Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Bulantısında Neler Yenilmeli ve ne iyi gelir ?

Sindirimi Kolay Gıdalar: Mideniz bulandığında bol proteinli veya yağ içeren sindirimi nispeten daha zor gıdalar yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar yiyebilirsiniz.
Tadı ve kokusu çok güçlü olmayan krakerler mide bulantısını bastırabilir. Anne adayları bol bol dinlenmeleri ve olabildiğince yavaş hareket etmeleri gerekir.
Yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulması ve yemek porsiyonlarının küçük olması, Protein içeren aperatiflerin tüketilmesi ve midede her zaman bir şeylerin olması bulantıları azaltacaktır.

Önemli: Boş mide bulantının artmasına neden olabilir. Bunun için hafif, midenizi tutacak, çok güçlü kokusu ve tadı olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz. Mide suyunu alması ve midenizin dolması için bir parça Ekmek içi yiyebilirsiniz.
Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Midenizi alt üst edecek gıdalardan ve kokulardan uzak durun.
Geceleri başucunuza birkaç bisküvi koyun. Sabah saatlerinde yavaş ve sindirerek yiyin.
Ayağa kalmadan önce 20 ila 30 dakika dinlenin.
Boş mide bulantı hissini arttıracağından sık küçük porsiyonlar yiyin.
Gün boyunca kalorisi düşük yağsız peynir, yoğurt gibi yiyecekleri tüketin.
B6 vitaminini almadan önce doktorunuzla görüşün.
Aşırı baharatlı, asitli, yağlı, yanmış yemeklerden tüketmeyin.
Az yağlı yiyecekler tüketin.
Baharatlı ve yağlı yiyecekler ile bu yiyeceklerin kokusundan uzak durun.
Bol bol sıvı maddeler için.
Öğünler arasında mümkün olduğunca sıvı almaya gayret gösterin.
Asit oluşumunu arttırdığından portakal ve limonlu meyve sularından uzak durun
Limon dilimi koklayın
Yatmaya 1-2 saat kala yeme ve içmeyi bırakın
Zencefilin mideye iyi geldiği bilinmektedir.
Zencefilli gazoz veya zencefil çayı için.
Başlangıçta hafif tuzlu tavuk suyu tüketin
Biraz rahatlayınca şehriyeli çorba ve beraberinde tuzlu krakerler tüketebilirsiniz.
Daha sonra hoşunuza giden, kokusu rahatsız etmeyen pirinç, patates, fırında pişirilmiş tavuk göğsü gibi midede kolayca sindirilebilen yiyeceklerden, günde 6 öğüne tamamlanacak sıklıkta tüketebilirsiniz.

Mide bulantısı bebeği etkiler mi?

Sabah saatlerindeki mide bulantısı, bol bol Su içtiğiniz, yemek yediğiniz ve istifra etmediğiniz sürece bebeği olumsuz açıdan etkilemez.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

1-Su

Sıvı kaybı mide bulantısını şiddetlendiren bir diğer faktördür. Özellikle mide bulantısı  yaşadığınız günlerde içtiğiniz su miktarına özen gösterin.

Kafeinli içecekler ve enerji içecekleri içmeyin. Suyu bir anda içmek yerine yavaş yavaş için ve suyun çok soğuk olmamasına dikkat edin.

Eğer mide bulantısı su kaybı nedeniyle görülüyorsa suyla birlikte kaybettiğiniz mineralleri daha hızlı yerine koymak için potasyum bakımından zengin muz yiyebilirsiniz.

2-Limon

Bazı kadınlar gebelikte yaşanan bulantılar için limon kullanmaktadır. Limonun ekşi tadı veya bazen sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Daha etkili bir çözüm için hazırladığınız zencefil çayının içine yarım limon suyu sıkabilirsiniz.

3- Zencefil

Zencefil araç tutması, hamilelikte yaşanan sabah bulantıları gibi değişik nedenlerle görülen mide bulantılarına iyi gelir.
Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler.
Gebelikte mide bulantısına karşı en etkili Bitki zencefildir. Yapılan çalışmalarda zencefil alan gebe kadınlarda bulantı-kusma görülme sıklığında azalma görülmüştür.. Zencefil bitkisel tedaviler içinde en etkili olandır.
Mide bulantısını hafifletmek için günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için toz zencefil yerine taze zencefil dilimlerinin kullanılması tavsiye ediliyor.
Zencefil çayı nasıl yapılır: üç ya da dört zencefil dilimini kaynar suya bırakıp beş Dakika bekletin. Yudumlar şekilde yavaşça için. Eczaneden zencefil tabletleri de alabilirsiniz.

4- Nane

Bulantının arttığı anlarda 1-2 nane yaprağı çiğnemek veya nane çayı içmek iyi gelebilir. Nane mideyi rahatlatarak bulantının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Ancak mide ekşimesi şikayetiniz varsa nane yemek ekşimeyi arttırabilir.

5-Elma

Elma , lifli yapısıyla mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Tabii bir seferde 2-3 elma yemek bulantıyı şiddetlendirebilir.

1 elmayı dilimleyin ve yavaş yavaş yiyin. 1 avuç fındık veya badem veya leblebi mide bulantısı için iyi bir çözüm olabilir.

Gebelikte mideyi bulantısına neden olan kokular

Kokular gebelikte bulantının önemli tetikleyicilerindendir. Hamilelikte mide bulantısı ve kusmaya neden olan kokular şunlardır:

 1. Yemek kokusu
 2. et kokusu
 3. parfüm kokusu
 4. kahve kokusu
 5. petrol ürünleri
 6. sigara kokusu,
 7. uçucu maddelerin kokusu

Gebelikte duman, parfüm, yemek pişirme ve kimyasallardan kaynaklanan bulantı kusmayı tetikleyen kokulardan uzak durmak gerekiyor. Özellikle baharatlı, tuzlu veya yağlı bazı gıdaların yenilmesi bulantıyı tetikleyebilir. Bu yüzden düşük yağlı, sık sık, küçük öğünler faydalı olabilir. Gebelikte bulantıyı kesen en etkili bitkinin zencefil olduğunu unutmayın.

Gebelikte mide bulantısı yapmayan yiyecekler nelerdir

 1. Haşlanmış pirinç
 2. Şekersiz veya sade tatlı bisküviler
 3. Omlet yada kaynamış yumurta
 4. Bal veya reçelle birlikte kızarmış ekmek
 5. Fırın veya ızgarada balık
 6. Domates, salata ile yapılmış sandviç
 7. Buharda pişirilmiş piliç
 8. Az yağlı çorba
 9. Taze veya haşlanmış meyve
 10. Izgarada yağsız et
 11. Dondurma, muhallebi, yoğurt

Unutmayın: Sık aralıklarla azar azar yemek yiyin. Mide bulantısını tetikleyebilecek her türlü kokulu gıdadan uzak durun. Midenizi boş bırakmyın. Alınan gıdaların sulu olmasından çok katı ve tuzlu olması yemek saatleri arasında kraker, bisküvi, meyve, kızarmış ekmek, leblebi vb) mideyi rahatlatacaktır.

Uyarı: Hazır yiyecekler, patetes kızartaması, karışık acı baharat, çikolata gibi yağlı gıdaları tüketmeyin.

 

Yorum yapın