Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

İnsan Beyninin Duygusal Yapısı

0

*İki Tane Beynimiz Var Biri Linbik Beyin; Hayvanı Duyguların Olduğu, Hayatta Kalmamızı Sağlıyan, Bizi Survivor Ettiren.
Bide Korteks Beyin Var; Muhakeme Ettiren, Düşündüren V.b Bölüm.
Linbik Beyin Haz Üzerine Kurulmuş Bir Beyindir. Yeme, İçme, Cinsellik…
Korteks Beyinde Sonradan Geliştikçe Bazı Hazlar Sahip Olur; Müzik Dinleme, Sanat İzleme Yapma Gibi.

*Aşk Nedir; İki İnsanın Birbirine Takıntısıdır. Biz Karşı Cinsi İlk Gördüğümüz Zaman Korkuyoruz. Hatta Yapılan Çalışmalarda Şu Görülmüş Korku Devam Ederse Aşk Devam Ediyor. (Kaybetme Korkusu) Ayrıca Çok Güveninde Aşkı Bitirdiği Görülmüş.

*İlk Başta Şehvet, İhtiras Temelli Aşk Daha Sonra Yakınlık Dostluk Karşılıklı Bağlanma Evresine De Dönebilir.

*Oksitosin; Önceden Oksitosinin Sadece Doğuma Faydası Olduğu Bilinirdi Ama Artık Sevgi Konusunda, Bağışıklık Sisteminin Düzenlenmesinde, Davranış Modlarımızın Ayarlanmasında Da Önemli Rol Oynadığı Anlaşıldı. Hatta Aşırı Oksitosin Saldırganlığı Tetikleniyor; Kendi Türünüze Veya Aidiyetinize Aşırı Sevgi Duyuyorsunuz, Karşı Türe Veya Aidiyete Nefret Duyuyorsunuz. (Demek Ki Irkçılık, Milliyetçilik Tıbbi Sorun)

*Oksitosin Hormon Azlığı Olan Anneler Çocuklarına Bakmıyorlar. Oksitosinin En Önemli Özelliği; Anne Davranışları, Biri İle İlgilenmek. Hatta Hayvanlarda Bu Denenmiş, Fareye Ekstradan Oksitosin Verilmiş Hemen Diğer Fare Yavrularını Emzirmeye Gitmiş.

*Sallanan Köprüde İnsan Daha Çabuk Aşık Oluyor. Beyin Çevreler Faktörü Yanlış Yorumlayıp Farklı Bir Mana Çıkarabiliyor.

*Biz Verdiğimiz Uyaranlarla Beynimizin Şeklini Ve Fonksiyonunu Değiştire Biliyoruz. Ne Kadar Sık Verirsek O Uyaranı O Kısım Gelişiyor. Örneğin; Trafik Kazasında Bir Kolu Kopmuş İnsanın Bütün Fonksiyonlarını Diğer Eli Alır Veya Kolları Kolan Biri Ayakları İle Hayatını Sürdüre Bilir.

*İtalya Da Uzun Süreli Evli Çiftlerin Aşkları Tazelensin Diye, Çiftleri Birbirleri İle Tesadüfen Buluştururlarmış Ve Aşkın Kuvvetlendiğini Görmüşler. İlk Karşılaşma Etkisi. Hatta Ufak Tefek Kavgaların Aşkı Kuvvetlendirildiği De Görülmüş.

*Aşkı Unutmanın En İyi Yolu; Çivi Çiviyi Söker Mantığıdır. Beyinde Oluşan, Gelişen O Kısmı Başkası İle Veya Bir Hobi, Aile Gibi Şeylerle Kapatmak Lazımdır. Hatta Beyin Açısından Ölüm, Ayrılmaktan Daha İyidir. Gömer Gelirsin Beyinde Ki Devreyi Kapatırsın, Ama Ayrılan Kişinin Devresi Açık Kalır. (Hani Bir Şarkı Vardı Ya “Ölüm İle Ayrılığı Tartmışlar 50 Gram Fazlada Gelmiş Ayrılık” Diye. Demek Ki Boş Bir Şarkı Değilmiş 🙂

*Günümüzün Dinleri Başlıklı Bir Çalışma Var. Acaba Takım Tutma Bir Din Midir? Çünkü Belirli Semboller Var, Belirli Ritüeller Var, Ziyaret Edilen Gidilen Mekanlar Var.

*İlahi Aşk, Romantik Aşka Benzer Ama Cinsel Çekim Harici. İlahi Aşk Genel Olarak Aidiyet Duygusu Barındırır.

*Karar Verme; 1) İlkel Beyin Önce Kendini Düşünür. İlkel Beyin Egoisttir. 2)Berraklık İster, Netlik İster. Örnek; Bu Senin Evini Belki Temizler Değil Net, Bu Senin Evini Temizler.
3)Öncesi Ve Sonrasını Görmek İster. Yani Şuydu Şu Oldu.
4)Duygu Sever. Ağlamak, Gülmek V.b.
5)Metofor Sever. Yani Benzetme. Mesela Zeytinyağ Reklamlarında Ki Zeytinyağının Hafifliği Anlatmak İçin Uçan İnsanlar Metoforu Kullanılır.
6)Yenilik Arayışını Sever. Mesela Herkes Trafikte Yan Yolun Daha İyi Gittiği Düşünür.

*Nöromarketingin Alanına Bir Örnek; Amerika’da Hazır Kek Üretiyorlar. Piyasaya Sürüyorlar. Sadece Isıtılıp Yenecek, Ama Kimse Almıyor. Sonra Kekin Tarifini Değiştiriyorlar Bir Yumurta Kırıp Isıtıp Yenilecek Şekilde Hazırlıyorlar, Kek Satmaya Başlıyor. Yani Bir Şeyin İçinde Olma İsteği, Ben Başardım Arzusu.

*Beyin Belirsizliği Hiç Sevmez. Belirsizlik Öfkeyi Getirir.

* “Etki İle Tepki Arasında Çok Kısa Bir An Vardır. Bütün Özgürlüğümüz O Anda Gizlidir”

*İnsan Doğuştan Güvenme, İnanma İç Güdüsü İle Doğar. Genlerden Gelen Serotonin Hormonu Yüksek İnsanlar Daha Uyumlu İnsanlardır. Ve Uyum Yaşamı Kolaylaştırır. Deneyde, Bir Uyumlu Bir Uyumsuz Canlıyı Vahşi Doğaya Saldığımız Da Uyumlu Olanın Hayatta Kalma Şansının Daha Yüksek Olduğunu Görülmüştür.

*Bazı İnsanlarda Mutsuluk Veya Olayların Kötü Tarafını Görme Genetiktir. Belki Bir Kısmı Eğitimler Sonuçu Düzele Bilir, Ama Hiç Düzelmeyecek Kişilerde Söz Konusudur. (Yani Öyle İyi Düşün İyi Olsun Veya Şunu Ye Bunu İç Falan Herkese İşlemez.)

*2015 Yılında Ülkeler Arası Yapılan Mutluluk Araştırmasında 1. Paraguay. Türkiye İse Önceden Orta Sıralardaydı Ama Son Yapılan Araştırmada Son 10 Da Gözüktü. Mutsuz Ülkelerde Yapılan Araştırmada Görülmüş Ki, Sosyal Ve Politik Gerginliğin Yüksek Olduğu Ülkeler Mutsuz.

*Her Gün 1000 Kalori Fazla Enerji Alıyoruz.

*Koşmak Endorfin Salgılar Ve Bizi Çok Mutlu Eden Şeyler Arasındadır.

*Mutluluğun En Önemli Kriteri Anı Biriktirmektir. Beyinde Bellek Merkezi İle Duygu Merkezi Yan Yana. Anıları Kaydettiğiniz Zaman Anılar Ne Olursa Olsun Hatırladığınız Zaman Mutlu Olduğumuz Görülüyor.

*Normal Doğum Yapan Çocuklar Daha Mutlu. Sezeryanla Doğan Çocuklar Anne Florasını Almıyor. Normal Doğan Çocuklar Daha Az Obezler, Daha Az Bağımlılar (Yani Çocuk Doğarken O Stresi Çekerse Daha İyi Miş) Yoğurt Ve Lifli Gıdalar Yemek En İyi Anksiyete Gidericidir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap