Ana SayfaSAĞLIKFabry Vücutta Nasıl Görünür ?

Fabry Vücutta Nasıl Görünür ?

Author

Date

Category

Fabry, Fabry nedir, Fabry hakkında bilgiler, Fabry özellikleri, Fabry belirtileri, Fabry nedenleri, Fabry tedavisi, Fabry vücutta nasıl görünür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Fabry hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Fabry hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Fabry Nedir ?Fabry nedenleri nelerdir ?,Fabry belirtileri nelerdir ? Fabry tedavisi nedir ? Fabry vücudun hangi bölgelerinde görünür ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Fabry

Fabry Nedir ?

Fabry hastalığı nadir bir genetik hastalık olup, vücutta globotriaosylceramide (Gb3 veya GL-3) adı verilen bir yağ birikimine neden olan alfa-galaktosidaz A (a-Gal A) enziminin eksikliğidir. Fabry hastalığı, bir tür lizozomal depo bozukluğu olarak sınıflandırılır. Lizozomlar, enzim içeren izole edilmiş hücre alanlarıdır. Bir lizozomal depo bozukluğunda, bu enzimler belirli yağ moleküllerini uygun şekilde metabolize etmez. Sonuç olarak, sindirilmemiş yağ molekülleri, bir hücrenin işlevini yerine getirme yeteneğini bozar. Fabry hastalığında, alfa-galaktosidaz A enzimleri eksiktir ve cildin, gözlerin, gastrointestinal sistemin, böbrek, kalbin, beynin ve sinir sisteminin işlevini etkileyebilen globotriaosylceramide birikir. Fabry hastalığı, X kromozomunda bulunan alfa-galaktosidaz enzimini yapmaktan sorumlu genin mutasyonunun sonucudur. Fabry çoğunlukla erkekleri etkiler, kadınlarda nadiren görülür. Fabry hastalığı ilerleyici bir hastalıktır ve böbrekleri, kalbi veya beyini etkileyen semptomlar en sık 30-45 yaş arası hastalarda ortaya çıkar. Farby hastalığında hücre hasarı, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve genellikle nispeten erken yaşlarda felç gibi hayati tehlike oluşturan sonuçlar dahil olmak üzere çok çeşitli hafif ila şiddetli semptomlara neden olur.

Fabry Vücutta Nasıl Görünür ?

Fabry
Fabry

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar