Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Göz Kanlanması Neden Oluşur Ve Tedavisi NEdir

0

GÖZ KANLANMASI SEBEBLERİ

 Bazı zamanlar göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği kanlanma, gözün beyaz olan kısmındaki damarların genişlemesi sonucu oluşur.
Çok ender olarak bu damarlarda olan çatlamalar kanlanmaya neden olur. Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla da her iki gözde görülebilir. Ancak ‘önemsiz’ gördüğümüz kanlanma, üveit, göz tansiyonu, tiroit ve romatizma gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir.
Göz kanlanmasının bir diğer deyişle göz kızarıklığının tek bir ortaya çıkma sebebi yoktur. Farklı nedenler bu duruma yol açabilmektedir. Fakat göz kanlanmasının gözün beyaz kısmını zar tabaka gibi kaplayan konjoktiva tabakasının tahrişinin veya iltihabının neden olduğu söylenebilir.

     Göz kuruluğunun da göz kanlanmasına neden olduğu bilinmektedir. Göz kuruluğunun haricinde göz alerjileri, mikropların neden olduğu göz hastalıkları, güneşe normalden fazla maruz kalma, güneşe hassasiyet, ani yükselen göz tansiyonu ve tiroid hastalıklar da kanlanma nedenleri arasında sayılabilmektedir. Göz kanlanmaları bazı hastalıkların sonucunda yavaş seyir izleyebileceği gibi bazen de ani olarak başlamaktadır.

     Kanlanma tedavisi; Bir takım gözü beyazlatıcı piyasada çok kolay bulabildiğiniz bir takım damlalar var. Ancak bunlar çok doğru bir çözüm yöntemi değildir. Bu gözü beyazlatan damlaları kullandığımız zaman bu ilacı bıraktığımız anda gözde kanlanma 2-3 misli olarak daha fazla ortaya çıkmaktadır. Gözde oluşan kanlanmanın asıl sebebini bulmak bu aşamada çok önem taşımaktadır. Eğer işin kökeninde alerji gibi veya kuru göz gibi veya kirpik dibi iltihabı gibi bir sebep var ise bu ancak tedavi edildiğinde gözlerdeki kanlanma geçecektir. Bu sebeple gözünüz kanlandığında mutlaka bir doktora muayene olarak sebeplerini ve tedavisini doktorda öğrenebilirsiniz.

 

Paylaş:

Comments are closed.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap