İç Organlarımızın Görevleri , Yapısı ve Resimleri

0
729

Sayfanın içeriği ; iç organlarımızın İsimleri,iç organlarımızın Görevleri ,Beynin Görevi , Akciğerin görevi, Karaciğerin Görevi , Böbreklerin Görevleri ,kalbin Görevi

İç Organlarımızın Görevleri ve Resimleri

Beynin Görevi Nedir ?

Beyin, sinir sisteminin kontrol merkezidir ve kafatasının içinde bulunur. Fonksiyonları arasında kas kontrolü ve koordinasyonu, duyusal alım ve entegrasyon, konuşma üretimi, hafıza saklama ve düşünce ve duyguların geliştirilmesi yer alıyor.

Beynin görevleri
Beynin yapısı

Akciğerin Görevi Nedir , Nerde bulunur ?

Akciğerler, göğüs boşluğunun çoğunu dolduran sünger benzeri koni biçimli yapılardır. Temel işlevleri, solunan havadan kan dolaşımına oksijen sağlamak ve karbondioksiti solumaktır.

Akciğer insan vücudunda nerde bulunur
Akciğerin yapısı

Karaciğerin Görevi Nedir , insanda Nerede Bulunur

Karaciğer, diyaframın altındaki karın boşluğunun sağ tarafında yer alır. Başlıca işlevi, bileşimin aynı kalmasını sağlamak için kanın içeriğini işlemektir. Bu işlem yağları parçalamayı, üre üretmeyi, zararlı maddeleri filtrelemeyi ve kanda uygun bir glikoz seviyesini korumayı içerir.

Karaciğerin vücudundaki yeri
Karaciğerin yapısı

Mesane Nedir ,insanda Yeri neresi

Mesane, pelvik boşlukta yer alan kaslı bir organdır. İdrarı depolamak için gerilir ve idrarı serbest bırakmak için büzülür.

Mesane insan vücudunda yeri
Mesane yapısı

Böbreklerin Görevi Nedir , insanda Nerde Bulunur ?

Böbrekler, karın boşluğunun arkasında, omurganın her iki tarafında bir tane bulunan iki fasulye şeklinde organdır. Bunların işlevi, atık ürünleri ve aşırı sıvıyı idrar şeklinde atmak suretiyle vücudun kimyasal dengesini sağlamaktır.

Böbreğin insan vücudunda yeri
Böbreğin yapısı

Kalbin Görevi Nedir , insanda Nerde Bulunur ?

Kalp, tekrarlayan, ritmik kasılmalar ile kan damarlarından kan pompalayan oyuk, kaslı bir organdır.

Kalbin görevi nedir
Kalbin yapısı

 

Karnın ,Midenin Görevi Nedir ,Nerde Bulunur ?

Mide, diyaframın altındaki karın boşluğunda çapraz olarak yatan kaslı, elastik, armut biçimli bir çantadır. Asıl amacı, yiyecekleri parçalayan, karıştırıp sıkıştıran ince bir sıvı haline gelen mide sularının üretilmesidir.


Bağırsakların Görevi Nedir ,İnsandaki Yeri Neresidir ?

Bağırsaklar, mide ve anüs arasında bulunur ve iki ana bölüme ayrılır: ince bağırsak ve kalın bağırsak. İnce bağırsağın işlevi, en fazla yutulan gıdaları emmektir. Kalın bağırsak suyun emiliminden ve katı atık maddelerin atılmasından sorumludur.

İnsan vücudunda bağırsağın yeri
Bağırsağın yapısı

İç Organlarımızın isimleri

Beyin ,Akciğer ,Karaciğer ,Mesane ,Böbrekler ,Kalp , Karın ,Bağırsaklar

Duyu Organlarımızın isimleri

Göz , Kulak , Burun ,Deri , Dil

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here