Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » İshak Kuşları Hakkında Bilgiler

İshak Kuşları Hakkında Bilgiler

İshak Kuşları, İshak Kuşları nedir, İshak Kuşları hakkında bilgiler, İshak Kuşları özellikler, İshak Kuşları yaşam alanları, İshak Kuşları beslenmesi, İshak Kuşları bakımı

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca İshak Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse İshak Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

İshak Kuşları Nedir

İshak kuşu, uzun kulak püskülleri olan, 19-21 cm uzunluğunda küçük bir baykuş türüdür. Ağaçlık alanlarda, yerleşim bölgelerinin yakınında ve bahçelerde yaşar. Tüyleri değişik tonlarda kahverengi ve boz desenlidir. Kanat açıklıkları 47–54 cm kadardır. Ağaç deliklerine 3-6 yumurta bırakırlar. Gece avlanırlar.

İshak Kuşları Hakkında Bilgiler

İshak kuşu, Türkiye’deki en küçük baykuş türüdür. Boyları 19-21 santim uzunluğundadır. Kafaları vücudlarına oranla büyüktür. Kulakları uzun kulak püskülleriyle kaplıdır. Kahverengi ve boz tonlarında tüyleri vardır. Ağaçlık alanlarda, yerleşim bölgelerinin yakınlarında ve parklarda yaşarlar ve geceleri avlanırlar. Ağaç kovuklarına 3 ila 6 arasında yumurta bırakırlar. Böcek, solucan gibi omurgasızlarla beslenirler. Geceleri sessizlikte özellikle köylerde duyduğumuz baykuş sesi genelde bu türe aittir. Bu ses insanı duygulandırır çünkü bu efsaneyi duyan herkese kendi aşkını hatırlatır. Bir efsaneye göre ishak kuşunun ilk ceddi, sevdasından yanan güzel bir kızmış.

İshak Kuşları Özellikleri

İshak kuşu (Farsça: شباویز, şebâviz)(Otus scops), uzun kulak püskülleri olan, 19-21 cm uzunluğunda küçük bir baykuş türüdür. Ağaçlık alanlarda, yerleşim bölgelerinin yakınında ve bahçelerde yaşar. Tüyleri değişik tonlarda kahverengi ve boz desenlidir. Kanat açıklıkları 47–54 cm kadardır. Ağaç deliklerine 3-6 yumurta bırakırlar. Gece avlanırlar. Böcekler ve diğer küçük omurgasızlarla beslenirler.

İshak Kuşları Yaşam Alanları

Batı Palearktik bölgenin sıcak, kuru ovalarını içeren orta- alt enlemlerinde, Avrupa’nın kıtasal iklimi ve Akdeniz çanağında yaşar. Bunla bereber steplerde ve okyanussal iklimdede görülür. 1400- 1500 m. lerde Alplerden, Himalayalarda bölgesel olarak 1500m. lerde ve ardıç ağaçlarının olduğu Belucistan’da 2500m. lerdedir.
Ağaçlarda yaşayan, gece açık alanlarda avlanan bir tür olduğundan tünerken rahatça gizlenebileceği sıklıkta ve kovuklu ağaçlık alanlarda, iri böcek sınıfı avın bol olduğu geniş alanlar tercihidir. Çok sık ağaçlık ormanları ve aşırı geniş alanları tercih etmeyen bu tür geniş yapraklı, çalılık içeren ve bol kovuklu karışık ağaçların bir arada olduğu yerleri seçer.Karaağaç, kızıl ağaç, ak ağaç, kavak, ılgın gibi geniş yapraklı ağaçları seçebilir.

İshak Kuşları Beslenmesi

Gunluk beslenir.Genellikle geceleri avlanır ancak özellikle yavrularını beslerken gündüzleride av peşinde olabilir.Tünediği yerden avının üzerine uçarak ve avı pençeleriyle yakalar. Ancak güveleri uçuş sırasındaki manevrasıyla, pençeleriyle havada yakalar. yarasalar,fareler, böcekler, küçük kuşlar, sürüngenler , amphibia’ler ve kücük memelilerle de beslenebilirler.

Yorum yapın