Anasayfa » Genel » Havuç Gözlere İyi Geliyor Sözünün Hikayesi

Havuç Gözlere İyi Geliyor Sözünün Hikayesi

Havuç Gözlere İyi Geliyor Sözünün Hikayesi Bu Hikayeyi İlk Okuduğumuzda Bizde Çok Şaşırmıştık Sizlerinde Çok Hoşuna Gidecek Bir Hikaye Olduğunu Düşünüyoruz.

Nazilerin Avrupayı Kana Buladığı Bu Dönemde, Oldukça Yıkıcı Etkilere Sahip Olan Alman Hava Kuvvetleri Genelde Gece Saldırıları Yaparak İngiltere’nin Kendini Savunmasını Bir Hayli Zorlaştırıyordu.
Almanları Bir Nebze Yavaşlatabilmek İsteyen İngiliz Hükümet O Dönemde Gerektiğinde Bir Şehrin Tamamında “Karartma” Uyguluyordu.

Böylece Alman Hava Kuvvetlerinin Gece Vakitlerinde Şehirlerde Daha İsabetsiz Vuruş Denemeleri Yapmalarını Ve Bu Nedenle Gündüz Saldırarak Kendilerini Açık Etmelerini Sağlamaya Çalışıyorlardı.
Fakat İngilizlerin Gizli Bir Gücü Daha Vardı: Kraliyet Hava Kuvvetlerinin Çok Gizli Şekilde Uygulamaya Soktuğu Bir Radar Teknolojisi.

Airborne Interception Radar (Aı) Adıyla Kullanıma Giren Bu Yeni Teknoloji Sayesinde İngilizler, Alman Uçaklarını Geceleri Bile İmha Etmeyi Başara’biliyorlardı. Yalnız Bu Teknolojinin Gizli Tutulması Bir Hayli Önemliydi; Nitekim İngilizler İçin, Nazilere Karşı Bu En Büyük Avantajlarının İfşa Olması Yenilgi Anlamına Gelebilirdi.
İngiliz Ordusu Bu Gerçeğin Üstünü Örtbas Edebilmek İçin Oldukça Akıllıca Bir Propaganda Yapmaya Karar Verdi.

Kraliyet Hava Kuvvetlerinin Gece Pilotlarından Biri Olan Ve Yüksek İsabet Oranı Nedeniyle “Kedinin Gözleri” Lakabını Alan John Cunningham, Yeni Radar Teknolojisini Kullanarak Düşman Uçağı Düşüren İlk Pilot Da Olmuştu. Daha Sonra 19’U Gece Olmak Üzere Toplamda Tam 20 Düşman Uçağını Yere İndiren Bu Pilot, Propagandanın Merkezine Oturtulacaktı.

İngiliz Basınında Ve Tüm Dünyada İsmi Yer Almaya Başlayan Bu Pilotla İlgili Ortalık, İngiliz Yetkililerin Açıklamalarıyla Kaynıyordu.

İşte O Açıklamaların Odak Noktası İse, Havuç’tu! Evet, Havuç… İngiliz Yetkililer John’un Keskin Görüş Yeteneğine Sahip Olduğunu Ve Bunu Da Çok Fazla Havuç Yemeye Borçlu Olduğunu Söylüyorlardı. Hatta Diğer Tüm Pilotların Da Bol Bol Havuç Yediğini, Tüm Başarılarını Havuca Borçlu Olduklarını Söyleyip Duruyorlardı.
Propaganda Sırasında Halka Da Bol Bol Havuç Yemeleri Yönünde Mesajlar Veriliyor, Böylece “Karartma” Durumlarında Geceleri Etraflarını Daha İyi Görebilecekleri Söyleniyordu.

Konuyla İlgili Boy Boy Afişler Ve Duyurular Her Türlü Medya Organında Yer Alıyor, Havucun Yükselişi Hızla Sürüyor Ve Popülaritesi Giderek Önü Alınamaz Bir Hale Geliyordu.

Yorum yapın