Güneş Yanığı’na Evde Tedavi Yöntemleri

0
231

Güneş Yanığına Evde Tedavi Yöntemleri

Güneşlenmenin ardından oluşan güneş yanıklarını evde tedavisinde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Cildinizin güneşten yanan kısımlarına asla krem yada losyon sürmeyin.Bunlar geçici bir süre için acınızı hafifletebilir, ama dikkat edilmezse, krem ve losyonlar, ciltteki yanık yaralarının daha büyümesine yol açar.
 • Yanık cildin sızısını gidermenin en kestirme yolu, vücudu soğuk suya batırılmış bir süngerle ıslatmaktır. Süngeri cildinize fazla değdirmeden, vücudunuzu ıslatmaya bakın.
 • Yanık deriyi, sakın ovuşturmayın, cildiniz su toplamışsa, bu kısımlara sert bir cisim değdirmemeye özen gösterin.
 • Su dolu kabarcıklar asla patlatılmamalı. Patlatılırsa çeşitli mikroplar yar ayı etkiler, başınıza büyük işler açılabilir.
 • Güneş banyosundan sonra giyeceğiniz elbisenin hafifçe ıslatılmış olmalı. Islak elbise, güneş,yanığına karşı etkin bir önlemdir.
 • Limonlu soğuk su ya da tuzlu ayran içirilir. Hastanın saatte bir, su, limonata veya benzeri soğuk içecekler içmesi faydalıdır.
 • Gece rahat uyumak için, ağrı kesici bir ilâç, özellikle Aspirin türünden bir ilaç vermek yararlı olur.
 • Vücuttaki yanıklar iyice geçinceye kadar, hastanın kesinlikle güneşe çıkmaması gerekir.
 • Güneş yanığı olduğunda, su kaybı artmıştır. Bu nedenle daha çok su içilmelidir.
 • Güneş yanığına karşı, soğuk su kompresi, geçici de olsa bir rahatlık verir.
 • Ayrıca E vitamini içeren kremler güneş yanıklarının çabuk iyileşmesini sağlar.

Salatalık:

Her eve bulunabilecek bir sebze, salatalık kabukları ile birlikte rendelenir ve suyu sıkılır. Elde edilen salatalık suyunu güneş yanığı olan bölgeye sürülür. Sürülen salatalık suyu cildinizi tazeleyecek ve yanmadan dolayı oluşan yanmaya ve ağrıya kesin çözüm
olacaktır.Zeytinyağı:

oluşan güneş yanıklarında zeytinyağı tedavisi çok iyi gelmekte. Zeytinyağı yanıklarda başlı başına mucize bir yöntemdir.
Güneş yanığı, yanıklar ve ciltte yanmadan dolayı meydana gelen gerginlikleri ortadan kaldırarak ciltde yumuşaklık ve canlılık hissi vermekte.

Yoğurt:

Klasik yöntem olarak bildiğimiz yoğurt ile yanık tedavisine hem yanma hissini azaltmakta hemde acıyı dindirmekte. Güneş yanığı oluşan bölgelere buzdolabından aldığınız yoğurdu günde 3-4 kez sürdüğünüzde hem acıyı hemde ağrıyı azaltacaktır.

Aloe Vera:

Aloe Vera bitkisinin en büyük özeliği hücre yenilemesidir. Aloe Vera bitkisi güneş yanıklarında da oldukça iyi bir tedavi şeklidir. Aloe Vera suyundan veya jelinden yanık bölgeye sürüldüğünde, ağrı ve acı hissini ortadan kaldırarak cildi nemlendirerek
rahatlamasına yardımcı olur.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesini güneş yanıkları oluşan bölgelere sürülür, ağrı ve acıyı dindirir ve yanan bölgeyi nemlendirerek rahatlatır.

Siyah Çay:

Güneş yanığında etkili bir yöntemdir.Güneşlenmeden dolayı oluşan yanıklar ile beraberinde oluşan acı ve ağrıyı rahatlatmak için, yanık bölgeye küçük poşetler veya açık şeklinde yerleştirilir.Siyah çay yanma hissini ortadan kaldıracaktır ve rahatlatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here