Anasayfa » SAĞLIK » Gece Körlüğü Hakkında Bilgiler

Gece Körlüğü Hakkında Bilgiler

Gece Körlüğü, Gece Körlüğü nedir, Gece Körlüğü hakkında bilgiler, Gece Körlüğü özellikleri, Gece Körlüğü belirtileri, Gece Körlüğü nedenleri, Gece Körlüğü tedavisi, Gece Körlüğü ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Gece Körlüğü hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Gece Körlüğü hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Gece Körlüğü Nedir ? Gece Körlüğü nedenleri nelerdir ?, Gece Körlüğü belirtileri nelerdir ?, Gece Körlüğü tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Gece Körlüğü

Gece Körlüğü Nedir

Tavuk karası (gece körlüğü), kişinin önce görüş alanını daraltan, zamanla renkler ve ışık derken sonunda görme yetisinin kaybolmasına yol açan hastalık bir hastalıktır. Tavuk karası ya da bir diğer adıyla gece körlüğü, bir göz kusurudur. Herediter(kalıtsal) göz hastalıkları arasında en sık rastlanılandır.

Gece Körlüğü Hakkında Bilgiler

Tavuk karası ya da bir diğer adıyla gece körlüğü, bir göz kusurudur. Herediter(kalıtsal) göz hastalıkları arasında en sık rastlanılandır. Genetik olarak otosomal resesif, otosomal dominant, X ‘e bağlı resesif tipleri vardır. Otosomal domaninant şekli en sık görülen tipidir. Pigmentosada en önemli belirgin özelliği görmeyi sağlayan fotoreseptör(özellikle basillerin) hücrelerinin ve retina pigment epitel hücrelerinin harabiyeti sonucu ortaya çıkar. Küçük yaşlarda fazla belirgin olmayan hastalık yaş ilerledikçe kendini iyice göstermeye başlar. Maküla(sarı nokta) bölgesi sağlam kalana kadar görme devam eder. Maküla bölgesi etkilendikten sonra zamanla körlük ortaya çıkar. Hücre ölümü durana kadar devam eder. İngiliz bilim adamlarının açıkladığı bilgilere göre biyonik göz yapma çalışmaları sonuç vermiş ve ilk denemelerini 18 yaşındaki bir hastaya uygulamışlardır.

Gece Körlüğü

Gece Körlüğü Nedenleri Nelerdir ?

Yaş: Kişi yaşlandıkça göz bebekleri genişleyip daralma özelliğini bir miktar kaybedebilir. Göz bebeklerinin karanlıkta ya da loş ışıkta yeterince genişlememesi göze giren ışık miktarının azalmasıyla sonuçlanır. Bu da gece körlüğüne neden olur. Ayrıca göz yüzeyini kaplayan kornea isimli şeffaf tabakanın saydamlığı yaşla birlikte azalır. Bu da gözlerin karanlıktaki kontrast hassasiyetini olumsuz yönde etkiler.
Presbiyopi: Presbiyopi yaşla birlikte ortaya çıkan bir göz kusurdur. Bu kusurda gözün ışık değişikliklerine odaklanma ve ayarlama yeteneğinde azalma söz konusudur.
Miyop: Uzağı görme kusuru olan miyopta gece görüşü de bozulabilir.
Göz tansiyonu (Glokom): Göz tansiyonu ya da glokom, göz içi basıncının artmasıdır. Periferik görmeyi etkileyen glokomda görme sorunu özellikle karanlıkta ve araba kullanırken belirginleşir.
Göz tansiyonunda kullanılan bazı ilaçlar: Göz bebeklerini daraltan göz tansiyonu ilaçları, göze giren ışık miktarında azalmaya yol açarak gece görüşünde bozulmaya neden olabilir.
Katarakt: Katarakt, göz içindeki göz merceğinin saydamlığında azalma nedeniyle görüşün bulanıklaşması durumudur. Katarakt, özellikle gece araba kullanırken karşıdan gelen araçların farlarının gözlere rahatsızlık vermesi nedeniyle sürüş zorluğuna neden olur.

Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir ?

  • Gözler, dış mekanlardan karanlık bir odaya girerken olduğu gibi ışık değişikliklerine normalden daha yavaş uyum sağlar.
  • Hastalar gökyüzündeki yıldızları göremeyebilir.
  • Geceleri parlak farlar ve sokak lambaları nedeniyle görmede problem yaşanır.
Gece Körlüğü

Gece Körlüğü Tedavisi Nedir ?

Gece körlüğünün tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak planlanır. Bir oftalmolog (göz hastalıkları uzmanı) tarafından kesin tanı konulduktan sonra durumun tedavi edilebilir olup olmadığı açıklığa kavuşturulur. En sık olarak retinitis pigmentosanın neden olduğu kalıtsal gece körlüğünün tedavisi yoktur. Bunun yanında tedavi, yeni bir gözlük reçetesi ya da glokom ilaçlarını değiştirmek kadar basit olabilir. Gece körlüğünün katarakttan kaynaklanması halinde ameliyat gerekli olabilir. Eğer bir retinal hastalık tespit edilirse, tedavi retinal sorunun tipine bağlı olur ve bir retina uzmanı tarafından ek araştırma yapılması gerekir. Eğer gece körlüğü diyabetik retinopatinin bir sonucu ise ilaç ve diyet yoluyla kan şekerinin kontrol altında tutulması görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Sebep A vitamini ya da çinko eksikliği ise bunların takviye edilmesi yoluyla tedavi sağlanır. Bazı hastalarda kontrastı artıran ve parlamayı azaltan özel gece gözlükleri faydalı olabilir. Bu kişiler, gözlüğü takarak karanlıkta veya loş ışıkta görmelerini iyileştirebilir.

Yorum yapın