Anasayfa » TARİHTE BUGÜN » Hattı Müdafaa Yoktur, Sathı Müdafaa Vardır 23 Nisan Özel

Hattı Müdafaa Yoktur, Sathı Müdafaa Vardır 23 Nisan Özel

“Hattı Müdafaa Yoktur, Sathı Müdafaa Vardır. O Satıh, Bütün Vatandır. Vatanın Her Karış Toprağı, Vatandaşın Kanıyla Islanmadıkça, Terk Olunamaz.’’ Mustafa Kemal Paşanın, Yılların Savunma Stratejisini Ters Düz Eden Bu Emri, Sakarya Meydan Muhaberesinin Kazanılması Ve Tarihin Akışının Değişmesinde Ki Kilit Noktadır.

Askerlik Mustafa Kemal İçin Bir Sanattı Aslında.

Sadece Eline Silah Alıp Cepheye Gitmek Değil, Strateji Üretmekti. Bu Yüzdendir Ki Bir Çok Cephede, Özellikle De Çanakkalede Büyük Başarılar Elde Etmişti. Ve Gün Geldi Koca Bir Milletin Sorumluluğunu Çekinmeden Üstüne Aldı Mustafa Kemal. Cephelerde Elde Ettiği Başarılar Da Milletin Ona Güven Duymasını Sağladı. Genelge Yayınlandı, Kongreler Yapıldı, Meclis Kuruldu Hatta Ve Hatta Yunan Ordusuna Karşı I. Ve Iı. İnönü Zaferleri Kazanıldı. Fakat İngilizler Tarafından Desteklenen Yunan Ordusu Yürüyüşüne Devam Etti Ve Maalesef Bir Çok Olumsuz Etmenin Üst Üste Gelmesiyle Birlikte Kütahya-Eskişehir Savaşını Kaybettik. Tarih 24 Temmuz 1921’İ Gösterdiğinde Türk Ordusu Yenilmişti. Komuta Hataları Ve Ordudan Kaçan Askerler Yenilginin Sebeplerindendi. Komutayı Eline Alan Mustafa Kemal İvedilikle Orduyu Sakarya Nehrinin Doğusuna Çekti. Bu Çekilmenin Sebeplerinden Biri De, Sayı Ve Silah Bakımından Üstün Olan Yunan Ordusunun Hareket Üslerinden Uzaklaşması Ve Böylece Yeniden Menzil Tesisine Mecbur Kalacak Olmasıdır. Çünkü Böylece Türk Ordusu Toplu Halde Daha Elverişli Koşullarda Savaşma İmkanı Bulacaktı.

Yunan Ordusu 13 Ağustos 1921 Tarihinde Harekete Geçmiş Ve 9 Gün Sürecek Olan Yürüyüşüne Başlamıştı. Bu Uzun Süre Zarfı İçerisinde Türk Keşif Birlikleri Yunan Ordusunun Yönünü Tespit Etmiş Ve Yunan Taarruzu Baskın Olma Özelliğini Yitirmişti. Takvim Yaprakları 22 Ağustos 1921’İ Gösterdiğinde Dünya Üzerinde Olan En Sert Savaşlardan Biri Başlamıştı. Yunan Ordusu Silah Üstünlüğüne Güvenip Taarruz Ettikçe Türk Birlikleri Vatanını Koruma Azmiyle Dişini Tırnağına Takmış Biçimde Mevzilerini Savunuyordu. Düşman, Beklediğinin Üstünde Bir Dirençle Karşılaşmıştı. Türk Askerinin Ayağında Çarığı, Üzerinde Doğru Düzgün Bir Üniforması Yoktu Ama Vatanı Koruma Aşkı Orduya Büyük Bir Güç Sağlıyordu. Savaş Gittikçe Sertleşti, Yunan Ordusu Taktiğini Değiştirip Cepheyi Ortadan Yarma Düşüncesiyle Çal Dağına Saldırısını Yoğunlaştırdı. Çal Dağı Çevreye Egemen Bir Mevki Olduğundan, Oranın Düşmesi Demek Türk Savunmasını Yarmak , Ankara’ya Doğru Yürümek Ve Zafer Elde Etmek Demekti. 2 Eylül Gecesi Belki De Sakarya Savaşının En Zor Ve En Kanlı Mücadelesi Başladı. Türk Cephesi Açısından Olabilecek En Kötü Senaryo Gerçekleşmekteydi. Çal Dağının Üstü Kapkara Bulutlarla Kaplıydı Ve Her Taraftan Şimşekler Çakıyordu. Sayı Ve Teçhizat Bakımından Sıkıntıda Olan Türk Askeri Üstüne Üstlük Fırtına Ve Yağmurla Da Boğuşmak Zorundaydı. Kötü Hava Koşullarından Dolayı Çal Dağıyla Türk Karargahının Bağlantısı Da Tam Anlamıyla Sağlanamıyordu. Aslında Bir Takviye Birlik Destek İçin Yola Çıkmıştı Fakat O Yağmurda Ve Karanlıkta Cepheye Ulaşması Baya Uzun Sürecekti. Karargahta Ortam Gergindi. Oradaki Mevzinin Düşmesi Demek Ankara’nın Düşmesi Anlamına Geliyordu. Hatta, Çal Dağının Düşme İhtimali Düşünülerek Önceden Meclisteki Önemli Sayılacak Dosyalar Kayseri’ye Taşınmıştı Bile. Karargahta Kimseden Çıt Çıkmamaktaydı. Mustafa Kemal Gözlerini Kırpmadan Haritaya Odaklanmıştı Ve Tüm Gözler Başkomutanın Üstündeydi. Kafasını Kaldırdı, Gözleri, Önemli Bir Karar Vermeden Önce Koyu Maviye Bürünürdü Hep, Şimdi De O Şekildeydi. Ve Ağzından O Meşhur Cümleler Döküldü

‘’Hatt-I Müdafaa Yoktur; Sath-I Müdafaa Vardır. O Satıh Bütün Vatandır. Vatanın Her Karış Toprağı Vatandaş Kanıyla Sulanmadık’ça Vatan Terk Olunamaz.

Onun İçin Küçük, Büyük Her Cüzütamı (Birlik), Bulunduğu Mevziden Atılabilir. Fakat Küçük, Büyük Her Cüzütam İlk Durabildiği Noktada, Tekrar Düşmana Karşı Cephe Teşkil Edip Muharebeye Devam Eder. Yanındaki Cüzütamın Çekilmeye Mecbur Olduğunu Gören Cüzütamlar, Ona Tabi Olamaz. Bulunduğu Mevzide Nihayete Kadar Sebat Ve Mukavemete Mecburdur.’’ Bu Taktik, Savunma Konusunda Büyük Bir Esneklik Getiriyordu. Çal Dağı Kaybedilse Bile, Eskisi Gibi Ordu Kilometrelerce Geri Çekilmeyecek, Mevzisini Kaybeden Birlik 500 Metre Ve Ya 1 Km Geri Çekilip Yeniden Mevzilenecek’ti. Ve Öyle De Oldu. Çal Dağı Düştü, Yunan Karargahı Sevinçten Yerinde Duramıyordu Fakat İşler Hiç Tahmin Ettikleri Gibi Olmadı. Ankara Yolu Açılmadı, Türk Ordusu Beş Yüz Metre Geride Bir Savunma Mevzisi Daha Kurdu. Mevzisini Daha Da Sert Savundu, Geçit Vermedi. İlerleyen Günlerde Yunan Birlikleri Ankara’ya 50 Km Kalacak Derecede Bazı İlerlemeler Sağlasa Da Türk Birliklerinin Yıpratıcı Alan Savunmasından Kurtulamadı Ve Az Bir İlerleme Karşısında Çok Sayıda Kayıp Verdi. Yunan Komutanı Papulas Fikren Yenildi Ve Verilen Kayıplar Karşısında Taarruzu Durdurdu. Papulası Çok İyi Çözen İsmet Paşa Onun Fikren Yenildiğini Anladığı An Karşı Taarruzla Yunan Ordusunu Sakarya’nın Batısına Attı. 22 Gün 22 Gece Süren Ve Anadolu’nun Var Olma Savaşı Olan Sakarya Meydan Muharebesi Türk Milletinin Zaferiyle Bitti. Bu Zaferin En Büyük Mimarlarından Biri, Yepyeni Bir Savunma Anlayışı Geliştiren Başkomutan Gazi Mustafa Kemal İdi.

Mustafa Kemal Gibi Bir Liderin Yanı Sıra, Türk Kurmay Kadrosu Çok Yetenekli Komutanlardan Oluşuyordu. İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, İzzettin Çalışlar, Fahrettin Altay Ve İsmi Aklıma Gelmeyen Nice Komutanların Da Bu Savaşın Kazanılmasında Verdiği Emek Yadsınamaz.

Son Olarak Bahsetmek İstediğim Kısım İse Ordumuz. Sakarya Meydan Muhabere’sinde Savaşan Askerlerimizin Ayağında Çarığı Bile Yoktu Arkadaşlar. Bugün Çıplak Ayak Dışarıda Yürümeye Kalksak Kaç Dakika Dayanabiliriz Bir Düşünün. Ama O İnsanlar Yağmur Çamur İçinde Çıplak Ayaklarla Çıplak Ellerle Kurtardı Bu Vatanı. Bugün İkinci Plana Atılan Kadınlarımız, Kendini En Kabadayı Gören Erkeğin Yaklaşamayacağı Yerlere, Cepheye Yani, Ateş Hattına Kadar Gidip Askerlerimize Yemek Ve Su Götürdü. Hatta Ve Hatta Siper Kazdı. Bugünlerde Dayak Atılan, Tecavüze Uğrayan Kadınlarımız Görünmeyen Kahramanlardır Bu Savaşta!

Bu Vatan Kolay Kazanılmadı Arkadaşlar! Lütfen Kıymetini Bilelim…

Yorum yapın