İmsak Nedir Kısaca

0

İmsak Nedir ,İmsak Vakti Hakkında bilgiler , İmsak Vakti türkçe anlamı, İmsak Vakti nezaman başlar , İmsak nedir kısaca

Ayette geçen siyah ipliği beyaz iplikten ayırıncaya kadar yiyin için diye ifade edilen vakit imsak vaktidir. İmsak vakti, şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayrıldığı vakittir.

İMsak vakti nedir, ne zaman başlar?

Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, bereketin, bolluğun ve tövbelerin kabul olduğu Ramazan ayının ilk teravih namazı 15 Mayıs Salı günü kılınacak. Böylelikle 16 Mayıs günü imsak vakti de Müslümanlar tarafından büyük merak konusu oluyor. Peki nedir İmsak vakti, ne zaman başlar? İşte Diyanet İşleri Başkanlığından edindiğimi bilgilere göre imsak vaktine dair tüm ayrıntılar.

İMSAK VAKTİ NEDİR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakin zıttı iftardır. Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir. Sabah namazının ilk vakti ve oruç tutacak kimse için imsak yani oruca başlama vakti fecr-i sâdığın doğuşu iledir.

İMSAK VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR?

“Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun!” (Bakara 2/187) ayeti imsak vaktinin, fecr-i sadıkın doğuşuyla başladığının delilidir. Fecr-i sadık, güneşin doğu ufkuna yaklaş- ması sebebiyle ufukta beliren yatay beyazlıktır ki, Türkçede şafağın sökmesi veya tan yerinin ağarması olarak karşılık bulmuştur.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.