Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Hamilelikte Acı Yemek Zararlımı

0

HAMİLELİKTE ACI YEMEK ZARARLI’MI?

Hamilelikte canınız acı mı çekiyor, gebeliğinizde acıya mı aşeriyorsunuz? Öncelikle şunu bildirelim ki gebe kadınların mâkul miktarda acı yemesi her ne kadar fetüse zarar vermese de acı yemek anne adayında mide ekşimesi, mide yanması, sindirim sorunları gibi gastronomiyel sağlık problemlerine yol açabilir.

hamilelikte acı yenilebilirmi

Hatta acılı yiyecekler bazı gebelerde sabah bulantılarını daha da körükleyebilir.

Sual: Acı yemeyi çok seviyorum. Hamilelikte acı yemek zararlımı?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof Dr. Timur Gürgar’ın cevabı şöyledir: (Abartmamak koşulu ile gebelik döneminde acı yiyebilirsiniz.)

Sual:27 haftalık gebeyim acıyı ve acılı yemekleri çok seviyorum. Biraz karın ağrısı yapıyor bu durum bebeğe zarar verir mi?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Alparslan Baksu’nun cevabı: (Gebelikte acı ve acılı yemekler tüketmek, mide probleminiz varsa mide sorunlarına yol açabilir, fakat gebeliğinize herhangi bir zarar vermez.)

Sual: 15 haftalık gebeyim acılı yemekler, çiğ köfte ve her türlü acıyı çok severek yiyorum bebeğe zararlı mıdır?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yeşim Yerçok’un cevabı: (Acı yemenizin bebeğe zararı olmaz, midenize zararı olabilir. Ancak pişmemiş ürünleri tercih etmemenizi öneririm (çig köfte, sucuk, salam gibi)

Tıbbi uzmanlar gebelikte acılı yemenin güvenli olduğunu bildiriyor. Acılı gıdalar anne karnındaki bebeğe zarar vermez, Monell Chemical Senses Center (Monell Kimyasal Duyular Merkezi’nden) araştırmacılar, gebelikte veya emzirirken acı yemenin bebeğin gelecekteki yaşamında damak tadını, lezzet tercihini etkilediğini bildiriyor.

Pekçok gebe kadın hamileliğinin ilk aylarında sabah bulantıları ile karşılaşır. Gebelikteki hormon seviyesindeki artış bulantı, hazımsızlık ve kusma gibi mide bağırsak sorunlarını tetikler. Acılı yemek de size dokunup bu gibi durumlara neden olabilir.

Hamilelikte acı yedikten sonra mide yanması, bulantı, mide ekşimesi gibi çeşitli sindirim sorunları yaşıyorsanız, gebelikte acılı yiyeceklerden uzak durmanız iyi olur.

Acılı yemek gebeliğin ilerleyen aylarındaki mide yanması ve asit reflünün en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Hamilelikte mide yanmasına rağmen acıdan vazgeçemiyorsanız mide yanmasını gidermek için acı tüketiminden sonra bir bardak süt içebilir yahut 1 yemek kaşığı bal yiyebilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap