Ana Sayfa SAĞLIK Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Author

Date

Category

Hamilelik özellikle kadınların hayatındaki en özel bölümdür. Tabii eşlerin ikisi için de çocuk sahibi olmak, bir bebeğe sahip olmak çok önemlidir. Fakat kadınlar bu özel dönemde biraz daha hassas olurlar. Tabii yeni bir can dünyaya getirmek pek kolay değildir. Hamilelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken birçok faktör vardır. Yemekten tutun da hayattaki birçok alışkanlığa kadar herşey değişebilir. Bu değişimlerden bazıları bebeğin sağlıklı gelişimi için oldukça gereklidir.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

hamiller nelere dikkat etmeli
hamilelik döneminde nelere dikkat edilmeli

Bu özel gebelik döneminde yemek, spor, kıyafet gibi birçok faktöre dikkat etmek gereklidir. İşte hamileliğin başlarından itibaren doğuma kadar dikkat edilmesi gereken faktörlerden bazıları:

Öncelikle sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Sigara kişinin kendisine zarar verdiği gibi bebeğe de zarar verir. Doğumdan sonra da bebeğin yanında sigara içilmemelidir.

Çok sıkı ve dar olmayan rahat kıyafetler giyilmelidir. Vücudu sıkacak, dar kıyafetler giymekten kaçınmak gerekir.

Stresten ve huzursuz ortamlardan uzak durmak gereklidir. Stres ve sıkıntı bebeğe zarar verebilir. Annenin stresli olması bebeği de etkiler.

Spor da gebelik döneminin vazgeçilmez faktörlerinden biridir. Hamile anneler mutlaka spor yapmalıdır. Tabii kendilerini de aşırı yormamalıdır. Spor salonuna giderek spor yapamıyorsanız, en azından akşam üstü kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Kesinlikle bu dönemde ağır kaldırmaktan kaçının. Ağır eşyaları kaldırmayın yada itmeyin. Bu düşük riskine neden olabilir.

Hamilelik döneminiz yaz dönemine denk geldiyse çok sıcak havalarda dışarı çıkmaktan kaçının. Sıcak size rahatsızlık verebilir.

Bol bol sıvı tüketin.

Düzenli olarak doktorunuza görünün. Doktora düzenli giderseniz herhangi bir riskli gebelik durumunda bilgilenmiş olursunuz. Böylece olası kötü durumlar için erken önlem alınabilir.

Bu dönemde çay, kahve yada asitli içecekler tüketiminizi azaltın.

Yediklerinize dikkat edin. Bol miktarda kalsiyum içeren yiyecekler tüketebilirsiniz. Özellikle peynir, süt yada yoğurdu bolca tüketin.

Tabii aşırı kilo almamaya da dikkat edin. Fazla kilo alımı size rahatsızlık verir. Ayrıca doğumdan sonra da kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden hamilelik süresince yediklerinize dikkat edin, fazla kilo almayın. Hamilelik süresince 9 ile 13 kilo arasında kilo almak normal sayılabilir.

Bu dönemde çatlak oluşumu da birçok kadının derdi haline gelmiştir. Gebelik çatlaklarından kurtulmanın da birçok yolu vardır. Özellikle kremlerle yada sporla bu çatlaklardan kurtulmanız mümkündür.

Hamilelik döneminde amaşır suyu, tuz ruhu yada etkili kokusu olan temizleyicilerle temas etmemeye dikkat edin. Bu maddeler bebeğe zarar verebilir.

Gebelik döneminde alınan ilaçlara da çok dikkat edilmelidir. Bu dönemdeki ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Her zaman kullandığım bir ilaç diye düşünmeyin, hangi ilaç olursa olsun mutlaka doktorunuza sorup öyle kullanın.

Kişisel temizliğinize dikkat etmenizde oldukça önemlidir. Temizliğinize dikkat edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Akbaba Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Akbaba Görmek nedir, Rüyada Akbaba Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Akbaba Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Akbaba Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ajanda Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ajanda Görmek nedir, Rüyada Ajanda Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ajanda Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ajanda Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ahşap Ev Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ahşap Ev Görmek nedir, Rüyada Ahşap Ev Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahşap Ev Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahşap Ev Görmek diyanet, Rüya...

Rüyada Ahirete Gitmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ahirete Gitmek nedir, Rüyada Ahirete Gitmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahirete Gitmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahirete Gitmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Adliye Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Adliye Görmek nedir, Rüyada Adliye Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Adliye Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Adliye Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Son Yorumlar