Isıracak İt Dişini Dişini Göstermez Atasözü ile ilgili Komposizyon Örnekleri

Isıracak İt Dişini Göstermez Kompozisyon Örnekleri, Isıracak İt Dişini Göstermez anlamı, Isıracak İt Dişini Göstermez Atasözü ile ilgili Komposizyon Örnekleri, Isıracak İt Dişini Göstermez Atasözünün anlamı

Isıracak İt Dişini Göstermez Atasözünün Anlamı

İnsan, kötü bir fiili ulu orta, herkese göstererek veya duyurarak yapmaz. Kötülük etmeye kararlı olan, bunu daha önce açığa vurmaz.

Isıracak İt Dişini Göstermez Atasözü ile ilgili Komposizyon Örnekleri 

Herhangi bir kimseye zarar vermeyi, ona kötülük etmeyi aklına koymuş kimse, vereceği zararı önceden dillendirmez, kişiye tehditler savurmaz ve bunu her yerde anlatıp açıklamaz. Bu kişi, hiç beklenmeyen bir anda aniden gelir ve vereceği zararı verir, edeceği kötülüğü eder.

Isıracak it, dişini göstermez atasözünün diğer bir versiyonu da ”Havlayan köpek ısırmaz.” atasözüdür. Her ikisi de neredeyse aynı anlamda kullanılır. Gerçekten de çevremizde gelişen olaylara baktığımızda, sesi öyle gür çıkan, önüne gelene tehditler savurup, bağırıp çağıran kişilerin gerçekte pek de ciddi zararlar vermediğini görürüz. Oysa aklımıza bile gelmeyecek insanların öyle kötü şeyler yaptığını görürüz ki şaşırır kalırız. Zira gerçekten kötülük yapmayı planlayan kişi bunu asla belli etmez. O, her an fırsat kollamaktadır. Beklediği an geldi mi de harekete geçerek vereceği zararı vermektedir.

İnsanlar, içini dışını ortaya koyan, esip gürleyenden değil de, saman altından su yürüten sinsi kişilerden korkmalı, tedbirini onlara karşı almalıdır.

2-Isıracak İt Dişini Göstermez Kompozisyon örneği

İnsana kötülük sadece insan dışındaki varlıklardan gelmez. Esas kötülük insandan gelir. Bazı insanlar vardır ki etrafa laf atar kavga için sebep arar durur. Hele yapacağı bir kötülük varsa bu sürekli dillendirir. Tehdit ile korku ile karşısındakini huzursuz etmek, sindirmek vardır.

Isıracak it dişini göstermez atasözü tam da bu durumu anlatmak içindir. Etrafa korku salan, yapacağı kötülüğü dillendiren insanlardan fazla korkmamak gerekir. Onlar korkak insanlardır. Zaten bir şey yapacak olsalardı konuşmak korku salmak için uğraşmazlardı. Yapacaklarını yaparlardı. Esas korkulası gereken yapacağı kötülüğü dillendirmeyen insanlardır. Bu tip sinsi insanlar eğer ki bir kötülük yapacaksa uygun zaman geldiğinde kimseye haber etmeden yapar. Isıracak İt dışını göstermez atasözünün bir benzeri de havlayan köpek ısırmazdır.

Dil ile size kötülük edeceğini söyleyen tehditlerde bulunan insanlar asla canını sıkıp sizi korkutmasın. O insanların da esas istediği bu zaten. Siz yüzünüze gülüpte arkanızdan türlü işler çeviren insanlardan korkun.

Isıracak İt Dişini Göstermez Cümle İçinde

Korkma o bize zarar veremez, ısıracak it dişini göstermez. Boş laf bunun kisi
Bir şey yapacak olsa çoktan yapardı. Isıracak it dişini göstermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir