İdrar Yolları İltihabı Hakkında Bilgiler

İdrar Yolları İltihabı, İdrar Yolları İltihabı nedir, İdrar Yolları İltihabı hakkında bilgiler, İdrar Yolları İltihabı özellikleri, İdrar Yolları İltihabı belirtileri, İdrar Yolları İltihabı nedenleri, İdrar Yolları İltihabı tedavisi, İdrar Yolları İltihabı ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim bugün sizlere. Bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Göz Kapağı Şişliği hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Göz Kapağı Şişliği yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur. Peki İdrar Yolları İltihabı Nedir ? İdrar Yolları İltihabı nedenleri nelerdir?, İdrar Yolları İltihabı belirtileri nelerdir ?, İdrar Yolları İltihabı tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

İdrar Yolları İltihabı

İdrar Yolları İltihabı Nedir

Tıp dilinde Sistit adı verilen idrar torbası iltihabı, kadınlarda çok daha fazla görülen bir hastalıktır. Yani bir kadın hayatı boyunca en az bir kere bu hastalığı yaşar. Genellikle kadınlarda görülen sistit, Bakterinin idrar kesesine girmesi ve burada çoğalması hastalığın en yaygın nedenidir.

İdrar Yolları İltihabı Hakkında Bilgiler

Enfeksiyon sonucu mesanenin yani idrar torbasının iltihaplanmasına sistit denir. Genellikle kadınlarda görülen sistit, Bakterinin idrar kesesine girmesi ve burada çoğalması hastalığın en yaygın nedenidir. Bazı ilaçlar, radyasyon, kimyasallar, kadınlarda doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan diyafram, hamilelik sırasında hormon değişimleri, menopoz, idrar atımının yapılamaması (tıkanıklık, prostat bezinin büyümesi, böbrek taşı), uzun süreli idrar kesesi kateterleri sistite neden olabilir.

İdrar Yolları İltihabı

İdrar Yolları İltihabı Nedenleri Nelerdir ?

İdrar yolu iltihabında altta yatan neden çoğu durumda bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bunlar sıklıkla üretradan tırmanarak yükselir ve ağırlıklı olarak kişinin kendi dışkısından kaynaklanan Escherichia coli türündeki bağırsak bakterileridir. Daha nadir olarak gonokok ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir patojen, virüs ya da mantar da etken olabilir.

İdrar Yolları İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

  • İdrar yaparken yanma, kesiklik ve sızlama.
  • Sık idrara çıkma, sürekli idrar varmış hissi.
  • Kasıklarda ve makatta ağrı.
  • Terleme, ateş, yorgunluk, kusma, bulantı.
  • İdrarda bulanıklık.

İdrar Yolları İltihabı

İdrar Yolları İltihabı Tedavisi Nedir ?

Alt idrar yolunun komplikasyonsuz iltihapları kolay tedavi edilebilir ve zamanında müdahale ile hızlı iyileşir. Komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının %30 ila 50’si kendiliğinden ve hasar bırakmadan iyileşse de, rahatsız edici klinik semptomları daha hızlı azaltmak ve patojenleri tamamen yok etmek için ağızdan antibiyotik tedavisi önerilmektedir. Ayrıca idrar yollarında, böbrek tutulumu ile birlikte gelişen enfeksiyonlar, erken dönemde tedavi edilmezse kalıcı hasara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir