Hey 15 li Türküsü Hikayesi Kısaca

0
305

Hey 15 li Türküsünün ,Ağıtının Hikayesi Nedir Kısaca, ne amaçla yazılmıştır.
Sayfanın Konusu ;hey 15’li türküsünün hikayesi kısaca,hey onbeşli türküsünün hikayesi kısa,hey onbeşli türküsü orjinali,hey onbeşli türküsünün hikayesi tiyatrosu,hey 15 li sözleri,hey onbeşli türküsü orjinali sözleri,

15 yaşında çanakkale savaşına giden çocuklara yazılmış hey 15 li ağıtı
15 li türküsü

Bunlardan biri de “Hey 15’li” türküsü… Bu türkünün hikayesinin yer aldığı, “Tevellüt 1315” adlı tiyatro Çorum’da sahnelendi.

Oyunun konusu Tokat yöresine ait “hey 15’li” türküsü… Oyunun yazarı Mustafa Arıkoğlu bu tiyatro ile bazı hususlara dikkat çekmek istediğini belirtiyor.

Türküdeki “15’li” ibaresiyle askere hicri 1315 yılında giden şahıs kastediliyor.

Hey 15 li ağıtının öyküsü
15 li türküsü nün hikayesi

HEY 15’Lİ TÜRKÜNÜSÜN ÖYKÜSÜ

Hicri 1315 doğumlu Tokatlı Halil evin en küçüğüdür. Yasa gereği her evde bir erkek, ailesinin güvenliğini ve geçimini sağlamak için askere alınmayabiliyordu. Ama Halil, gönüllü olarak Çanakkale’ye gitti. Geride bıraktığı annesi Rum çeteciler tarafından öldürülür, sözlüsü Hediye’ de kaçırılır. Hediye’nin bu andan itibaren hayatı kararır.

Hediye’yi uzun bir aradan sonra serbest bırakırlar. Halil’de köyüne döner. Hediye’nin başından geçenleri yanlış anlar. Ve kavuşmak ahirete kalır.

Türkü bir ağızdan değil Halil ve Hediye´nin karşılıklı konuşması şeklinde söyleniyor.

15’Lİ TÜRKÜSÜ BİR AĞIT”

Oyunun yazarı Mustafa Arıkoğlu “hey 15’li” türküsünün oyun havası olmadığını bir ağıt olduğunu vurgulamak için böyle bir oyun yazdığını söylüyor.

Bu ağıt Çanakkale savaşında bir hüznün hikâyesinin dışavurumu…

Ancak günümüzde “Hey 15’li” türküsünü, düğünlerde oyun havaları olarak dinliyoruz, ritim tutuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here