ve bastırın.

Saksıda Soğan Nasıl Yetiştirilir ?

Evde bahçeniz yoksa veya bahçenizde soğan ekecek yeriniz kalmadıysa, soğanı balkonda, terasta veya avluda bir saksıda yetiştirebilirsiniz. Düşündüğünüzden daha kolaydır, bitki yetiştiriciliği konusunda çok tecrübeli olmanıza gerek yoktur. Sadece toprağı güzelce hazırlamalısınız, saksıyı koyacağınız yeri ve saksıyı iyi seçmelisiniz.

İlk yapılacak şey saksıya koymak için iyi bir organik toprak satın almaktır. Bunu bir fidelikten alabilirsiniz. Böyle bir şansınız varsa en siyah olanını seçin çünkü ne kadar siyah olursa içinde o kadar çok gübre var demektir.

Ne olursa olsun, kesinlikle yapay gübreler kullanmayın. Bitkilerin daha hızlı büyümesini sağlasalar bile, sağlığınız için hiç iyi bir seçenek olmayacaktır. Zaten evinizde sebze yetiştiriyorsanız tabii ki daha sağlıklı şeyler yemek istediğiniz için bunu yapıyorsunuzdur.

Toprak kuru, “kek kıvamında” ya da çok açık bir renkteyse gübre ile zenginleştirilmiş koyu siyah renk bir toprakla karıştırabilirsiniz. Soğanı ekmeden önce toprağın içindekilerin iyice yerleşmesi için 2 hafta bekleyin.

Saksılar en az 20 cm derinliğinde ve 30 cm genişliğinde olmalıdır. Tohum ekecekseniz her bir deliğin arasında 15 cm ara bırakmalısınız, çünkü büyüdükçe soğanların daha fazla yere ihtiyaçları olacak. Fide kullanıyorsanız, bunları daha önceden hazırlamak ve 10 cm uzunluğa eriştikleri zaman saksıya almak en iyi yöntemdir.

İlk iki ay süresince ektiğiniz soğanları iki günde bir sulamalısınız ve çok güneş alan bir yere koymalısınız. Dört aydan sonra daha kolay bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Soğanların ne durumda olduklarını kontrol ederek neye ihtiyacı olup neye olmadığını anlayabilirsiniz. Bu işte uzmanlaşmak için gözlem yapıp tecrübe kazanmalısınız.


Evde saksıda yeşil soğan Yetiştirme 2. Yazımız

Yeşil soğana ihtiyaç duyduğunuzda taze taze dalından koparmak ister misiniz? 5 litrelik plastik bir şişede kolaylıkla hazırlanılan bu düzenek ile soğan yetiştirebilirsiniz. Böylece atık plastik şişeleri de değerlendirmiş olursunuz.

Evde Yeşil Soğan Nasıl Yetiştirilir (1)

Evde yeşil soğan yetiştirebileceğiniz düzeneğin yapım aşamaları:

aşamada gerekli olan plastik şişe, makas, toprak ve soğanlar temin edilmelidir.
aşamada makas yardımıyla plastik şeşenin gövdesinde soğanın büyüyebileceği genişliklerde delikler delinir.

Evde Yeşil Soğan Nasıl Yetiştirilir (2)

aşamada soğanlar baş kısımları bu deliklere denk gelecek şekilde dikilir.Düzenli bir sulamayla bol bol yeşil soğan yetiştirebilirsiniz.

Evde su bidonunda veya saksıda yeşil soğan yetiştirme teknikleri fikirleri

Evde Yeşil Soğan Nasıl Yetiştirilir (3)

Evde taze soğan yetiştirmek için aşağıdaki gibi farklı bir yöntem kullanabilirsiniz. Taze yeşil soğanın küçük köklerini kesip bir süre suyun içerisinde beklettiğinizde cokiyiabi.com filizlenecektir. Daha sonra bu filizleri saksıya dikerek tekrar büyütebilirsiniz.


Yeşil soğanın faydası

Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir ?

 • Yeşil soğanın beyaz kısmı A, yeşil kısmı ise C vitamini içerir, ayrıca beyaz kısmı insanlar için beta karoten de içerir.
 • Kalp hastalığı riskini azaltır
 • Yeşil soğanın yapısında bulunup adenozin adı verilen madde kanın pıhtılaşmasını önlemeye yarar.
 • Burun tıkanıklığı giderici etkisi vardır
 • Ödem söktürücüdür
 • Yeşil soğan yapısında bulunan koversil sebebiyle, oluşabilecek allerji ve kanser tehditlerine karşı önleyici etkisi vardır.
 • Vücut direncini artırır. İdrar söktürür
 • Astıma karşı iyi geldiği gibi, akciğer rahatsızlıklarında, grip ve soğuk algınlığı karşısında da insanlara fayda sağlar. Ayrıca, öksürüğün geçmesini sağlar ve akciğerdeki bronşların temizlenip rahatlamasında da faydalıdır.
 • Vücutta biriken fazla suyu ve zararlı maddeleri dışarı atar
 • Egzama karşısında insanlara avantajlar sağladığı gibi bunun haricinde meydana gelebilecek başka deri hastalıklarında da fayda sağlar.
 • En bilinen özelliği ise iştah açıcı olmasıdır.

UZMANLAR YEŞİL SOĞAN İLE DİYET YAPANLARI UYARIYOR

Özellikle iştah açıcı özelliğinden dolayı yeşil soğan diyet yapan kişilerin diyet süresince tüketmemesi gerekir. Soğanın dış kısmında buunan ince zar mide ağrısı çekmenize neden olabilir. Bu sebeple, hassas bir mideniz var ise, soğanın dışındaki zarı ayıklayıp tüketmeniz yararlı olacaktır. Mide rahatsızlığınız var ise, çiğ soğanı çok fazla tüketmemeniz uzmanlar tarafından önerilir.

İLGİNİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hurmanın Faydaları ve Hakkında Herşey

Evde Saksıda Kivi Nasıl Yetiştirilir ? Püf Noktaları

Evde Saksıda Elma Nasıl Yetiştirilir.

Saksıda Evde Çekirdek’ten Limon Yetiştirme

Evde Saksıda Fesleğen Yetiştirme Adım Adım

Evde Saksıda Yeşil Soğan Yetiştiriciliği

Saksıda Evde Ofiste limon Portakal Fidan Nasıl Yetiştirilir?

Yorum yapın