Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Gözbebekleri İltihabı Hakkında Bilgiler

0

Gözbebekleri, Gözbebekleri nedir, Gözbebekleri hakkında bilgiler, Gözbebekleri özellikleri, Gözbebekleri belirtileri, Gözbebekleri nedenleri, Gözbebekleri tedavisi, Gözbebekleri ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Gözbebekleri İltihabı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Gözbebekleri İltihabı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Gözbebekleri İltihabı Nedir ? Gözbebekleri İltihabı nedenleri nelerdir ?, Gözbebekleri İltihabı belirtileri nelerdir ?, Gözbebekleri İltihabı tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Gözbebekleri İltihabı

Gözbebekleri İltihabı Nedir

Genellikle en yaygın olarak bir enfeksiyona (özellikle viral, bazen bakteriyel) bağlı olarak, bazen de alerjik bir reaksiyon sonucu oluşur. Gribi veya nezlesi olarak da bilinmektedir. Göz kapağının içini kaplayan bir astar olan konjonktiva içerisinde oluşan enfeksiyondur.

Gözbebekleri İltihabı Hakkında Bilgiler

Tıp dilinde konjonktivit, konjonktiva adı verilen göz enfeksiyonu, gözün en dış tabakası ve/veya göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanmasından ileri gelen tıbbi bir durum, bir hastalıktır. Gözde çapaklanma, kızarıklık, ağrı ve sulanmasıyla seyreden bir hastalıktır. Hastaların temizliğine dikkat etmemesinden kaynaklandığı gibi aynı havluyu kullanmayla da bulaşabilir. Ağrı, kızarıklık, batma, yanma, yoğun çapaklanma gibi belirtilerle kendisini gösterir.

Gözbebekleri İltihabı

Gözbebekleri İltihabı Nedenleri Nelerdir ?

Göz iltihabı sayısız farklı nedenlerle tekrar görülebilir. Bakteriler, virüsler veya mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlar ana nedenlerdir. Göz iltihabının diğer nedenleri, saman nezlesi, otoimmün hastalıklar ve cereyan, toz partikülleri veya güneş ışığı gibi çevresel tahriş edici maddeler gibi alerjik reaksiyonlardır. Mekanik tahriş edici maddeler, bir kirpiğin göze girdiğinde olduğu gibi gözün iltihaplanmasına da neden olabilir.

Gözbebekleri İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

  • Ağrı veya rahatsızlık
  • Gözde kaşıntı
  • Işık hassasiyeti
  • Gözlerde yanma
  • Göz kapağınızın altında veya kirpiklerinizin tabanında yapışkan bir salgı birikimi
  • Rahatsız edici bir batma hissi
  • Gözlerde sulanma
  • Gözlerde tahriş

Gözbebekleri İltihabı

Gözbebekleri İltihabı Tedavisi Nelerdir ?

Göz enfeksiyonunun tedavisi enfeksiyonun nedenine göre değişir. Eğer alerjik sebepli göz enfeksiyonunuz varsa en yaygın bakteri göz enfeksiyonları, özellikle reçeteli antibiyotik göz damlaları, merhemler ya da kompresler gibi hızlı tedavilerle temizlenir. Birçok ortak viral göz enfeksiyonu kendiliğinden çözülür. Şiddetli viral göz enfeksiyonlarında, antiviral bir göz damlası yapılabilir. Bazı viral göz enfeksiyonları, ilgili iltihaplanmayı azaltmak için dikkatli steroid göz damlası uygulanmasını gerektirir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap