Anasayfa » EĞİTİM » Gün Doğmadan Neler Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Gün Doğmadan Neler Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

gün doğmadan neler doğar ile ilgili kompozisyon, gün doğmadan neler doğar ile ilgili kompozisyon örnekleri, gün doğmadan neler doğar ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 gün doğmadan neler doğar ile ilgili kompozisyon, 2021 gün doğmadan neler doğar ile ilgili kompozisyon örnekleri, gün doğmadan neler doğar ile ilgili kısa kompozisyonlar, gün doğmadan neler doğar ile ilgili kompozisyon ödevleri, gün doğmadan neler doğar ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size gün doğmadan neler doğar ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. gün doğmadan neler doğar ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, gün doğmadan neler doğar ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Gün Doğmadan Neler Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Gün Doğmadan Neler Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Kişi, gelecekte ne olacağını, nasıl bir durumda bulunacağını asla bilemez. Değil yarını, bir saniye sonrasını bile bilmek, bunun garantisini vermek mümkün değildir. Kimin ilerde ne yaşayacağını bilecek olan yalnız ve yalnız, bizi yaratan Allah’tır. Bu dünyada hepimiz farklı durumlar yaşayabilir, farklı sürprizlerle karşılaşabiliriz. Sonunu tahmin edebileceğimiz sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Ancak tahminler, hiçbir zaman gerçeğin yerini tutamaz. Onların ne kadar doğru çıkacağını bizler bilemeyiz.

Bugün hastalık içinde kıvranan kişinin yarın sabaha dinç uyanacağını yahut yatağına dinç bir şekilde yatan kişinin sabaha hastalıklı uyanıp uyanmayacağını kestiremeyiz. Madem böyle, o zaman yapmamız gereken şey, Allah’tan umudumuzu hiç yitirmemek, ona güvenmek ve ona sığınmaktır. ”Görelim Mevlam ne eyler / Ne eylerse güzel eyler” düşüncesi ile hareket eden insanlar, hayata daha sıkı tutunmayı başarabilirler. Umudumuzun tükendiği bir anda bile, her şeyi tersine çeviren durumlar olabilir. Gün doğmadan neler doğar atasözü ile ilgili çok güzel bir fıkra anlatılır. Derler ki ”Padişahın biri eşeğine okuma yazma öğretmeye heveslenmiş. Bunu başaranlara büyük servet vereceğini ilan etmiş. Bunu çok kişi denemiş ama olmayınca boyunları kesilmiş. Yoksul bir adam, padişaha gelerek eşeğe okuma yazma öğretebileceğini; ancak bunun için kendisine 10 yıl süre verilmesi gerektiğini ifade etmiş. Padişah kabul etmiş ve adama kendi sarayında bir daire tahsis etmiş.

Evine dönen adam, karısına olan biteni anlatmış. Kadın ”Herif sen delirdin mi, kaç kişinin kellesi gitti bu uğurda, eşek hiç okuma yazma öğrenebilir mi?” Adamın yanıtı manidarmış: ”Hanım, önümüzde kocaman on yıl var. Bu süre içinde ya padişah ölür ya eşek ölür ya da ben ölürüm; gün doğmadan neler doğar.” demiş. Evet, kimse ilerde ne olacağını bilemez. Kişiler için en faydalı olanı, gelecekten ümidi hiç yitirmemek her zaman Allah’a güvenmek ve sığınmaktır.

Gün Doğmadan Neler Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Hayat insanoğluna hiç beklenmedik yerde bazı sürprizler verir. Belki bir çoğumuzun peşinden aksiliker ve sorunlar bırakmaz. İşte burada Atalarımızın geçmişte yaşadığı tecribe ile “Gün dogmadan neler dogar” sözünü söylemişler. Bizim’de günümüzün iyi geçmediği günleri hep böyle gidecek diye bir şey yok. Çünkü yarının bize ne getireceği belli değildir. O yüzden Umudumuzu yitirmemeliyiz.

Mü’minler Allah’tan korkmakta oldukları kadar O’ndan umut kesmemekle de yükümlüdürler: “Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin” (ez-Zümer, 39/53). Çünkü umutsuzluk insanı kendini düzeltme, arındırma çabalarından yoksun bırakır. Kur’an, mü’minin her durumda umut içinde olmasını gerektirecek müjdelerle doludur: “şüphesiz Rabbin onların zulümlerine karşı mağfiret sahibidir” (er-Ra’d, 13/6).”Rabbiniz bol rahmet sahibidir” (el-En’am, 6/147).

Bu dünyada hepimiz farklı durumlar yaşayabilir, farklı sürprizlerle karşılaşabiliriz. Sonunu tahmin edebileceğimiz sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Ancak tahminler, hiçbir zaman gerçeğin yerini tutamaz. Kişi en zor zamanlarında kendisini gün doğmadan neler doğar diyerek sakinleştirmeli ve asla karamsarlığa kapılmamalıdır. Unutmamak gerekir ki umutsuzluk kişiye hiçbir şey kazandırmaz, aksine yapacaklarına da engel olur. Bu nedenle yarına her zaman umutla bakmak gerekmektedir.

Gün Doğmadan Neler Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın