Ana SayfaBİLGİ ANSİKLOPEDİSİGazze Şeridi Hakkinda Bilgiler

Gazze Şeridi Hakkinda Bilgiler

Author

Date

Category

Gazze Şeridi 

Gazze Şeridi, Filistin’in batısında, Akdeniz kıyısında bir sahil şeridi. Filistin Özerk Yönetimi kontrolündedir. Adını en büyük şehri Gazze’den alır. Vikipedi
Alan: 365 km²
Nüfus: 1,816 milyon (2014)
Gazze Şeridi, meşhur batı şeria bölgesiyle beraber israil sınırları içerisinde müslümanların kontrolünde bulunan tek yerleşim bölgesi.. tel-aviv şehrinin güneyinde akdeniz kıyısına doğru uzandığı için şerit olarak isimlendirilir.. osmanlı döneminde, yahudilerin bu bölgeden arazi almalarını önlemek amacıyla padişah’ın özel mülkiyeti olarak korunmuş ve yerleşim yasaklanmıştır.
israil-mısır sınırının akdeniz kıyısından başlayan ve israil’in içine doğru deniz kıyısında uzanarak enine 5-6 km, boyuna da 40-50 km kadar birşey olan, ince uzun bir şerit halindeki bölgedir. filistinlilerin kontrolü altında olduğu söylense de, silah ve uyuşturucu kaçakçılığını önlemek için uzun süredir mısır’a olan sınırı israil kontrolündedir, israil’e geçişler de kontrollü ve gece 10dan falan sonra yasaktır. ingilizcesi gaza strip olarak geçer, batı şeriadan bayağı uzaktır, arada kilometrelerce israil toprağı olduğundan, izole kalmış bir yerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar