Güneş Motel Olayı Nedir

0
143

Güneşmotel olayı nedir, güneş motel olayı hakkında herşey

Güneş Motel” olayı Türk siyasetinde 1977 yılında yaşanan dev bir milletvekili transferi olayı. Bugün CHP’den ayrılıp İYİ Parti’ye geçen 15 milletvekili nedeniyle 41 yıl önce yaşanan Güneş Motel transferleri Google aramalarında yeniden öne çıkıyor. Peki Güneş Motel olayı nedir, nasıl yaşandı?

Güneş motel olayı hakkında herşey

Güneş Motel” olayı Türk siyasetinde 1977 yılında yaşanan dev bir milletvekili transferi olayı. Bugün CHP’den ayrılıp İYİ Parti’ye geçen 15 milletvekili nedeniyle 41 yıl önce yaşanan Güneş Motel transferleri Google aramalarında yeniden öne çıkıyor. Peki Güneş Motel olayı nedir, nasıl yaşandı?

ERDOĞAN’DAN GÜNEŞ MOTEL BENZETMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aşağıda olsaydım CHP’li Özel’e ağzının payını verirdim


GÜNEŞ MOTEL NEDİR?

Güneş Motelleri (Halk arasındaki adıyla Güneş Motel) İstanbul Florya’da bir zamanların en turistik turizm tesisleri arasında yer alıyordu. Hatta Güneş Motel,1970’lerin ikinci yarısında birçok türk filmine de evsahipliği yapmış ünlü bir oteldi.

Güneş Motel’in Türk siyaseti açından önemi ise dönemin CHP Lideri Bülent Ecevit’in hükümet kurabilmek için Adalet Partisi’nin (AP) milletvekilleri ile transfer görüşmesini Güneş Motel’de yapmasından kaynaklanıyor.

GÜNEŞ MOTEL TRANSFERLERİ

CHP 1977’de seçimlerinden yüzde 41’in üzerinde oyla galibiyetle çıkmıştı ancak, Meclis’te kazandığı 213 sandalye tek başına iktidar olmasına yetmemişti. CHP 227 evet oyu ile hükümeti kuramayınca Adalet Partisi (AP) lideri Süleyman Demirel, AP ile Milli Selamet Partisi (MSP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) katılımıyla II. Milliyetçi Cephe hükümetini kurdu. Fakat 11 Aralık 1977’de yapılan yerel seçimleri Ecevit’in yükselen karizması ile CHP kazanınca Meclis’te dengeler CHP lehine değişmeye başladı.

ÖNCE BAYRAMOĞLU SONRA FLORYA GÜNEŞ MOTEL

Bu fırsattan yararlanmak isteyen CHP, AP’den istifa edenlerle temas kurmaya başladı. Ecevit ile 12 eski AP’li (Tuncay Mataracı, Şerafettin Elçi, Mete Tan, Hilmi İşgüzar, Orhan Alp, Fethi Acar, Mehmet Oğuz Atalay, Cemalettin İnkaya, Ali Rıza Septioğlu, Enver Akova, Ahmet Karaaslan ve Güneş Öngüt) arasındaki görüşmelerin ilki 22 Aralık tarihinde Darıca’ya bağlı Bayramoğlu’nda bir otelde gerçekleştirildi. Ancak görüşmelerin gizli tutulmasına rağmen basına sızması üzerine görüşmelerin başka bir ortamda gerçekleştirilmesine karar verildi. Görüşmelerin devamı dönemin CHP’li İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil’in organizasyonunda belediyeye ait Florya’daki Güneş Moteller’de yapıldı.

Dönemin Türkiye güzeli Güler Kıvrak, Güneş Motel’deki bir moda çekiminde.

Dönemin Türkiye güzeli Güler Kıvrak, Güneş Motel’deki bir moda çekiminde.

10 AP’Lİ MİLLETVEKİLİYLE HÜKÜMET KURDU

Ecevit 11 bağımsız milletvekiline, kuracağı hükümete destek karşılığında bakanlık önerdi, 10’u kabul etti. Konya Milletvekili Oğuz Atalay bakanlık teklifini kabul etmedi. CHP’nin gensorusu ile 31 Aralık 1977’de Süleyman Demirel başkanlığındaki II. MC Hükümeti devrildi. 12’ler içinde olan ve daha sonra tarihe 11’ler olayı olarak geçecek bu gensoru görüşmesine Balıkesir Milletvekili Cemalettin İnkaya eski partisinden aldığı aşırı baskı nedeniyle katılmadı. Böylece 12’ler grubu gensoru görüşmeleri sırasında 11’e düştü ve öyle anılmaya başlandı. Ardından Ecevit hükümeti güvenoyu aldı. 11’lerden Orhan Atalay dışındaki 10 milletvekili yeni kurulan hükümette bakan oldu. Fakat Ecevit’in transfer ağırlıklı bir kadro ile bakanlar kurulunu oluşturması parti içinde büyük rahatsızlık yarattı ve Ecevit’in yıllar sonra “en büyük siyasi hatamdı” demesine kadar gitti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here