Heyecan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

0
245

heyecan ile ilgili kompozisyon, heyecan ile ilgili kompozisyon örnekleri, heyecan ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 heyecan ile ilgili kompozisyon, 2021 heyecan ile ilgili kompozisyon örnekleri, heyecan ile ilgili kısa kompozisyonlar, heyecan ile ilgili kompozisyon ödevleri, heyecan ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Heyecan, kişide korku, kızgınlık, kıskançlık, üzüntü, sevinç, sevgi gibi duygusal nedenlere bağlı olarak kendini gösteren güçlü ve geçici duygu yoğunlaşması durumu. Bizde size heyecan ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Heyecan ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, heyecan ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Heyecan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Heyecan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Heyecan, duygu miktarının artmasıdır. Günlük yaşamımızda, önemli bir yeri vardır. Örneğin; yeni bir insanla tanıştığımız ya da, yeni bir işe başladığımız durumlarda, heyecanlanmamız normaldir. Sevdiğimiz, önemsediğimiz insanlar karşısında ya da, aynı hedefte ilerlediğimiz insanların karşısında heyecan duyarız. Bu duygu, normal yaşamımızı etkilemediği sürece doğaldır. Faydalıdır. Daha dikkatli olmamızı sağlar. Yaptığımız işten zevk almamızı sağlar. Sanatla uğraşanların, sosyal açıdan başarılı olanların, daha heyecanlı yapıya sahip olduklarını biliriz. Bu açıdan düşündüğümüzde, belli oranda heyecanlı olmamız, bir avantajdır.

Bu duygu, hayatta bir şeyleri kaybetmekten korktuğumuz zamanlarda ortaya çıkabilir. Özünde, yoğun bir korku olsa da, yatıştırabilmek için olumlu duygularla beslenmek gereklidir. Yaşadığımız olumsuz duygunun etkilerinden korunabilmek için, zıt duygulara yoğunlaşabilirsek, dengede kalabiliriz. Zıttı duygular besleyerek dengede kalabilmek için çaba harcamalı ve akışta kalmaya devam edebilmeliyiz. Bir kalpte, iki zıt duygu barınamadığı için, olumlu duygular üretmek konusunda; zihnimizi ve gönlümüzü ehlileştirebilmeyi öğrenmemiz önemlidir. Heyecanımızı ‘denge halinde’ yaşarsak, bu duygumuzun, pozitif yansımalarını deneyimleyebiliriz.

İnsan plan yaparmış da, Tanrı göklerden gülermiş… İnanmalı mıyım bilmiyorum diye düşünürken; muhteşem olduğunu düşündüğüm bazı planlarımın, değişerek daha muhteşem başka planları yaşadığımı anımsadım. Böylece, bu söze inandım. Bu duygu; bazen, planladığımız bir şeylerin, daha farklı bir şekilde olmaya başladığı zamanlarda -mucize dedikleri şeyler gibi- doğar yüreğimize.

Heyecan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Ekin artık yedi yaşındaydı. Bu yıl okula başlayacaktı. Kırtasiyelerin önünden geçerken parıltılı kalemleri, ışıltılı defterleri, yumuşacık silgileri gördüğü anda minik kalbi heyecandan hızlı hızlı atmaya başlıyordu. Kendini vitrinin önünden alamıyordu. Günler onun için çok yavaş geçiyordu çünkü o okula gitmek istiyordu. Hep okulu hayal ediyordu. Daha önce hiç içini görmemişti. Acaba nasıl bir yerdi. Bir sürü arkadaşı olacaktı. Kim bilir onlarla ne oyunlar oynayacaktı. Tüm bunları düşünürken içi içine sığmıyordu. Annesiyle beraber alışverişe çıktılar. Ekin’e çanta, suluk, önlük ve yaka aldılar. Ertesi gün okul açılacaktı bütün hazırlıkları tamamladılar.

Okulun açılacağı gün Ekin daha önce hiç kalkmadığı kadar erken kalktı.Annesinin güzelce ütülediği önlüğünü giydi. Yakasını taktı ,beslenme çantasını eline aldı, sırt çantasını omzuna attı, dün parlattığı ayakkabısını giydi. Annesini uyandırdı. Annesi onu bu şekilde görünce saatin çok erken olduğunu neden erkenden giyindiğini sordu. Annesine Uyku tutmadığını anlattı. Sonra birlikte kahvaltı yaptılar. okul vakti gelmişti. Ekin hızla evden çıktı okula geç kalmak istemiyordu. Sınıfa girince heyecanı biraz olsun yatıştı. Çünkü karşısında güler yüzlü, sevimli ve canayakın bir kadın vardı.

Bu kadın öğretmenleriydi. Öğretmen kendini tanıttı. Sonra herkes sırayla tanıştı. Öğretmenleri hangi defterlerin alınacağını liste halinde velilere verdi. Sonra veliler sınıftan çıktı ve başbaşa kaldılar. Bir sürü çocuk ağlıyordu. Ekin buna bir anlam veremedi. Öğretmenleri onlara bugün oyun oynatacağını söyledi. Çünkü okul kitapları daha gelmişti. Altı dersin ne kadar hızlı geçtiğini anlayamadı Ekin. Birden çıkış zili çaldı ve herkes evine dağıldı. O minicik adımlarıyla hoplaya zıplaya eve geldi. Annesiyle öğretmenin istediklerini aldılar. Ekin çok mutlu olmuştu. Okulu çok seviyordu. Derslerini hiç aksatmıyordu. Artık onunda pırıltılı defterleri, yaldızlı kalemleri, yumuşacık silgisi vardı.

Heyecan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here