İngiliz Mastiff Köpekleri Hakkında Bilgiller

0
377

İngiliz mastiff, ingiliz mastiff köpekleri nedir, ingiliz mastiff köpekleri hakkında bilgiler, ingiliz mastiff köpeklerinin özellikleri, ingiliz mastiff köpeklerinin bakımı, ingiliz mastiff köpeklerinin beslenmesi, ingiliz mastiff köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca İngiliz Mastiff Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; İngiliz Mastiff Köpekleri, çok eski yıllardan bu yana dünyamızda yaşayan bir köpek türüdür.


İngiliz Mastiff Köpeği Nedir

İngiliz Mastiff, son derece büyük bir köpek cinsidir. İngiltere Köpek Kulübesi Kulübü ve Amerikan Köpek Kulübesi Kulübü de dahil olmak üzere ulusal köpek kulübleri, cinsi sadece Mastiff olarak adlandırmaktadır. Belki de 19. yüzyılda Alp Mastiff’in önemli bir girdisi ile eski Alaunt ve Pugnaces Britanniae’den geldiler.

İngiliz Mastiff Köpekleri Hakkında Bilgiler

İri ve sağlam yapılı gövdeleri ile oldukça gösterişli ve görkemli görünen İngiliz mastiffi; çocuklarla arası gayet iyi olan, dengeli, sessiz, sakin bir köpek cinsi olarak; günümüzün en çok sevilen köpek türleri arasında yer alıyor. Ağır bir cüssesi bulunan ancak; egzersiz ihtiyacı da oldukça fazla olan İngiliz mastiffinin genellikle kısa, açık kahverengi, sarı renkte tüyleri bulunuyor. Ancak; bu dev cüsseli ırkın gümüş, kayısı gibi pek çok tüy rengine sahip olanları da bulunuyor. Oldukça büyük ve ağır bir gövdesi bulunduğu için apartman dairelerinde yaşaması uygun olmayan İngiliz Mastifif’nin; egzersiz ihtiyacını da karşılayabilmesi için bahçeli bir evde yaşaması gerekiyor. Kökeni Yunan kabilesi olan Molossian’lar döneminde yetiştirilen Molesser köpek ırkına kadar uzanan; öğrenmeye ve gelişime oldukça açık olan İngiliz mastiffinin; Alaunt ve Molesser cinsi köpeklerin çiftleştirilmesi sonucunda elde edildiği biliniyor. Roma döneminde savaş ve dövüş köpeği olarak yetiştirilen İngiliz Mastiffi’nin vahşilikleri, kaliteli uzman yetiştiriciler tarafından yok edildiği için bu köpekler; günümüzde ailesine son derece sadık ve uysal köpekler olarak; yaşamlarını sürdürüyorlar.

İngiliz Mastiff Köpeklerinin Özellikleri

ngiliz Mastiff, çoğu Mastiff türleri gibi dev türler arasına girer. Devasa, kaslı, simetrik bir vücudu vardır. İlk baktığınızda size hissettirdikleri heybet ve ağırbaşlılık olacaktır.

Standartlara uygun bir erkek İngiliz Mastiff’in omuzbaşlarından yere kadar olan mesafe minimum 76 cm.’dir, daha fazla da uzayabilir; dişilerde ise 69 cm.’dir ve aynı şekilde daha da uzayabilirler. Ağırlık ise erkeklerde 68-105 kg., dişilerde 54-77 kg. arasıdır. Bunların ortalama ölçüler olduğunu ve birkaç birim aşağıya ya da yukarıya doğru hareket edebileceğini unutmayın.Gözleri orta büyüklüktedir, fındık kahverengisidir fakat daha koyu renklerde de olabilir. Gözleri öne çıkık durmaz. Kafanın boyutları gözönüne alındığında kulakları küçüktür. V şeklinde olan kulakların derisi incedir, uçları hafif küttür ve kulaklar kafatasının yan kısımlarının en üst noktasından başlayıp aşağı doğru sarkar. Kulaklar vücut renginin aksine ağız bölgesiyle uyumlu biçimde koyu renktedir. Ağız-burun bölümünün uzunluğu kafanın toplam uzunluğunun yarısı kadardır. Boynu güçlü ve kaslı, hafif kavisli, orta uzunluktadır.

İngiliz Mastiff Köpeklerinin Bakımı

Çok fazla bakım istemeyen bir cinstir. Tüy dökerken ölü kıllar kauçuk bir tarakla temizlenmelidir. Diğer ağır cins köpekler gibi yatmaktan dolayı olabilecek problemlerin olmaması için yumuşak bir yerde yatırılmalıdır. 9-11 yıl arasında ömürleri vardır. Sağlık sorunu olarak şişkinlik söylenebilir ancak bu da yiyeceğini yüksek bir yerde yemesi, yemekten sonra fazla hareketten kaçınması, öğünlerin gün içine uygun şekilde yayılması sağlanarak önlenebilir. Obezite problemi ise dengeli beslenme ve yeterli egzersiz ile engellenebilir. İç mekanda yaşamayı tercih ederler ve sıcak havaya uyum sağlayamazlar.

İngiliz Mastiff Köpeklerinin Sağlığı

Mastiff için sağlıklı bir ırk olduğu söylemek pek mümkün değildir. Bu köpekler genel olarak ortalama bir köpekten daha kısa bir hayat sürmektedir. Aynı zamanda yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; kalça çıkığı, sindirim sistemi problemleri, doğmasal kalp hastalıkları (CHD), cardiomyopati, mide dönmesi, ektropion, PPM, vajinal hiperplazi, dirsek çıkığı, progressif retinal atrofi ( PRA ) olarak sıralanabilir.

İngiliz Mastiff Köpeklerinin Fiyatları

İngiliz Mastiff Köpeklerinin fiyatları 5000 lira ile 7000 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here