Anasayfa » Hamilelik ve Bebek » Hamileliğin 16. Haftası Bebeğin Gelişimi ve Resimleri

Hamileliğin 16. Haftası Bebeğin Gelişimi ve Resimleri

Anne karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Anlatım Ve Resimleri

HAFTALAR

5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36

Hamileliğin 16. Haftası Bebeğin Gelişimi

Hayatınız artık iyiden iyiye değişiyor. Küçük bey ya da hanım kendini size hissettiriyor.

Anne karnında bebeğin görüntüleri ve resimleri

112.gün Bebeğinizin parşömene benzeyen cildi lanugo adı verilen tüylerle kaplanıyor ve bir yandan da kaşları ve kirpikleri çıkıyor.

113.gün Doktorunuz sizden kromozal bozuklukları tespit eden bazı kan testleri yaptırmanızı isteyebilir.

114.gün Egzersiz yaparken kalp atışlarınız normal mi seyrediyor? Spor salonundaki danışmanın yardımıyla bunu kontrol edin.

115.gün Hamileyken diş etleriniz daha hassastır ve kanamaya daha eğilimlidir. Endişeleriniz varsa yine de bir diş doktoruna görünebilirsiniz.

116.gün Ihtiyaç listenizi gözden geçirebilir ve eksiklerinizi tamamlamaya başlayabilirsiniz. Bu ileride sizin için daha zor olacak.

117.gün Günden güne değişen ve büyüyen karnınızı her gün fotoğraflamaya ne dersiniz? Ileride böylece ilginç bir fotoğraf arşiviniz olabilir.

118.gün Göğüslerinizden süt gelelebilir, sakın şaşırmayın!

Hamileliğin 16. Haftasında anne vücudu;

İnsanlar size ne kadar harika göründüğünüzü söylüyorlar mı? Cilde kan akışının artması sayesinde “hamilelik ışıltısı” ortaya çıkar. Kendinizi daha rahat hissediyor da olabilirsiniz çünkü vücut sisteminizde dolaşan tüm hormonlara alıştınız ve mide bulantınız da muhtemelen hafifledi. Aynı zamanda bebeğinizin başına gelebilecek şeylerle ilgili daha az endişeleniyorsunuz.

Yakın zamanda, hamileliğin en muhteşem anlarından birini deneyimleyeceksiniz — bebeğinizin hareketini hissedeceksiniz. Bazı kadınlar 16 hafta gibi erken bir zamanda bu hareketi fark ederken, çoğu 18. haftaya kadar bunu fark etmez. Eğer bu sizin ilk bebeğinizse, kaygılanmayın – 20 haftaya kadar veya daha uzun bir süre için bebeğinizin hareketlerini fark etmeyebilirsiniz. Bu ilk hissetme kadından kadına değişir. Bazıları bunun küçük kımıltılar olduğunu söylerken, diğerleri onu gaz baloncuklarıyla karşılaştırır ve bir kısmı ise bu hareketi mısır patlaması olarak bile değerlendirebilir. Bu ilk kıpırdanmaların zarifliğinin tadını çıkarın. Bunların belirgin tekmelere dönüşmesi çok uzun zaman almayacak.

Yorum yapın