EVLERDEKİ KABUS BÖCEKLERDEN KURTULMA YOLLARI

0
351

Evlerin başı sık sık haşereler, sinekler, karıncalar vs. böceklerle beladadır.. Haşeratın eve girişini önlemenin ve eve dadanan böcekleri yok etmenin doğal yollarını bilmenizde yarar var.

Haşerattan kurtulmanın doğal yolları 

Evinize dadanan böceklerden kurtulmak ve eve başka haşerat girmesin istiyorsanız, üstelik bunu yaparken kimyevi zehirleri kullanmamaya da itina gösteriyorsanız, işte size doğal yollarla böceklerden kurtulmanın yolları:

1- Duvarlarda haşaratların girebileceği her türlü çatlakları ve delikleri tamir edin. 
2- Evdeki bütün camlara, havalandırmalara ve kapılara tel takın, 
3- Yiyecekleri açık paketlerde değil, sıkıca kapanan plastik kutularda veya kavanozlarda saklayın. 
4- Yerleri, masaları ve tezgahları temiz tutun. Ekmek kırıntıları ve dökülen sıvıları anında temizleyin. 
5- Geri döndürülecek veya çöpe atılacak boş yiyecek ve içecek kaplarını çalkaladıktan sonra atın. 
6- Çöp kutularının kapaklarını kapalı tutun ve düzenli olarak boşaltın. 

Bu yöntemler işe yaramadığı takdirde ise şu toksin içermeyen yöntemler uygulanabilir:

Karıncalardan kurtulmak için doğal çözüm

Yaban fesleğeni, adaçayı, nane, kekik, defne, biber ve tarçın gibi maddeleri dövdükten sonra karıncaların girdikleri yollara serpin.

Kahve telvesi istila edilen evinizi kurtaracağını hiç duymuş muydunuz evet karıncaların sıklıkla görüldüğü yerlere kahve telvesi koyarsanız karıncalar kaçacak yer arar.

Karıncaları yok eden güçlü diğer bir baharat ise tarçın. Tarçını da aynı şekilde yoğun karınca yerlerine serpiştirirseniz, karıncaların hoşuna gitmeyecektir. Bebek pudraları da karıncaların istikametini tamamıyla değiştirmesine kaçış için bir çıkış aramalarına sebebiyet verir.

Bir diğer alternatif çözüm ise limon kabuklarıdır. Anlaşıldığı gibi karıncaların korkulu rüyası kokuları keskin olan yiyeceklerden ibaret…

Eğer karıncalar evinizi bastıysa ve karıncalardan kurtulmak istiyorsanız, önce bu kolay ve çözümü olan yiyeceklerle karıncaları yok etmeyi deneyin, hiç olmazsa onları öldürüp karıncaları incitmek zorunda kalmaz ve gönül rahatlığı içerisinde evinizi bu istiladan kurtarabilirsiniz.

Evcil hayvanınızın yemeğine karınca girmemesi için de mama tabağını derin bir kaba koyun. Kabın içini toksin içermeyen sabunlu suyla doldurun. Böylece karıncalar yemeğe ulaşamayacaklar.

Güvelerden kurtulmak için doğal çözüm

Kıyafetleri yüksek sıcaklıklarda yıkamak, yumurtaları ve larvaları öldürür. Başka bir alternatif ise torbalanmış yünlü kıyafetleri 72 saat buzlukta tutmaktır.

Naturel ipliklerden üretilen kıyafetleri torbaya koyup havasını elektrik süpürgesiyle boşaltıp saklayabilirsiniz. Özellikle sezon dışında bunu yapmanız kıyafetinizi daha temiz tutacak ve ömrünü uzatacaktır.

Dolabınızın içerisine lavanta veya erz ağacı parçacıklarıyla doldurulmuş keseler yerleştirebilirsiniz.

slında evde güve bir kere oluşmuşsa mücadele yöntemi ilaçlamadır ve ambalajları dahi delebilen bu canlıların bulaştığı  tüm gıdaları atmak, gıdaları açıkta bırakmamak güveleri bitirmez;  bu mücadele yolları, güvelerin hızlı üremelerini engelleyip size zaman kazandırırlar. Eski eşyalar ve kullanılmayan giysilerin oluşturduğu nem ortamı güvelerin üremesi için oldukça müsaittir. Bu sebeple güvelerin üremelerine olanak tanıyacak ortamları oluşturmamak için giysiler arasına, dolap ve sandıklara naftalin ve türevleri atılmalıdır.

Yemek güvelerinden kurtulmak için: Bazı yemek güveleri un, gevrek vs yerler. Güvelenmiş her türlü yiyeceği atın. Güveler açılmamış paketlere de girebilirler. Açılmamış yiyecek paketlerini de kontrol edin. Pupa evresine girmeden önce duvarlara tırmanıp, çatlakların içlerine girerler. Bütün çatlakları elektrikli süpürgeyle süpürün. Gece evin içine giren bahçe güveleri evinize bir tehlikede bulunmazlar.

Böcek ve Haşarat Kaçıran Bitkiler

Yaz akşamları açık havada oturma keyfini, çoğu zaman böcek ve haşaratlar yüzünden çıkaramayız. Bazı bitkiler onları bizden uzaklaştırabilir.

Dağ nanesi (Pycnanthemm muticum) ve yaban fesleğeni (Mentha pulegium ya da Hedeoma pulegloides): Her iki bitki de güçlü bir haşarat kovucu olan pulegone içerir. Yaban fesleğeni iki bitki arasında en çok tanınandır, çok uzun ve şanlı bir tarihi vardır. Romalı bilgin Pliny, M.S. 1. Yüzyılda bu bitkinin pirelere karşı etkili olduğunu keşfetmişti. Piyasada satılan bitki bazlı birçok haşarat kovucunun içeriğinde yaban fesleğeni vardır.

Dağ nanesi yaban fesleğeninden daha da etkili bir bitkidir. Taze dağ nanesinin birkaç yaprağını koparıp cildinizi ve giysilerinizi ovun. Eğer hamileyseniz bu iki bitkiyi de kullanmayın. Çünkü bitkilerin içerdiği maddelerin düşük yapma tehlikesi vardır.

Hamam böceklerinden kurtulmak için doğal çözüm

Mutfağı temiz tutun ve yiyecekleri kaldırın. Tencere, tava, bardak ve bitki kaselerinde su olmamasına dikkat edin. . Evcil hayvanınızın mamasını geceleri kaldırın.

Hamam böceklerinin saklanmayı sevdikleri yerlere (buzdolabı altı, ocak altı, duvarlardaki veya yerlerdeki çatlaklar vb) ince bir tabaka borik asit veya boraks sürün.

Sivrisineklerden kurtulmak için doğal çözüm

Sprey şişesinin içine erz ağacı, okaliptus ve nane gibi on damla bitkisel yağı damlatın ve 115 ml kadar su koyun. Vücudunuza sıkıp kendinizi, kendinize zarar vermeden korunabilirsiniz. Sivrisinekler rüzgardan hoşlanmazlar, o yüzden pervane kullanabilirsiniz. Açıkta su bulundurmamaya çalışın. Çiçek altı kaplarında vs birikmiş suları temizleyin.

Fare ve sıçanlardan kurtulmak için doğal çözüm

Un, boraks ve biraz suyu karıştırıp eldiven giyerek farelerin yiyebileceği boyutlarda minik hamurlar hazırlayıp, farelerin bunları yemeleri için, geçtikleri yerlere koyun. Böylece boraks ile herhangi bir zehir kullanmadan da farelerden ve ayrıca hamam böceklerinden de kurtulabilirsiniz. Tabi ki evinizde kedi veya köpek varsa bu yöntemi denemeyin!

İkinci yöntem olarak alçı kullanabilirsiniz… 1 ölçü mısır nişastası, pudra şekeri ve alçıyı karıştırarak bir yem hazırlayıp yayvan bir kaba koyun ve bunun yanına da yayvan plastik bir kap içinde su koyup farelerin geçtiği yerlere bunları yerleştirin. Fareler bunu yediğinde ve suyu içtiğinde, alçı suyla birlikte farenin midesinde taşlaşacak ve böylece fareler zehir kullanmadan ölecekler.

Diğer bir yol ise şeker kullanmak… Farelerin koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bu yüzden gezdikleri yerlere yaktığınız şeker ve nane yapraklarını dökerek, farelerin o bölgelerde tekrar çıkmasını engellemiş olacaksınız.

Zehir içermeyen fare tuzaklarından kullanabilirsiniz. Çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa bu yönteme dikkat edin. Kediler ve av köpekleri farelerin çaresine bakarlar.

Son olarak da nane yaprakları serpmek… Nane kokusunun keskin olmasıyla bilinen bir bitkidir ve şeker yakmada olduğu gibi, farelerin gezdiği yerlere bolca nane yaprakları koyarsanız, fareler o bölgelerde tekrar gezemeyeceklerdir.

Böylece çocuklarınızın yahut beslediğiniz evcil hayvanlarınızın zehirlenmesine sebebiyet vermeden doğal yollarla fare ve diğer haşerelerden kolaylıkla ve pratik yollarla kurtulabilirsiniz.

Pirelerden kurtulmak için doğal çözüm

-Pireyi üzerinde gören kişi mümkün oldukça çabuk bir şekilde o kıyafetlerden kurtulmalı ve vücut temizliği yapmalıdır. Çıkarılan giysiler yıkanmadıkça evin herhangi bir odasına koyulmamalıdır.

-İlaçlama da pirelerden bir kurtuluş yoludur ama daha doğal yollar denenmeli ve eğer bu yollarla pire temizlenemezse ilaçlamaya başvurulmalıdır. İlaçlama yapıldıktan sonraki 15 günde pire görülmesi de oldukça doğaldı. Sonrasında pireler tamamen ölecektir. İlaç yapıldıktan sonra odanın kapısı sıkıca kapatılmalı ve en az 2 saat açılmamalıdır. – Yünlü alanları nemlendirmek de pireleri kaçırabilmektedir.

Pireler görüldüğünden 20 kat fazladır. Çünkü pireler çok çabuk üreyebilen hayvanlardır. Bu yüzden özellikle hayvan beslenen evlerde bazen ilaçlama kaçınılmaz çözüm olabilmektedir.

Pirelerin eve geliş şekli tespit edilerek de önlem alınabilir. Pirelerin çatlaklardan içeri sızdıkları gözlenirse bu çatlaklar kireçle kapatılabilir.

Evdeki Pirelere Karşı Alınacak Önlemlerin başında evinizde sizinle beraber yaşayan bir evcil hayvanınız varsa düzenli olarak aşılarını, gerekli bakım ve kontrollerini yaptırmanız gereklidir. Bu sayede bu hayvanlardan gelebilecek pireler önlenmiş olur.

Pire tarağıyla evcil hayvanınızı tarayın. Bulduklarınızı sabunlu suda öldürün. Özellikle evcil hayvanınızın yatağı başta olmak üzere, yatakları yıkayın ve yerleri ve yatakları süpürün. Evcil hayvanınıza bitkisel pire tasması alabilirsiniz. Evcil hayvanınızın yemeğine bira mayası ve suyuna da elma sirkesi koyarsanız, bunlar pirelerin hoşlanmadıkları bir koku oldukları için ondan uzak duracaklardır.

Sineklerden kurtulmak için doğal çözüm

Kapılara tel veya boncuk takın. Muslinden yapılmış örtüler sineklerin yemeklere konmasını engeller. Cama veya kapıya fesleğen bitkisi asın.

Sineklerin bir kısmı uçarken bir süre tek yöne doğru giderler. İşte o esnada yakalayıp öldürmek bir çözüm yolu olabilir. Ancak unutmamalı ki sineklerin dört bin lensten oluşan gözleri ve tamamen olmasa bile kendi çevresinde dönen kafaları var. Yakalamak kolay değil yani.

Sineklerin ortalama 38 derecenin üzerinde veya 9 derecenin altında bir ısıda yaşamaları mümkün değil. Oda sıcaklığı bu şekilde ayarlanırsa sineklerden kurtulmak elbette mümkün ama bu koşulda insanların yaşaması da kolay değil. O zaman belki ilaçlama yapmak en doğru çözüm olabilir.

Odadan sinekleri kovmanın bir yolu da gece camları açmak ve bütün ışıkları kapatmaktır. Sinekler ışığa doğru uçtuklarından dışarısının ışığı sinekleri çekecektir.

Sinekten kurtulmanın bir başka güzel yolu da cam kenarına koyacağınız bir saksı fesleğen olabilir. Çünkü fesleğene sinekler gelmezler. Üstelik bu doğal yolla mis gibi fesleğen kokusu da alırsınız.

Tabi sinekkapan bitkisi yetiştirmek de hayli uçuk doğal bir yol olarak görülebilir…

Tahtakuruları​ndan kurtulmak için doğal çözümler

Tahtakuruları ile mücadele etmek, ciddi anlamda zor bir iştir. Eczanelerden alabileceğiniz böcek ilaçlarını düzenli uyguladığınızda, miktarlarında azalma olacak olsa da, muhtemelen tamamen kurtulamayacağınızı bilmelisiniz. Bu küçük canlıları yok etmek için; kendi yapacağınız ilaçlamalar ve pek çok böcekten işe yarayan naftalin, çamaşır suyu gibi yöntemler işe yaramamaktadır. Yapacağınız en iyi şey, iyi bir böcek ilaçlama şirketi ile anlaşarak, evinizi ilaçlattırmak olacaktır. İlaçlama, tahtakurularına özel bir ilaçla yapılmaktadır ve bu ilaç insan sağlığı için de zararlı olan, güçlü bir ilaç olması nedeni ile ilaçlama yapıldıktan sonra en az 2 gün eve girilmemesi gerekmektedir. Ayrıca; bu ilaç ne kadar güçlü olursa olsun, larva halinde bulunan tahtakurularına etki etmeyecektir. Yaklaşık 20 gün süren larva döneminde, evin tekrar tahtakuruları ile dolmaması için, bu 20 gün içerisinde evinizi tekrar ilaçlattırmanız önerilmektedir. Bunun yanı sıra, evinizde bulunan yorgan, çarşaf gibi küçük eşyaları atmanız ve tüm kıyafetlerinizi kaynar su ile yıkamanız gerekmektedir.

Bitlerden kurtulmak için doğal çözümler

Baş bitinin mücadelesi çok zor değil. Buzdolabınızda bulunan doğal maddelerle baş biti ilacı yapabilirsiniz. Ekolojik yaşam uzmanı Erkan Şamcı’nın önerdiği baş biti ilacı yapım şu şekilde:

 Evde doğal baş biti ilacı yapmak için gereken malzemeler; mayonez, sıvı yağ,.. Mayonezin etkisini güçlendirmek adına içine biraz daha sıvıyağ katın. Karıştırın ve baş biti sorunu yaşayan kişinin başına masaj yaparak yedirin. Saç bonesini ile kapatın. Daha sonra 4-5 saat bekletin. Daha sonra baş bitleri nefes alamayıp kıskaçlarını bırakmaya başlayacaktır. Bu sırada özel yapılmış bit tarağı ile saçları tarayın. Bitler beyaz örtüye dökülür ve bitlerin yavrusu olan sirkeleri görebilirsiniz.

Daha sonra saçları anti bit şampuanı ile yıkayın. Bu tür şampuanı yapmak için şampuanın içine biberiye yağı veya çam yağı ekleyin.

Saçları yıkadıktan sonra en son durulama suyuna sirke ekleyin ve saçları bu sirkeli suyla durulayın.

Eşek arılarından kurtulmak için doğal çözüm

Tatlı yiyecek ve içecekleri açıkta bırakmayın. Eşek arılarını kendinize zararsız bir şekilde öldürmek için kavanozun içine biraz bal veya tatlı bir yiyecek koyun ve suyla karıştırın. Karışıma biraz deterjan koyun. Deterjan arıyı öldürecektir. Eşek arıları kışın ölürler. Eğer sizi özellikle rahatsız etmiyorsa, bir şey yapmanıza gerek yok.

Kenelerden kurtulmak için doğal çözümler

Keneler otlaklarda, çalılıklarda ve gür ot bulunan yerlerde rastlanırlar. Bu tarz yerlere gitme planınız olduğunda kapalı ayakkabı, çorap ve pantalon (hatta pantalonu çorabın içine sokarak) giyerek korunabilirsiniz. Açık renk giysi giydiğinizde keneyi daha kolay fark edebilirsiniz. Çocuğunuzu, kendinizi ve evcil hayvanınızı keneye karşı kontrol edin. Kene bulunma ihtimali olan bir yerden döndüğünüzde koltuk altı, kulak içi ve çevresi, göbek deliğinin içi, dizlerin arkası, saç ve kıllı bölgelerin içi ve çevresi, bacak arası ve bel çevresini özellikle olmak üzere, bütün vücudunuzu kontrol edin. Kıyafetlerinizi de kontrol etmeyi unutmayın, kıyafetlerinizle evinize kene getirebilirsiniz.

Doğal haşere kovucu imalatı

Doğal Haşere Kovucu yapmak için bir miktar 20 damla kadar yeterli olacaktır lavanta yağı, 4 yemek kaşığı vanilya özü, fincanın 4/1 kadarı limon suyu etkili olacaktır.  Lavanta yağını, vanilya özünü ve limon suyumuzu minik sprey şişelerine dolduruyoruz birçok markette bu sprey şişeleri boş olarak satılmaktadır. Tüm malzemelerimizi karıştırıp şişeye koyduktan sonra geri kalan boşluğu su ile tamamlıyoruz. Böylece hem hoş kokulu bir haşere kovucu elde etmiş oluyoruz hem de cildimizin doğal kaynaklarla beslenmesini nemlenmesini sağlayarak bir taşta iki kuş vuruyoruz. Lavanta böcek ve sineklerin hoşlanmadığı bir koku olduğundan biz lavanta tercih ettik, siz farklı bir seçim yapabilirsiniz tabii ki, ama kokusunun hoş ve keskin olmasına dikkat ederseniz hiçbir haşere size yaklaşamayacaktır. Nane esansı da üç beş damla damlatırsanız cildiniz ayrıca ferahlamış olacaktır artık sizin koku zevkinize kalmış. Bu bahsetmiş olduğumuz doğal haşere kovucuyu tüm ailenize hatta çocuklarınıza bile güvenle kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here