Anasayfa » Genel » Günlerin Diğer Kültürlerdeki Anlamları

Günlerin Diğer Kültürlerdeki Anlamları

Daha Önce Size Günlerin Türkçedeki Anlamlarından Bahsetmiştik Bu Sefer Sizlere Sunmak İstediğimiz Bilgi Günlerin Yabancı Ülkelerden Hangi Anlamlara Geldiğidir Ve Dilimizdeki Anlamları İle Yabancı Kültürlerin Günlere İsim Verme Konularındaki Farklılıkalrdından Bahsetmek İstiyoruz Bizler Uygarlığı Kurmadan Önce Gökyüzüne Bakarak Uyuyorduk, Göğün Altında; Yani Bizler Yapay Işığı Bulmadan, Geceleri Aydınlatmadan Önce Yıldızları Seyrederek Uyurduk. Bu Yüzden Her Kültürde, Her Kültürün Dininde, Milyonlarca Yıldır Baktığımız Gökyüzünün Etkisi Vardır.

Pazartesi Günü Anlamı

Atalarımız Gökyüzüne Bakarak Güneş, Ay Ve Gezinen Yıldızlara Bakarak Toplamda Yedi Cisim Belirlemişler Ve Bu ‘Yedi’yi Kutsal Saymışlardır. Bu Yedili Atalarımız İçin Çok Önemliydi Ki Haftayı Yedi Gün Olarak Belirlemişler Ve Bu Yedi Cismi Haftanın Her Bir Gününü, Yani Bu Yedi Cisme Göre İsimlendirmişlerdir. Şöyle Ki :

– Gezegenlerden Birine, Parlak Ve Ağır Hareket Edenine Babilliler Marduk, İskandinavlar Odin, Yunanlılar Zeus Ve Romalılar Jüpiter Diye İsimlendirmiş; Yani Farklı Kültürler Tek Bir Cisme Kendilerince Bir Büyüklük Atfettiler.

– Soluk, Hızlı Hareket Eden Ama Güneş’ten Hiç Uzaklaşmayanına, Romalılar, Tanrının Habercisi Merkür’ün Adını Verdiler. İçlerinden En Parlak Olanaysa Aşk Ve Güzellik Tanrıçası Venüs’ün Adı Verildi. Kan Kırmızısı Rengine Sahip Olana İse Savaş Tanrısı Mars’ın Ve Aralarındaki En Ağır İlerleyenineyse Zaman Tanrısı Satürn’ün Adını Verdiler.

Atalarımızın Çıplak Gözden Başka Bir Araçları Yoktu. Gökyüzüne Bakan Atalarımızın Elinden Ancak Bu Kadarı Geliyordu: Metaforlar Ve Göndermeler.

Sıra Haftayı -Yani Yedi Günü- Tasarlamaya Gelince, Haftaya Yedi Gün Tahsis Edilmiş Ve Haftanın Her Bir Gününe, Gece Gökyüzünde Beliren Yedi Farklı Işığın Adı Verilmiştir.

– Pazar Güneş’i Ve Pazartesi Ay’ı Temsil Etmiştir( ‘Sunday’ Ve ‘Mo(O)Nday’ ).

Salı’dan Cuma’ya Kadar Bütün Günlere Kelt/Roma Britanya’sını İstila Eden Saksonların Ve Cermenlerin Tanrılarının Adı Verilmiş:

Salı(Tuesday) Yani Cermen Gök Tanrısı ‘ Tiwaz’ın Günü ‘ Manasına Gelir.

Çarşamba(Wednesday), Odin’in Ya Da Wodin’in Günüdür Ve Hecelendiğinde ‘’ Wedn’s Day’’ Olduğu Gibi.

Perşembe(Thursday), İskandinav Tanrılarının En Güçlüsü, Şimşek Tanrısı “Thor’un Günü”Dür. Thunder ( Şimşek ) Aynı Kökenden Gelir.

– Cuma(Friday), Aşk Tanrıçası Freya’nın Günüdür.

– Cumartesi(Saturday) İse Satürn’ün Günüdür.

Persembe Günü Anlamı

Fransızca, İspanyolca Ve İtalyanca Gibi Latince Kökenli Bütün Dillerde İse Bu Eğilim Daha Da Belirgindir Çünkü Bunların Hepsi Haftanın Günlerinin( Sırasıyla, Pazar’dan Başlayarak) Güneş, Ay, Mars, Merkür, Jüpiter, Venüs Ve Satürn’ün Adını Vermişlerdir.

1 Türkçedeki Gün İsimleri Nereden Geliyor

Yorum yapın