Anasayfa » SAĞLIK » Gece Yatmadan Önce Elma Yemek

Gece Yatmadan Önce Elma Yemek

Gece Uyumadan Önce Elma Yemek,yatmadan önce elma yemenin zarari varmı, gece elma yemenin faydaları,elma yemek kilo Aldırırmı, yeşil elma yemek kilo Aldırırmı,gece elma yemenin zararı varmı 

Yatmadan Önce Elma yemek
Uyumadan Önce Elma Yemek

Gece yatarken herhangi bir yiyecek yemek sizin uykuya dalmanıza engel olabilir veya gece uyurken sizi rahatsız edebilir. Baharatlı ve yağlı ağır yiyecekler diğer yiyeceklere göre daha fazla zararlı olabilir. Bu yüzden yağ içermeyen, uykunuzun kalitesini arttıracak vitamin ve minerallere sahip olan ve antioksidanlara sahip olan elma, gece açlığı gidermek için güzel bir atıştırmalık olabilir. Gece elma yemenin faydaları nelerdir?

Vitamin ve Mineraller

Elma C vitamini, B6 vitamini ve potasyum bakımından zengin bir yiyecektir. Bu vitamin ve minerallerde gece uykusunun düzenli olmasını sağlar. Bu yüzden gece elma yemek iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Vitamin C

 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Nefes alışverişinizi yapmanızı geliştirir
 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.
 • Rahatlamanızı sağlayarak uykunuzu almanıza yardımcı olur.

Potasyum

 • Elektrolit işlevi görür.
 • Bütün vücuda elektrik sinyallerini iletir.
 • Kalp atışının düzenli olmasına yardımcı olur.
 • Rahatlama ve uykuyu sağlayan sinirsel iletimi sağlar.

B6 Vitamini

 • Stresi azaltır.
 • Rahat uykunuzu sağlayacak olan Seretonin maddesinin salınmasını sağlar.
 • Uyurken yağ yakılmasını sağlar.

Polifenoller

Elmada bulunan polifenoller daha çok kabuğunda bulunan antioksidanlardır. Eğer yapımında elmanın kabuğu kullanılmadıysa elmadan yapılan diğer ürünler ve elma suyunda bulunmayabilir.

Bu kimyasallardan bir kuersetin maddesidir. Bu madde karbonhidrat yakılmasını düzenlemeye yardımcı olur. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Kandaki şekerim aşırı yükselmesini önler. Gece enerjinizin yükselmesini önleyerek rahat uyumanıza yardımcı olur.

Lifler ve Su

Bir elmanın yaklaşık %86’sı sudur. Ortalama boy bir elma bir insanın günlük lif ihtiyacının %15’ni karşılar. Erimemiş halde bulunan elma lifleri bağırsaktaki suyu çeker. Böylece geceleri tuvalet ihtiyacı için uykunuzu bölmeniz gerekmez. Gece elma yemek bir bakımdan uykunuzun bölünmesini engeller. Aynı zamanda da sindirime yardımcı olmuş olur. Bu da gece hazımsızlıktan dolayı uykunuzun bölünmesini engeller.

Diğer taraftan erimiş halde bulunan lifler kan kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olarak kan dolaşımının daha rahat olmasını sağlar.

Karbonhidrat, Kalori ve Yağ

Elmanın içerisinde hiç yağ yoktur. Kalorisi ise gayet düşüktür. Orta boy bir elma yaklaşık 95 kaloridir. Bunun yanında bir elma günlük karbonhidrat ihtiyacının %10’unu almamızı sağlar. Bu karbonhidratı, lifler ve elmanın içerisinde bulunan basit şekerler içerir. Elma, şekeri kana salınımını yavaşlatarak gece uyurken enerjinizi yükselmesini engeller. Bu da rahat bir uyku sağlar.

İLGİLİ YAZILAR

Diyette Günde Kaç Elma Yenir ?

 

Kısacası gece karnınız acıktıysa ve sizi uyurken rahatsız etmeyecek bir atıştırmalık arıyorsanız gece elma yemek tam size göre.

Elma Kilo Aldırırmı ?

Orta boy bir elma yani yaklaşık 100 gram ağırlığındaki yeşil, sarı veya kırmızı bir elma kaç kalori tam olarak 52,1 kcal geliyor. Yuvarlak olarak elmada kaç kalori var sorusunun cevabı 53 kaloridir. Elma kalori değeri bakımından kilo aldırma noktasında masum sayılabilir.

Orta boy bir elma yaklaşık 90 ile 95 kalori içerir. Yani, bir günde 5 orta boy elma tüketirseniz, haftada 3.500 kaloriyi tüketir ve bu da bir kilo vücut ağırlığı oluşturur! Düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayanlar için iyi bir seçenek değildir. Günde 5 elma tüketerek yılda yaklaşık 52 kilo kazanabilirsiniz! Çok elma yemek kilo aldırırmı sorusunun kısa cevabı ‘evet’tir.

Yeşil Elma Kilo verdirmi
Yeşil Elma Yemek Kilo yaparmı

Yeşil elma kilo aldırır mı?

Elma kilo yapar mı? Evet, yapabilir. Bütün mesele eğer fazla miktarda elma yeniyorsa kilo yapma ihtimali vardır. Elma çok faydalı istediğim zaman yerim, ara öğün olarak sınırsız elma yenir anlayışı doğru değil. Bu arada yeşil elma kilo aldırır mı, yeşil elma kilo yapar mı gibi renk temelli soruların bir geçerliliği bulunmuyor. Verilen bilgiler elmanın rengi ve cinsi ne olursa olsun değişmiyor.

Bu nedenle yeşil elma akşam yenir mi gibi sorular çok anlamlı sonuçlar doğurmuyor. Beslenme uzmanları yeşil elma akşam yenir mi sorusunu meyvelerin sabah veya öğle öğünlerinde tüketilmesinin sindirim ve kilo alma açısından daha doğru olduğunu belirtiyor.

İLGİLİ YAZILAR

Diyette Günde Kaç Elma Yenir ?

Gece Meyve Yemek Zayıflatırmı?

Yatmadan Önce Mandalina yemek

Patlayana Kadar Yesenizde Kilo Aldırmayacak kalorisi Düşük Sebze ve Meyveler

Yorum yapın