Anasayfa » EĞİTİM » Güvensizlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Güvensizlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

güvensizlik ile ilgili kompozisyon, güvensizlik ile ilgili kompozisyon örnekleri, güvensizlik ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 güvensizlik ile ilgili kompozisyon, 2021 güvensizlik ile ilgili kompozisyon örnekleri, güvensizlik ile ilgili kısa kompozisyonlar, güvensizlik ile ilgili kompozisyon ödevleri, güvensizlik ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Sosyal bağlamda, güvenin birkaç çağrışımı vardır. Güven tanımları tipik olarak aşağıdaki unsurlarla karakterize edilen bir duruma işaret eder: bir taraf başka bir tarafın eylemlerine güvenmeye isteklidir; durum geleceğe yöneliktir.  Bizde size güvensizlik ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Güvensizlik ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, güvensizlik ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Güvensizlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Güvensizlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Güven; herhangi bir insanın başka bir insana duyduğu inanma duygusu olarak tanımlanabilir. İnsanların bir arada yaşamasındaki temel sebep aslında güven duygusudur. Zira herhangi bir sıkıntı veya musibet anında birbirlerinden destek alacaklarını bilirler. Günümüzde her ne kadar insanlara güvensizlik aşılanmaya çalışılsa da insanlara olan güvenimizi kaybetmememiz gerekir. Evet, insanoğlu çiğ süt emmiştir, her türlü fenalığı da yapabilir. Ama bu, bütün insanlara olan güvenimizi yitirmek için yeterli bir sebep değildir. Zaten tüm insanlara karşı güven duygumuzu yitirdiğimiz an, hayatın, yaşamanın da pek bir anlamı ve değeri kalmayacaktır.

Bizler çok karşılaşmasak bile, bu dünyada çok iyi olan, kendisine gerçekten güvenilecek olan yığınla insan var. Güvensizliği aşılamaya çalışmak, bu insanların da hakkını yemektir. Birisine güvendiğimiz halde ondan darbe yediysek, o bizim ayıbımız değil, o kötülüğü yapan kişinin ayıbıdır. Güven duygusu, sadece insanlara inanmamız veya onların bize inanması şeklinde yorumlanmamalıdır. Herhangi bir insanın bir işi başarabileceğini düşünmek de güven duygusunun kapsamı içerisindedir. Çocuk eğitiminde de güvenin önemi çok büyüktür. Bir çocuğun veya öğrencinin başarılı bir kimliğe sahip olması için her şeyden önce ona güvenmek gerekir. Çocuğunun eline makas vermeyen, bir elmayı soymasına müsaade edilmeyen bir çocukta güven duygusunun gelişmesi pek mümkün değildir. Öyle veliler var ki belki farkında olmadan çocuğunun hayatını karartıyor.

Örneğin oğlu ortaokulda olan bir anne, her sabah çocuğunun kolundan tutuyor, çantasını kendisi sırtlıyor, getirip sınıfına hatta sırasına bırakıp, ders başladıktan sonra evine gidiyor. Böyle bir çocuğun başarısı veya başarısızlığında aslında en büyük düşman çocuğun kendi annesi. Çünkü oğluna güvenmiyor. Tek başına okula gelebileceğine, çantasını taşıyabileceğine, kendisini koruyabileceğine inanmıyor. Çocuk da zamanla bu durumu normal karşılıyor ve her ihtiyacını annesine veya başka birisine yaptırmaya çalışıyor. Çocuklara güvenir onlara deneyim imkanları sunarsak, aklımıza gelmeyecek kadar büyük işler başarabilirler. Kendisine güvenmediğimiz bir çocuk, zamanla kendisini yetersiz görecek ve hiçbir işe yaramadığı mevzusunu kendisine de kabul ettirecektir.

Güvensizlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Güven insanlara özgü önemli değerlerdendir. Çevresindeki insanlara, arkadaşlarına, dostlarına ve ailesine karşı alabileceği önemli duygudur. Hayatın getirileri arasında çeşitli zorluklar olmasına rağmen güven duygusu insanın en büyük yardımcısı olur.

Hayatımız boyunca çeşitli kararlar alarak hareket ederiz. İletişim içinde olup duygularımızı ve düşüncelerimizi karşı tarafa yansıtırız. Babamız, kardeşimiz, annemiz, eşimiz veya arkadaşlarımız arasındaki bağlar güven duygusu ile olur. İnsanlar arasındaki ilişkinin sağlamlaşarak kararlar alınmasında yardımcı olur. Güven duygusu ilişkilerin temelini oluşturarak oluşabilecek sorunların önüne geçer. Birisinin güvenini kazanmış birisinin iler ide yaşayacağı sorunları daha kolaylıkla aşabileceği gerçektir. İnsanlara farklı duygular sağlayarak rahatlamalarındaki en büyük etkendir. Hayatta başarıya ulaşmak için bazen güvenmek gerekir, güvenmeyen kişiler yalnız kalacağı bilinmelidir.

Güven duygusu herkese karşı duyulmaz, yakınımızdakilere ve bizim için bir şeyler yapanlara duyulur. İnsanlar güvenmediği kişilere yakınlık gösteremezler. Güvendikleri insanlar aralarındaki bağları kuvvetlendirerek güvenlerini gösterirler. Bir insana bir kere yanlış yapıldığı zaman içine şüphe düşerek güven duygusunu kaybetmesine neden olur.

Güvensizlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın