Haydan Gelen Huya Gider İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Haydan Gelen Huya Gider İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

10 Ekim 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

haydan gelen huya gider ile ilgili kompozisyon, haydan gelen huya gider ile ilgili kompozisyon örnekleri, haydan gelen huya gider ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 haydan gelen huya gider ile ilgili kompozisyon, 2021 haydan gelen huya gider ile ilgili kompozisyon örnekleri, haydan gelen huya gider ile ilgili kısa kompozisyonlar, haydan gelen huya gider ile ilgili kompozisyon ödevleri, haydan gelen huya gider ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size haydan gelen huya gider ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. haydan gelen huya gider ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, haydan gelen huya gider ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Haydan Gelen Huya Gider İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Haydan Gelen Huya Gider İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

”Haydan gelen, huya gider.” atasözü, zamanla tamamen mecaz anlam kazanarak anlamı değişmiş atasözlerimizden birisidir. Atasözünde geçen ”Hay” ve ”Hu” sözcükleri Allah’ın isimleridir. Sözü gerçek anlamı ile ele aldığımızda ”Allah’tan gelen, Allah’a gider.” anlamı çıkar. Ancak mecazi anlamı çok daha farklıdır. Haydan gelenin huya gitmesi, emek harcamadan, çalışıp alın teri dökmeden elde ettiğimiz şeylerin, bir anda yok olacağı, bizden gideceği anlamındadır.

Her insanın, yaşam kalitesini artıracak şeyleri elde etmesi; zenginliği, başarıyı, mutluluğu yakalayabilmesi, bazı gereklilikleri yerine getirmesine bağlıdır. Dünya zevklerinin temelinde para vardır. Parayı kazanmanın en iyi yolu ise çalışmak ve emek vermektir. Çalışmayı, alın teri dökmeyi kendisine ilke edinenler, büyük başarılara imza atarak büyük kazançlar elde etme imkanına sahiptir. Bu şekilde elde edilmiş zenginliğin hem bereketi çok olur hem de kişide uzun süre kalır. Zira cefa çekerek, terleyerek kazanan insan, onu elinden kaybetmemek için de her şeyi yapar.

Ancak hazıra konan, baba mirası yiyen veya oradan buradan gelen paranın, zenginliğin kıymeti bilinmez. Kişi onu hızla harcamaya, çarçur etmeye başlar. Böylece hemencecik tükenir ve kişi eski haline dönüverir. Başarılarımızın, elde ettiklerimizin kalıcı olmasını istiyorsak, onları çalışarak elde etmeye özen göstermeliyiz. Aksi takdirde, dünyanın tüm hazineleri ayağımıza serilse dahi, elimizden hemen gidecek, kaybolacaktır.

Haydan Gelen Huya Gider İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Bu sözün aslı “Hayy’dan gelen Hu’ya gider” şeklindedir ve Müslüman idrakında “Allah’tan gelen Allah’a gider” diye bilinmektedir. Yüce Allah herşey bir ömür biçmiş ve canlılar için dünyayı yaratıp orda canlının hayatı sona erdiğinde tekrar Allah’a döner. Hayy” ismi ile her nefeste diriltiyor.

Hayatı ezeli ve ebedi olan tek varlık, önsüz ve sonsuz olan tek varlık yüceler yücesi Allahımızdır. Asla yok olmayacak, bitmeyecek, ya baki entel baki diyerek duaya vardığımız Allah, tüm bu kavramları “Hayy” isminde toplamış. Hayy’dan gelip Hû’ya gitmeyi konuşalım bir parçada.” Hayy ve Hû”. Cenab-ı Allah’ın Hayy ve Hû sıfatları kastedilerek ” her zaman diri olan Rab’den gelen yine o Rabbe dönecektir. ( İnnâ Lillâhi ve innâ ileyhi râciûn)- (Biz Allah’tan geliyoruz, bizi O yarattı, biz O’nun mülküyüz ve tekrar O’nun huzuruna çıkacağız) ayetinin tasavvuftaki karşılığıdır.

Her nefeste Hayy ve her nefeste Hû! Her nefeste diriliyoruz, her nefeste tekrar doğuyoruz. Elhamdülillah. Dirildikçe, yeniden doğdukça doğru yaşayabilme yetisine varıyoruz. Çünkü düşünen varlıklarız ve Rabbimiz bizlere sık sık şunu soruyor; – Hiç düşünmezmisiniz? Ahh! Yüceler yücesi Rabbimiz ” Hayy” ismi ile her nefeste diriltiyor.

Haydan Gelen Huya Gider İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •