Anasayfa » SAĞLIK » İdrarda Kan Görülmesi Hakkında Bilgiler

İdrarda Kan Görülmesi Hakkında Bilgiler

İdrarda Kan Görülmesi, İdrarda Kan Görülmesi nedir, İdrarda Kan Görülmesi hakkında bilgiler, İdrarda Kan Görülmesi özellikleri, İdrarda Kan Görülmesi belirtileri, İdrarda Kan Görülmesi nedenleri, İdrarda Kan Görülmesi tedavisi, İdrarda Kan Görülmesi ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim bugün sizlere. Bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Göz Kapağı Şişliği hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Göz Kapağı Şişliği yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur. Peki İdrarda Kan Görülmesi Nedir ? İdrarda Kan Görülmesi nedenleri nelerdir?, İdrarda Kan Görülmesi belirtileri nelerdir ?, İdrarda Kan Görülmesi tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

İdrarda Kan Görülmesi

İdrarda Kan Görülmesi Nedir

İdrarda kan görülmesi yani “hematüri”, nedeni mutlaka belirlenmesi gereken bir sorun. Genellikle idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu taş hastalığı, böbrek kistleri, prostat büyümesi gibi iyi huylu hastalıklar nedeniyle ortaya çıksa da, daha ciddi ve kötü huylu bir hastalığa bağlı da oluşabiliyor.

İdrarda Kan Görülmesi Hakkında Bilgiler

İdrarda kan görülmesi, sık tuvalete çıkma gibi şikayetlerle belirti veren mesane kanserinde sigara kullanımı risk faktörlerinin başında geliyor. Sigara içme miktarı ve kullanım süresi riski artırırken özelikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan belirtilerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Sigaradan uzak durma, sağlıklı beslenme, aktif hareketli bir yaşam şeklinin yanında bol sıvı tüketip, idrar yapma hissini bekletmemek mesane kanserine karşı alınacak önemler arasında yer alıyor. Mesane kanseri kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan mesane kanseri, sigara içenlerde içmeyenlere oranla yaklaşık 2,5 kat daha fazla görülmektedir.

İdrarda Kan Görülmesi

İdrarda Kan Görülmesi Nedenleri Nelerdir ?

ENFEKSİYON

Enfeksiyon hematürinin en sık nedenlerinden biridir. Enfeksiyon idrar yolunuzda, mesanenizde veya böbreklerinizde bir yerde olabilir.

Enfeksiyon, bakteriler üretrayı taşıdığında, idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüpte meydana gelir. Enfeksiyon mesanenin içine ve hatta böbreklerin içine hareket edebilir. Genellikle ağrıya ve sık idrara çıkma ihtiyacına neden olur. Brüt veya mikroskobik hematüri olabilir.

TAŞLAR

İdrarda kanın başka bir yaygın nedeni, mesanede veya böbrekte taşların bulunmasıdır. Bunlar idrarınızdaki minerallerden oluşan kristallerdir. Böbreklerinizde veya mesanenizde gelişebilirler.

PROSTAT

Orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde, hematüri için oldukça yaygın bir neden genişlemiş bir prostattır. Bu bez mesanenin hemen altında ve üretranın yakınında yer alıyor.

İdrarda Kan Görülmesi

İdrarda Kan Görülmesi Tedavisi Nedir ?

Hekimi teşhis konusunda yönlendiren en önemli unsur, hastadan alacağı rahatsızlığa ait hikayedir. Kanamanın ne zamandır olduğu, kanamaya eşlik eden yakınmaların olup olmaması, varsa neler olduğu tanıya giden yolda yol göstericidir. İkinci önemli aşama, kişinin fiziki muayenesidir. Bunlardan sonra laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerinden yararlanılır. İdrar ile ilgili ek bazı tetkikler, bazı kan testleri, idrar yolları ultrasonografisi bilgisayarlı tomografisi veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) gerekli durumlarda hekim tarafından istenebilir.

Yorum yapın