Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

İbibik Kuşları Hakkında Bilgiler

0

İbibik Kuşları, İbibik Kuşları nedir, İbibik Kuşları hakkında bilgiler, İbibik Kuşlarının bakımı, İbibik Kuşlarının beslenmesi, İbibik Kuşlarının yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca İbibik Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; İbibik Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde bulunmayan cins bir kuş türüdür.


İbibik Kuşları Nedir

İbibik, çavuş kuşu adı ile de bilinen, Gökkuzgunumsular takımının, ibibikgiller familyasında yer alan tek kuş türü. Uzunluğu 28 cm kadar, gagası uzun yay biçiminde, tüyleri turuncu-kahverengi olup başı sorguçlu, kısa kanatlı bir kuştur. Bazı Türkiye Türkçesi ağızlarında baltalı olarak da geçer.

İbibik Kuşları Hakkında Bilgiler

İbibik kuşları inançlara göre anne ve babaları yaşlandığı zaman onlara bakan ve besin getiren kuşlardır. Anneleri öldüğünde onları gömecek yer bulana kadar başının üzerinde taşıdıklarına inanılır. Hatta başında bulunan tepelik annesine ve babasına gösterdiği hürmet sonucu verilmiştir diye bu kuşa önem veren kişiler vardır. Bu kuşlar hüd hüd şeklinde öterler ve bazıları hüdhüd kuşu diye adlandırır. Ayrıca hüd hüd diye öterken burada burada diye insanlara yol gösterdiğine inanılır. Bu kuşlar toprağı eşeleyerek çıkardıkları solucanları yerler. Bu solucanları yerken havaya atıp havada kapmaları bir çok insanın ilgisini çekmektedir.

İbibik Kuşları Özellikleri

  • İbibik kuşuna yöre yöre farklılık göstererek başka isimler konulduğu da bilinir.
  • Şirin görüntüsü ile tüyleri iki renkten oluşur; turuncu ve kahverengi karışımlarından oluşur.
  • Bu kuş türünün önemli özelliği; Kuran’da da geçen kuş dilini öğrenen Süleyman peygambere başka bir kişi için haber getiren, ulaştıran kuş olarak inanılmaktadır.
  • Bol ağaçlı yerlerde yaşarlar, gür ormanları severler.
  • Her türlü yere yuva kurabilirler.
  • İbibik kuşu için inanılan inanışlar mevcuttur.
  • Eşleri öldüğünde eş aramaz ve anne babasına sadık olduğu bilinir.
  • Keskin görüşü sayesinde Hz.Süleyman’a ve ordusuna rehberlik ettiği bilinir.
  • Dinen önemi yüksek bir kuş türüdür.
  • İbibik Kuşları Yaşam Alanları

Sonbahar aylarında Afrika bölgesine göç eden bu kuşlar yaz aylarında Asya ve Avrupa’ya dönerler. Sürü halinde göç eden bu hayvanlar, yalnız takılmayı çok severler. Ülkemizde bir çok parkta görülebilen bu kuşlar insanlarla yaşayabilirler ve evcilleştirilebilirler.

İbibik Kuşları Üremesi

İbibik kuşları tek eşli canlılardır ve ibibik kuşlarında üreme de yumurtlama ile olur. Kahverengi ya da mavi yumurtlayan bu kuşlar, 16 gün kuluçkaya yatar. Kuluçka sürecinde erkek ibibik kuşu dişisini besler ve yuvasını korur. Türkiye’de yaz mevsiminde kuluçkaya yatan bu kuşlar, kuluçkadayken ağır bir koku yayarlar.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap