Anasayfa » EĞİTİM » Her İşin Başı Sağlıktır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Her İşin Başı Sağlıktır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

her işin başı sağlıktır ile ilgili kompozisyon, her işin başı sağlıktır ile ilgili kompozisyon örnekleri, her işin başı sağlıktır ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 her işin başı sağlıktır ile ilgili kompozisyon, 2021 her işin başı sağlıktır ile ilgili kompozisyon örnekleri, her işin başı sağlıktır ile ilgili kısa kompozisyonlar, her işin başı sağlıktır ile ilgili kompozisyon ödevleri, her işin başı sağlıktır ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size her işin başı sağlıktır ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Her işin başı sağlıktır ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, her işin başı sağlıktır ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Her İşin Başı Sağlıktır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Her İşin Başı Sağlıktır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Kişinin sahip olduğu hiçbir zenginlik, sağlık kadar kıymetli değildir. Zaten bu hayatta çektiğimiz çileler, döktüğümüz terler, verdiğimiz emekler hep sağlık içindir. Sağlık durumu iyi olan biri dünyanın en mutlu insanıdır. Velev ki bu kişi yoksul olsun. Sağlığı bozuk olan kişi, dünyanın en mutsuz insanıdır. Velev ki büyük servetlerin sahibi olsun.
İnsanlar, her şeyi sağlıklarını korumak için yaparlar. Ancak ne tuhaftır ki bazen kendileri ile çelişir, sağlıklarına zarar verecek derecede çalışır, hırslarına kapılmanın zararlarını görürler. Bir insanın yaşamını sürdürebilmesi için günde 8-10 saat çalışması yeterli gelebilir. Ancak öyle insanlar vardır ki, az kazandığı ile geçimini rahat sağlasa bile, çok daha fazlası için geceleri bile çalışır, hiç dinlenmez ve sonunda sağlığından olur. Madem her şeyin başı sağlık, o zaman en kıymetli şey de sağlık olmalıdır. Sağlığın kıymeti, hastalanmadan önce bilinmelidir. Kıymeti hasta olduktan sonra anlaşılan sağlık için artık çok geç olabilir.

Sağlığın kıymeti, bazı durumları somutlaştırınca daha iyi anlaşılır. Bir insan daha fazla kazanmak için tehlikeli işler yapar. Örneğin banka soyma girişiminde bile bulunur ve belki yakalanacağı sıra polisle çatışır. Bu çatışma esnasında bacağından vurulur ve bir daha da asla yürüyemez. Aslında adamın amacı neydi? Daha fazla para kazanarak, daha lüks, daha sağlıklı yaşamaktı. Oysa normal şartlarda bacaklarını dünyanın tüm servetine değiştirmezken, bir avuç para için onlardan oldu. Belki sağlığının dolayısı ile bacaklarının kıymetini sonra anladı; ancak iş işten geçti.

Her İşin Başı Sağlıktır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Dünya çeşitli nimetlerle doludur. Lakin unutulmaması gereken bu dünya da en güzel ve önemli olanlardan birisi sağlıktır. Bir insanın bu hayatta sahip olduğu hiçbir şey sağlıktan daha kıymetli olmamaktadır. Sağlık durumu iyi olan biri dünyanın en mutlu insanıdır. Velev ki bu kişi yoksul olsun. Sağlığı bozuk olan kişi, dünyanın en mutsuz insanıdır. Velev ki büyük servetlerin sahibi olsun. İnsanlar, her şeyi sağlıklarını korumak için yaparlar.

Atalarımızında dediği gibi “Her işin başı sağlıktır.” Sağlıklı olmadığımız zaman yediğimiz her bir lokma, içtiğimiz her bir yudum su, zehir olur bize. Sağlıklı değilseniz bir şeylerin zevkini alamaz, her şey tatsız tuzsuz gelir size. Mesela sağlıklı bir kişi yeme-içmesine dikkat etmeyip, temizliğine dikkat etmeyip, yaşıyorsa hasta olduğu zaman sağlığının kıymetini anlayacaktır. Ne çare ki bazen iş işten geçmiş olur. Kendi yaptıklarımızın ya da yapmadıklarımızın, ihmal ettiklerimizin bedelini ödüyoruzdur.

Fakat bazı hastalıklar vardır ki bazen doğuştan olur bazense sonradan. Ne kadar önlem alsanız da ne kadar dikkat etseniz de sizi yakalar. Bu durumda ise kendinle barışık olmak en güzelidir. Psikolojik olarak hem kendini daha iyi hissetmesine hem de daha çabuk iyileşmesine olumlu bir katkıda bulunur. Ayrıca Peygamber efendimiz “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunda aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit.”

Her İşin Başı Sağlıktır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın