Halil İnalcık Kimdir?

Halil İnalcık Kimdir?

7 Ağustos 2020 0 Yazar:

Halil İnalcık kimdir,Halil İnalcık nereli,Halil İnalcık eşi kim ,Halil İnalcık Biyografisi, Halil İnalcık oynadığı filmler,Halil İnalcık hangi dini benimser, Halil İnalcık hakkında kısa bilgiler, Halil İnalcık yaşı kaç,Halil İnalcık ne zaman doğdu,Halil İnalcık boyu kaç, Halil İnalcık göz rengi nedir, Halil İnalcık, Halil İnalcık hakkında merak edilenler, Halil İnalcık çocuğu var mı, Halil İnalcık hakkında notlar,Halil İnalcık hakkında kısa notlar, Cansel Elçin hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Halil İnalcık Nereli?

Halil İnalcık cumhuriyetin ilk yıllarında başladığı eğitimine Ankara Üniversitesi’nde devam etmiştir. Sonrasında 1935 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başlamıştır. Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’ne “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edilir.

 

Halil İnalcık Kimdir?

Ülkemiz adına büyük bir gurur olan merhum Halil İnalcık 1916 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Hocaların Hocası olarak anılan Halil İnalcık Türk tarihini dünyaya tanıtan, fahri doktora payesine sahip birçok başarıya imza atan bir tarihçidir. Ankara Gazi Mektebinde ilköğrenimini görmüş son yılında Sivas Muallim Mektebine devam etmiştir. Daha sonra orta öğrenimini Ankara Gazi Muallim mektebinde tamamlamıştır.

Takvimler 1936 yılını gösterirken Yeni Çağ Tarih bölümünden Ankara Üniversitesinden Mezun oldu. Okuduğu fakültesinde Asistanlık yapmaya başladı. Halil İnalcık büyük bir tarih profesörü akademik yaşamı başarılarla dolu olan büyük bilim insanı “Büyük Rivat’e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı” teziyle doçentliğe yükseldi. Daha sonra Türk Tarih Kurumu üyeliğine seçildi. Akademik kariyeri için İngiltere’ye gitti ve Bristish Museum’da çalışmalar yaptı. 1951 yılında Türkiye’ye döndü.

Halil İnalcık’ın bu denli başarılı bir tarihçi olmasındaki en büyük nedenlerden biri yabancı dilleri çok iyi bilmesinden kaynaklıdır. Yabancı dillerde yaptığı yayınlar tüm dünyada tanımasına vesile olmuştur. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Tarih Bölümünü kurdu. Ayrıca Cambridge Uluslararası Biyografi merkezi tarafından sosyal bilimler alanındaki dünyada 200 bilim adamı içerisine girmiştir.

Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık 25 Temmuz 2016 yılında tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeni ile 100 yaşında hayata veda etti.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •