İngiliz Cocker Spaniel Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
846

İngiliz Cocker Spaniel, İngiliz Cocker Spaniel nedir, İngiliz Cocker Spaniel köpeklerinin özellikleri, İngiliz Cocker Spaniel köpekleri hakkında bilgiler, İngiliz Cocker Spaniel köpeklerinin bakımı, İngiliz Cocker Spaniel köpeklerinin beslenmesi, İngiliz Cocker Spaniel köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca İngiliz Cocker Spaniel Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; İngiliz Cocker Spaniel Köpekleri, bu köpek türü spor köpeğidir.


İngiliz Cocker Spaniel Nedir

İngiliz Cocker Spaniel, bir av köpeği cinsi. Etkin, iyi huylu, spor köpeğidir. standing well up at the withers and compactly built. “Alan” veya “çalışma” cocker’ları ve “gösteri” cocker’ları vardır.

İngiliz Cocker Spaniel Köpekleri Hakkında Bilgiler

İngiliz Cocker Spaniel ırkının geçmişi 1300’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Gaston Phebus adlı ressamın çizdiği resimlerde bulunan figürler arasında bu ırkında olduğu gözlemleniyor. İngiliz Cocker yıllar geçtikçe farklı farklı türlere ayrılmıştır. Bunlar Clumber, Sussex, Welsh Springer, İngiliz Springer, Field, İrlanda Su Spanieli ve Cocker olarak bilinmektedir. Burada ismi geçen tüm türler İngiltere’de ortaya çıkmış olan Spaniel türünden meydana gelmiştir. İngiliz Cocker ırkı 1940 yılında Amerika ve Kanada Köpek Kulüpleri tarafından ırk olarak kabul edilmiştir. Bu ırk narin ve hareketli yapısı sebebiyle günümüzde ev ortamında bakım için en fazla tercih edilen köpekler arasında bulunuyor. Cocker kelimesi ise bu köpeklerin avlandığı bir kuştan gelmektedir. Bu köpeğin bakımını üstlenerek evinizde neşe yaratmak istiyorsanız mutlaka İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı hakkında size vereceğimiz bilgileri göz ardı etmemelisiniz.

İngiliz Cocker Spaniel Köpeklerinin Özellikleri

İngiliz Cocker Spaniel, öne doğru çekildiğinde en az burnuna kadar uzanan uzun kulakları ile dikkatli, sağlam ve orta yapılı bir köpektir. Güçlü; fakat hantal değildir. Kafatasının üstü neredeyse burun kısmının üst kısım çizgisine paraleldir. Burun kısmının uzunluğu yaklaşık olarak kafatasıyla aynıdır. Koyu renkli oval gözler sıcak ve zeki ifadelidir. Tüyler orta uzunluktadır. Bacaklar ve vücudun alt kısmı tüylüdür. Burun tüylerin rengine göre siyah ya da kahverengidir. Makas gibi kapanan sağlam çeneleri vardır. Sırt çizgisi omuzdan kuyruğa doğru çok hafif bir eğimle nerdeyse düzdür. Göğüs oldukça gelişmiş ve derin; ancak hareketini kısıtlayacak kadar geniş değildir. Kuyruk genellikle kesiktir. Patiler kavisli parmaklarla kedi ayağı gibidir. Kürkü siyah, kahverengi, kızıl veya aynı renklerin beyazla kombinasyonu şeklinde olabilir. Siyahımsı kahverengi ya da parça renkli köpeklerde pas rengi lekeler görünebilir. Show ve saha olmak üzere iki tip İngiliz Cocker vardır. Saha tiplerinin tüyleri daha kısadır. Pek çok renk kabul edilse de sadece tek renk köpeklerde göğüste beyaz leke kabul edilir.

İngiliz Cocker Spaniel Köpeklerinin Bakımı

Bu köpekler apartman dairesinde beslenebilir, yeterli egzersizini sağlarsanız yaşayabilir ama yinede etrafı tamamen çevrili bir bahçe onu daha çok sevindirir. Ona verilecek her türlü egzersizden hoşlanır.

Tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Bazılarının tüyleri yün şeklindedir ve bakımı zordur. Çünkü; düğümlenme yaşanabilmektedir. Bu ırkın tüyleri çok farklı şekilde olabilir kimisi çok yün şeklinde olurken kimisi daha ipeksi şekildedir. Gerektiği zaman yıkanabilen bir köpektir. Kulakları iyice bakılması gereken yerlerden biridir. Tüy dökme sorunu orta derecedir.

İngiliz Cocker Spaniel Köpeklerinin Beslenmesi

ngiliz Cocker’ı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

İngiliz Cocker Spaniel Köpeklerinin Fiyatları

İngiliz Cocker Spaniel Köpeklerinin fitları ise 1000 lira ile 5000 lira araında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here