HOROSAN ÖRGÜTÜ KİMDİR NERDE KURULMUSTUR

0
298

ABD istihbaratına göre Suriye’de oluşturulan Horosan örgütü IŞİD’den çok daha tehlikeli…

 

A

Horosan örgütü
Horosan örgütü

BD güvenlik ve istihbarat kurumları tarafından hazırlanan raporlarına dayandırılan  New York Times Gazetesi haberine göre,  Suriye’de iki sene önce faaliyete başlayan ‘Horasan’ örgütü,  Ortadoğu, Güneydoğu Asya ve Kuzey  Afrika ülkelerinden gelen  El-Kural azalarından oluşturuldu.

 

Horosan Örgütünün,  ABD ve yurtdışındaki kurumlarına yönelik olarak karşı tasarladığı eylemlerden yola çıkarak ‘ABD açısından IŞİD dahil diğer tüm yapılanmalardan ve gruplardan daha tehlikeli olduğu’ iddiası dış medyada sıklıkla yer alan  haberler arasında yer aldı.

 

Örgüte El-Kural öncülerinden Muhsin al-Fadhli’nin komutanlık ettiği öne sürülüyor. 33 yaşında olan Fadhli’nin, 11 Eylül 2001 öncesinde  Usame Bin Ladin’in yakın etrafına girdiği ve 11 Eylül’deki New York saldırılarına ait tasarılardan haberdar olduğu öne sürülüyor. Suriye’de savaş başlamadan önce İran’da bulunan Fadhli, 10 yılı aşkın bir müddettir AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ istihbaratının takibi altında…

 

Kamuoyu tarafından çok fazla bilinmeyen horasan (ingilizce Khorasan), ABD istihbarat örgütlerinin raporlarına göre hücreler halinde örgütleniyor ve bombalı saldırılar tertip ediyor. AP’de yer alan habere göre Horasan örgütü, şu anda  El Kural’nin başında bulunan Ayman al-Zawahiri tarafından batılı ülkelerle savaşmak, hava meydanı ve uçaklara bombalı saldırı tertip etmek emeliyle görevlendirildi.

 

İngiltere’de yayınlanan Independent’ta yer alan habere göre IŞİD ile Horasan arasındaki fark tek bir tümceyle özetlenebiliyor; IŞİD, hilafet duyuru edip halifeliği sürdürmek isterken, Horasan örgütünün emeli ikinci bir 11 Eylül yaşatmak. Örgüt bünyesinde bilhassa  Yemen ve  Afganistan’dan gelen bomba yapım uzmanlarının bulunması, güvenlik ajansı NSA’in alarma geçmesine neden oldu.

 

Örgütün başında bulunan Muhsin al-Fadhli’nin özellikle tespiti zor patlayıcılar kullandığı dile getirildi. Analistler, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ daha önceki başkanı Bush’un 2005 konuşmalarında isimi geçen Fadhli’nin ve örgütü Horasan’ın, IŞİD karşıtı mücadele karşısında zayıflayacak olan IŞİD’in tahtına oturacağı öngörüsünde bulunuyor.  Amerikan saklı servisinin Horasan örgütü izahının hemen peşinden  CIA ve  Beyaz Saray’dan rastgele bir