Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Guguk Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Guguk Kuşu, Guguk Kuşu nedir, Guguk Kuşunun özellikleri, Guguk Kuşu hakkında bilgiler, Guguk Kuşu bakımı, Guguk Kuşu beslenmesi, Guguk Kuşu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Guguk Kuşu hakkında bahsetmek gerekirse; Guguk Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde bulunmayan cins bir kuş türüdür.

Guguk Kuşu Nedir

Gugukgiller, guguksular takımına dahil uzun ve sivri kanatlı, uzun kuyruklu, iyi uçucu kuşları oluşturan kuş familyası. Eski ve Yeni dünya kıtalarında orman veya diğer yerlerde yaşarlar. Göçmen olanları vardır. Hoş ötüşlerinden dolayı guguk adını almıştır.

Guguk Kuşu Hakkında Bilgiler

Guguk Kuşu; Güvercin büyüklüğünde bir kuştur. “Guguk” der gibi öttüğü için bu adla anılır. Guguk kuşlarının gagası hafifçe eğridir. Sivri ve uzun kanadları vardır. Ayak parmaklarından ikisi öne, ikisi arkaya doğrudur. Guguk kuşlarının en büyük özelliği yumurta asalağı olmalarıdır. Bunlar yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakırlar. Guguk yumurtası renk ve biçim bakımından bıraktıkları yuva sahibinin yumurtasına benzer. “Kurşuni guguk kuşu” yumurtasını bıraktığı yuvanın sahibi olan kuştan büyük olduğu halde, yumurtası küçüktür. Buna karşılık, “tepeli guguk kuşu”, kendisinden büyük kuşların yuvasına yumurtladığı için, yumurtası da vücuduna göre büyüktür. Bazı gugukların yavrusu yumurtadan çıktıktan sonra çabucak gelişir, asıl yuva sahibinin yavrularını iterek yuvadan aşağı atar.

Guguk Kuşunun Özellikleri

Bu uzun ve sivri kanatlı, uzun kuyruklu ve uçabilen kuşlar neredeyse tüm kıtaların (Antarktika hariç) ormanlarında yaygın halde görülebilir. Bazıları göç de eder. Hoş ötüşlerinden dolayı bu kuşlara “guguk” adı verilmiştir. Bu güzel ve alımlı kuşlar, insanlar için zararlı böcekleri yemektedirler. Bazen menülerinde yılan, kuş ve bazı küçük kemiriciler de bulunabiliyor. Yumurta asalağı olarak da bilinirler. Bu türler “kuluçka asalağı” olup, yumurtalarını başka kuşların yuvasına bırakır, böylece yavru bakımını üvey anne ve üvey baba üstlenir. Guguk kuşu, yuva sahibinin kısa bir ayrılışında yuvadaki yumurtalardan birini yer ve kendi yumurtasını orada yumurtlar. Guguk kuşu, yuva sahibinin kuluçkası esnasında yuvayı iyice gözler.

Guguk Kuşunun Yaşam Alanları

Guguk kuşu, kış aylarını Afrika’da geçirir, Avrupa’ya ilkbaharda döner. Kendine özgü ötüşüyle her yerde, özellikle de ormanlarda yerini belli eden guguk kuşunun en ilgi çekici yanı, asalak yaşama biçimidir.Kendisinden Sonra Dünyaya Gözlerini Açan Yavru Kuşları Yuvadan Atar 3 Hafta Sonra Üvey Annesinden Daha İri Olur Ve Altıncı Haftadan Sonra Üvey Annesinin Yuvasını Dağıtarak Eş Aramak İçin Yuvadan Ayrılır. Yaşadığı Ortama Renkleri Uygun Olan Kuş Türü Kendini İyi Gizlese De, Çıkardığı Sesler Yerini Belli Etmektedir. Tırmanıcı Ve Döner Parmaklı Ayakları 2 Parmağı Önde Diğer İkisi İse Geridedir. Guguk Kuşu Böceklerle Beslenir, En Çok Sevdiği Yiyecek Tüylü Tırtırdır. Tüylü Tırtıl Diğer Kuş Türleri Tarafından Pek Sevilmeyen Bir Besindir, Ama Guguk Kuşunun Ana yiyeceğidir.

Guguk nedir?

* Gugukgillerden, başka kuşların yuvasına yumurtalarını bırakarak, yavrularına bakma işini onlara gördüren böcekçil bir kuş türü.

* (ünlem) Birisiyle eğlenmek ve onu kızdırmak için çocukların bu biçimde çıkardıkları ses.

Gugukgiller: Genellikle Asya’da yaşayan, uzun ve sivri kanatlı, hafifçe eğri gagalı, kuyrukları kama biçiminde kuşları kapsayan familya.

Guguk ile İlgili deyimler ve anlamları

Guguk (kukumav) gibi kalmak (oturmak): Tek başına kalmak ya da oturmak (acıma duygusuyla kullanılır).

Guguk yapmak: (Nanik yaparken) “Guguk!” diye bağırmak.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap