İdrar Tutukluğu Hakkında Bilgiler

İdrar Tutukluğu, İdrar Tutukluğu nedir, İdrar Tutukluğu hakkında bilgiler, İdrar Tutukluğu özellikler, İdrar Tutukluğu belirtileri, İdrar Tutukluğu nedenleri, İdrar Tutukluğu tedavisi, İdrar Tutukluğu ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim bugün sizlere. Bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Göz Kapağı Şişliği hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Göz Kapağı Şişliği yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur. Peki İdrar Tutukluğu Nedir ? İdrar Tutukluğu nedenleri nelerdir ?, İdrar Tutukluğu belirtileri nelerdir ?, İdrar Tutukluğu tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

İdrar Tutukluğu

İdrar Tutukluğu Nedir

Mesanede idrar boşalımı için yetersizlik olarak tanımlanır.Böbreklerden süzülen idrar ile idrar toplanır ve atılması için yollanır ancak yol tıkalıdır. İdrar tutukluğu: İnsan vücudunda idrar yolları ile ilgili pek çok sorundan biri de idrar tutukluğu rahatsızlığıdır.

İdrar Tutukluğu Hakkında Bilgiler

İdrar yolu hastalıklarından biri olan idrar tutukluğu kısaca; mesaneyi tam olarak boşaltamamak olarak tanımlanır. Akut ya da kronik idrar tutukluğu olarak iki şekilde görülür. Akut idrar tutukluğu hiç idrar yapamama durumudur. Bu tür hastalara acil tıbbi yardım yapılması gerekir. Hastalığın bir diğer çeşidi olan kronik idrar tutukluğunda ise hasta idrara az da olsa çıkar fakat mesaneyi tam olarak boşaltamaz.

İdrar Tutukluğu

İdrar Tutukluğu Nedenleri Nelerdir ?

Günlük olarak tüketilen içecekler ve kanın süzülmesi sonrasında tüm bu maddeler insan vücudunda bulunan mesane yani idrar torbasında biriktirilir. Bu torba dolaya yakın kişinin sinir sistemi ile beyne sinyal gönderilir ve kişinin en kısa zamanda idrarını yapması gerekir. Bu sistemin işlemesinde meydana gelen en küçük bir sorun kişinin idrar yapamamasına yol açar. Böbreklerden gelen bir taş parçasının idrar yolunu tıkaması veya doğuştan idrar yolunun yapısının düzgün olmaması, idrar tutukluğu sebeplerinden birkaçıdır. İdrarın dışarı atılacağı yolu ya böbrekteki taş yüzünden tıkalı ya da prostat büyümesi sebebiyle sorunludur.

İdrar Tutukluğu Belirtileri Nelerdir ?

Erkekte idrar kesesinin ağzında, içinden idrar borusu geçen prostat bezi vardır. Prostat bezi genç bir erkekte ortalama 20 gramdır. 50 yaşından sonra genellikle bir çok erkekte büyüme gösterir. Bu büyüme iyi ya da kötü huylu olabilmektedir. Erkeklerde idrar yapamama durumu yaşlı erkelerde daha çok görülen bir durumdur. Erkeklerdeki idrar tutukluğunun nedenleri olarak; Psikolojik nedenler, alınan ilaçlar, enfeksiyonlar, prostatın yaşlılığa bağlı büyümesi, prostat veya idrar kanalı iltihabı, sSinir sistemi hasarları, idrar retansiyonu, anüri ve mesane ve üretranın patolojik hastalıkları olarak sayılabilir.

İdrar Tutukluğu

İdrar Tutukluğu Tedavisi Nedir ?

İdrar yapamamaktan şikayet etmekteyseniz bir Üroloji doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Yapılacak idrar testi ve ultrason sizdeki idrar tutukluğunun tespiti yönünde doktorunuza tanımlayıcı bilgiler verecektir ve gerekli tedaviye başlayacaktır. Ayrıca günde 10-12 bardak su içmeniz bu hastalığın tedavisinde yardımcı etkendir. Bilmeniz gereken bir diğer husus; kullandığınız bazı ilaçlar sinir sinyallerini engelleyerek idrar tutukluğuna neden olabilmektedir. İdrar yapamama durumu antihistamikler, mide ve kas krampları için kullanılan ilaçlar, antispazmodikler, antidepresanlar ve idrar kaçırma tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardan da kaynaklanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir