Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Fil Kuşu Hakkında Bilgiler

0

Fil Kuşu, Fil Kuşu nedir, Fil Kuşunun özellikleri, Fil Kuşu hakkında bilgiler, Fil Kuşunun bakımı, Fil Kuşunun beslenmesi, Fil Kuşunun bakımı, Fil Kuşu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Fil Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Fil Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde bulunmayan cins bir kuş türüdür. (Nesli Tükenmiştir)


Fil Kuşu Nedir

Fil kuşları, bir zamanlar Madagaskar adasında yaşayan muazzam uçsuz bucaksız uçsuz bucaksız kuşlardan oluşan, soyu tükenmiş olan soylu Aepyornithidae ailesinin üyeleridir. Muhtemelen insan faaliyetinin bir sonucu olarak, belki de 1000–1200 CE civarında tükenmiştir.

Fil Kuşu Hakkında Bilgiler

Aleolotik döneme ait olan cusseiyle deve kusunu andıran bir kuş olması nedeniyle bu kısa fil kuşu dendi . İki metre uzunluğunda ve yarım ton ağırlığında bulunan bir yumurtanın bu kısa ait olduğu düşünülmektedir. Arkeolojik kazılarda bulunan devasa yumurtaların boyutları tavuk yumurtasından 180kat daha büyüktür. Neslinin neden tükendiği tam olarak bilinmemektedir ancak yumurtalarını yiyen insanlar ,iklimsel değişiklikler gibi birkaç neden olduğu düşünülmektedir.

Fil Kuşunun Özellikleri

Epiorornis ailesinin soyu tükenmiş kuşları. 1849’da Madagaskar Adası’nda 33 cm’lik büyük çaplı ve 24 cm’lik küçük çaplı bir yumurta bulunmuş ve bir sonraki yıl kemikle birlikte tanımlanmıştır. Yaklaşık 3 m yüksekliğinde ve 450 kg ağırlığında uçamayacağı tahmin edilmektedir. “Bir Gece Hikayesi” nde ortaya çıkan kayanın da bu kuşla ilgili olduğu teorisi de var.

Fil Kuşlarının Boyları

soyları tükenmeden önce adada yaşayan Dünyanın en büyük kuşlarının kemiklerinde yapılan incelemeler sonucu gerçekleşti. Aepyornis olarak da bilinen uçamayan fil kuşları, yaklaşık 300-400 kilo ağırlıkta ve ortalama 3 metre uzunluktaydı.

Fil Kuşlarının Tarihi

Aepyornis olarak da bilinen uçamayan fil kuşları, yaklaşık 300-400 kilo ağırlıkta ve ortalama 3 metre uzunluktaydı. Tek bir yumurtaları 50 kişilik omlet yapılabilecek kadar büyüktü. Fil kuşlarının soylarının insanlar adaya ayak basmadan önce mi sonra mı tükendiği bilinmiyor. Kimilerine göre kuşların soyunu insanlar tüketmişti, kimilerine göreise (yaklaşık 4 bin yıl önce) insanlar adaya ayak basmadan kuşların nesli sona ermişti.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap