French Buldog Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
346

French Buldog, French Buldog nedir, French Buldog hakkında bilgiler, French Buldog özellikleri, French Buldog bakımı, French Buldog beslenmesi, French Buldog fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca French Buldog Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; French Buldog Köpekleri, yarasaya benzeyen kulaklarıyla dikkat çeker. Adından da anlaşılacağı gibi fransız köpeğidir.


French Buldog Nedir

Fransız buldoğu, iyi huylu, oyuncu, dikkatli ve meraklı bir köpek ırkıdır. Kulakları, yarasa kulağına benzer. Bekçilik görevini mükemmel bir şekilde yerine getirir. Fareleri hiç sevmez, onları acımasızca avlar. Diğer köpeklerden hoşlanmaz, ama beraber büyüdüğü ev hayvanlarıyla iyi geçinir.

French Buldog Köpekleri Hakkında Bilgiler

Fransız Bulldog’a baktığınızda ilk olarak İngiliz Bulldog’un minyatür bir modeli gibi görünse de onda farklı köpeklerden izler görebilirsiniz. Kesin olan tek bir şey var ki, Fransız Bulldog bulunduğu her ortamda ilginin odağı olacaktır. Minik vücudu, kocaman gözleri ve dik kulakları ile ilgi çekmemesi imkansız. Fransız Bulldog’un Amerika’nın en popüler dördüncü türü olmasının bir sebebi var. Fransız Bulldog boyutlarından, arkadaş canlılığından, oyunculuğundan dolayı yoldaş köpek ve aile köpeği olarak haklı bir ün kazanmışlardır. Fransız Bulldoglar, genetik yapıları dolayısıyla dışarıda yaşamaya uygun köpekler değildir. Fazla havlamadıkları için ve fazla egzersize ihtiyaç duymadıkları için apartman hayatına en uygun köpeklerden biridir. Uygun biçimde tanıştırıldıkları takdirde evdeki diğer petlerle gayet iyi anlaşabilirler. Çocuklara karşı son derece şefkatli ve koruyucu olurlar. Fransız Bulldog oyuncu bir doğası olmasına ve bölgeci olmamasına rağmen bazı durumları yanlış yorumlayabilirler ve kendilerini savunma ihtiyacı hissedebilirler; bu yüzden daha büyük köpeklerle oynarken dikkatle izlenmeleri gerekir. Ailesine son derece bağlı ve tam bir ilgi arsızı olan Fransız Bulldog eğer uzun süreler yalnız kalırsa ayrılık anksiyetesine ve depresyona yakalanabilir. Dolayısıyla eğer bütün gün evden uzaktaysanız ve köpeğinize günde yalnızca 1-2 saat ayırabilecekseniz Fransız Bulldog sizin için uygun bir seçim olmayacaktır.

French Buldog Köpeklerinin Özellikleri

İri, yuvarlak uçlu, dik ve yarasa benzeri kulakları ile güçlü, küçük bir Bulldog’dur. Kare düz kafası İngiliz Bulldog kadar iri ve gösterişli değildir. Alın yuvarlaktır. Omuz yüksekliği köpeğin genel yapısı dengeli olduğu sürece önemli değildir. Omuz yüksekliği genelde omuzdan kuyruğa kadar olan uzunlukla aynıdır. Omuz kısmı kuyruk kısmına göre daha geniştir. Yumuşak, kısa ve bakımı kolay kürkü kaplan desenli, sarı, beyaz ve bu renklerin kombinasyonunda olabilir. Derisi dokununca hoş bir his verecek şekilde yumuşak ve gevşektir. Çıkık iri gözleri koyu renklidir ve dişler alt çene üst çenenin üzerine gelecek şekilde kapanır.

French Buldog Köpeklerinin Bakımı

Fransız Bulldoglar tüy dökerken kauçuk fırçayla taranmalıdır. Kuyruk ve yüz kıvrımlarına özel losyon sürülmeli böylelikle temizlikleri sağlanmalıdır. Hafif fırçalama ve diş macunu kullanılmalıdır. Fransız Bulldogların bir çoğu yüzemez ve sıcak havaya karşı hassasiyetleri vardır.

French Buldog Köpeklerinin Beslenmesi

Genetik özellikleri dikkate alınarak seçilen mamalar ile beslenmelidirler. Yavrular 6 ile 8 hafta boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Serbest beslenme 4 aya kadar dürebilir. Ancak kilo alma konusunda hassas olan bu ırk için mama saatleri ve mama miktarı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Günde 2-3 öğün ortalama bir yetişkin için yeterlidir. Yaş ilerledikçe 2 hatta 1 öğün mama verilebilir. 12 aylık olan bir yavru artık yetişkin statüsündedir. Bu şekilde günde 2 ile 3 öğün mama ile beslenmelidir. Yavrular hızlıca kilo alabilir ve ciddi anlamda obez olma ihtimalleri vardır. Bu nedenle mamanın içeriğine ve öğünlerde verilen miktara dikkat edilmelidir. Mama her zaman aynı yerde ve mümkün oldukça aynı saatte verilmelidir. Mamayı verdikten sonra 20-25 dakika bekleyin. Yense de yenmese de kabı ve mamayı kaldırın. Bu şekilde beslenme disiplini sağlar, düzenli mama yeme alışkanlığı edinirler.

French Buldog Köpeklerinin Fiyatları

French Buldog Köpeklerinin fiyatları ise 1000 lira ile 1850 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here