Hüsnü Özyeğin Kimdir?

Hüsnü Özyeğin Kimdir?

5 Ekim 2020 0 Yazar: Mernuş Dündar

Hüsnü Özyeğin kimdir, Hüsnü Özyeğin, Hüsnü Özyeğin Biyografisi, Hüsnü Özyeğin hakkında kısa bilgiler, Hüsnü Özyeğin yaşı kaç, Hüsnü Özyeğin ne zaman doğdu, Hüsnü Özyeğin boyu kaç, Hüsnü Özyeğin hakkında merak edilenler, Hüsnü Özyeğin çocuğu var mı, Hüsnü Özyeğin hakkında kısa notlar, Hüsnü Özyeğin hakkında bilinmesi gerekenler,

Bugün sizlere, Hüsnü Özyeğin hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

 

1945’te İzmir’de doğan Hüsnü M. Özyeğin, 1963’te Robert Akademi’den ve 1967 yılında Oregon State University İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1969’da Harvard Business School’dan İşletme Master diplomasını alan ikinci Türk olmuştur.

Hüsnü Özyeğin Kaç Yaşında?

Hüsnü Özyeğin Kimdir?

Hüsnü Özyeğin, 1963 yılında Robert Akademi’den mezun olduktan sonra, 1967 yılında Oregon Devlet Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesini, 1969 yılında ise, Harvard İşletme Fakültesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesini almaya hak kazandı.

1974 yılında Pamukbank Genel Müdürlüğü’ne atandı. 1984 yılında Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Eylül 1987’de, Finansbank’ı kurdu ve 1987-2010 yılları arasında Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Özyeğin, halen Fiba Holding A.Ş. ile Cenevre’de bulunan Credit Europe (İsviçre)’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, ve Credit Europe (Hollanda) ile Credit Europe (Moskova)’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Hüsnü Özyeğin, sosyal sorumluluk bilinciyle Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Hisar Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Harvard İşletme Fakültesi Dekan Danışma Kurulu Üyesi ve 2011’de verilen Harvard İşletme Fakültesi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi olarak çok sayıda toplumsal faaliyette de yer almaktadır.

Hüsnü Özyeğin Aslen Nereli ve Ne Zaman Doğdu?

1945’te İzmir’de doğan Hüsnü M. Özyeğin, 1963’te Robert Akademi’den ve 1967 yılında Oregon State University İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Hüsnü Özyeğin Şirketleri

Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Yapı ve Kredi Bankası’ndan ayrılarak kendi bankası Finansbank’ı kurdu. Fiba Holding bünyesinde 30’dan fazla şirketi bulunan Özyeğin, 1996 yılında satın aldığı Gima ve Endi’yi Sabancı Holding’in yüzde 40 ortak olduğu Carrefoursa’ya sattı.

Hüsnü Özyeğin Serveti Ne Kadar?

Geçen yıl yaşanan kur şoku ve ekonomik kriz nedeniyle Forbes milyarderler listesine giren Türk milyarderlerin serveti 64.7 milyar dolardan 43.1 milyar dolara indi. Listede yer alan milyarder sayısı da 36’dan 25’e düştü.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •